• Vize - Mise - Záměr - Cíl - Plán: Nástroje úspěchu


  Poslední tři klienti - začínající start-up, zaběhlá rostoucí firma a jednotlivec - mě inspirovaly k tomu, abych napsal tento článek na téma, které mají tito klienti společné a na které se vždy na začátku ptám: vize, záměr, cíl a plán. Někomu to může připadat jako klišé a jako něco, co je asi samozřejmé a jasné nebo naopak úplně zbytečné a úplně nepotřebné. Sám však vnímám, že i v osobním "byznys plánu" všechny tyto čtyři nástroje mají své místo a opodstatnění. Buď investujete svou energii a zdroje vniveč a ani nevíte proč, do čeho a jak, a nebo zacíleně jdete jasným směrem kupředu tam, kam chcete dojít. Jak je to tedy s tou vizí, misí, záměrem, cílem a plánem? Vždy tyto nástroje potřebujeme?


  Na začátku říkám, že ANO, potřebujeme a to každý den v každé situaci. Možná vědomě nebo podvědomě (automaticky) takto fungujeme. V některých případech je však dobré si tyto principy zvědomit a aktivně s nimi pracovat. 

  Cokoli, co chcete uskutečnit a realizovat, potřebuje mít silné základy (PROČ). Na vás je, abyste hledali způsoby (JAK) to uskutečníte a přivedete k životu. Až najdete ten nejlepší a nejefektivnější způsob, jak na to - tedy nástroje (CO) - to, co přesně dělat v daný moment, se vždy objeví a přijde vám do cesty v ten pravý čas a na správném místě a ve správných souvislostech. (doporučuji knihu od Simana Sinka: Začněte s Proč)

  Váš úspěch je obrazem toho, jak moc jsou vaše myšlenky, vaše slova a vaše činy jedno. 

  Definice nástrojů: Vize - Mise - Záměr - Cíl - Plán 

  Zkusme si nejprve definovat jednotlivé pojmy (nástroje). Není to tak abstraktní, jak to možná na první pohled vypadá:  Uvedu jednoduchý příklad z každodenního života: Dejme tomu, že máte rádi cestování (vaše vize) a toužíte po tom, jet (vaše mise) na exotickou dovolenou (váš záměr). Tak si vyhlídnete destinaci, vyhovující termín, najdete si způsob jak, kdy s kým (vaše cíle) tento sen uskutečnit a podřídíte vše potřebné tomu, abyste mohli na podzim doopravdy odletět (váš akční plán). 

  V tomto jednoduchém příkladu dovolené asi nebudete tolik přemýšlet nad vaší vizí - misí - záměrem - cílem a plánem. Nicméně vždy, když "stavíte něco nového", potřebujete silné základy, aby celá stavba (projekt, nové dovednosti, nový projekt, nový vztah, studium, atd.) odolala nepřízním počasí a byla stabilní, vydržela nápor, plnila plně svůj účel a dosáhla toho, proč jste se do daného "projektu" pouštěli.

  Jak pracovat s těmito "nástroji úspěchu"? 

  Abyste mohli začít pracovat s těmito nástroji, projděte si tyto jednoduché dva kroky: 
  • 1) Analýza SWOT/5W současného stavu 
  • 2) Definice Vaší vize - cílů - nástrojů 
  • Následně si stanovte akční plán 
  Pro všechny tři realizační kroky vám doporučuji si osvojit techniku "myšlenkových map" (doporučuji článek od Daniela Gamrota: Mých 10 tipů pro vytvoření myšlenkové mapy), které vám kreativním a vašemu mozku přirozeným způsobem napoví a ukážou to, co si chcete přesně nadefinovat. 

  Pojďme se podívat na jednotlivé kroky: 

  1) Analýza SWOT /5W současného stavu 

  Zkuste si sami projít to, kde jste nyní, co máte v ruce, co funguje, co naopak nefunguje, co je zásadní překážkou, jedinečností projektu nebo naprostou brzdou. K takovéto analýze vašeho současného stavu můžete použít dvě jednoduché techniky: SWOT a 5W (who, why, where, what, when). 

  V této fázi se nebojte být k sobě skutečně kritičtí. Představte si, že děláte vnitřní audit a vy jste ten, kdo jej dělá. Tento krok vám pomůže, abyste si plně uvědomili, co máte, co ne, co chybí, co je potřeba dohnat, atd. Nebojte se k této fázi přizvat kolegy z týmu, nebo z projektu, kterého se to týká, případně rodinu, pokud se váš "projekt" týká osobní nebo osobnostní roviny. 

  2) Definice vize - cílů - nástrojů 

  K tomuto potřebujete pouze tužku, papír a dostatek času na tvoření. Popusťte uzdu fantazie s myšlenkovou mapou. Možná zde zmíním jednoduchou techniku, jak vlastně na to. Začněte s vizí (definovat), pokračujte s cíli (najít) a završte tento brainstorming s nástroji (používat), které k realizaci vaší vize potřebujete a budete potřebovat. 

  Dovolte si přemýšlet "out-of-the-box", vezměte k ruce i předešlou analýzu současného stavu, zkrátka použijte všechny své dosavadní zdroje.


  Mému projektu se "nedaří", proč? 

  Pustíte se do projektu, jste nadšení, objeví se nové a nové příležitosti a náhle ... se zaseknete. Často se může stát, že sami sebe najdete ve stavu, kdy tušíte, že je něco špatně, že stojíte na jednom místě a nebo že se neposouváte. Nejste si jistí, zda se do tohoto projektu máte pustit. Co se děje? 

  Děje se jediné - ztratili jste svůj fokus nebo nejste plně v souznění se svou vizí a svými cíli. Možná i vaše vize potřebuje oprášit. Koukněte na obrázek. V takovém případě se vraťte o krok zpět. Požádejte o zpětnou vazbu ze svého okolí, nebo o kritiku projektu, zeptejte se svých klientů. Zkrátka udělejte cokoli, abyste se ujistili, že jste stále na cestě za svými cíli a zda-li náhodou zbytečně netříštíte pozornost a neplýtváte vašimi zdroji (čas, lidské zdroje a peníze). 

  Závěrem 

  Oni mí tři klienti se k tomuto stavěli každý jinak a to i ovlivnilo jejich výsledky úspěchu a nezdaru. Když budeme mít jasnou čirou vizi (své PROČ), se kterou budeme plně v souznění a bude vycházet přímo z vás, máme v rukách silný základní kámen a můžeme dokázat cokoli reálného si zamaneme a cokoli si představíme. 

  Když svým představám dáte jasný význam ve slovech a v obrazech, je jen na vás, jak to proměníte v naplánované činy (akční plán), které vás dovedou tam, kam tak toužíte dojít. 

  Nezapomínejte, omezení a hranice si klademe pouze my sami.
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295