• Sun Tzu: Umění války jako umění jak přelstít konkurenci

  Umění války: toto dílo bylo napsáno před více než 2500 lety. Tento starobylý text nabízí klíčové poznatky o vojenské vědě taktických strategií, které dnes používají i úspěšní podnikatelé a generální ředitelé společnosti k tomu, aby vymanévrovali konkurenci a co je nejdůležitější, podmanili si ji, aniž by se s konkurencí zapojili do bitvy.

  Rozjíždět podnikání může být děsivé. Nedostatek jistoty a zároveň odvaha pustit se do temné propasti neznáma může zapříčinit to, že i ti ostřílení podnikatelé probdí celé noci. Dnešní trh je možno přirovnat k modernímu obchodnímu bojišti, kde se nové start-up firmy snaží rozdrtit silně opevněné zavedené firmy a značky, které ve srovnání se start-upy, mají obrovské prostředky. Jejich armády jsou větší a silnější a mají silné spojenectví. Člověk by musel být blázen, aby šel do podnikatelského boje proti nim; Jak mají malí nováčci šanci jít do války proti zavedené konkurenci?

  "Pokud znáte nepřítele a sebe nemusíte se obávat výsledků stovek bitev."

  Kniha Sun Tzu: Umění války patří do knihovny každého, kdo staví jakékoli projekty a buduje své podnikání. Pokud vás ani ještě nenapadlo přečíst si tuto krátkou středověkou knihu Umění války od generála Sun Tzu, máte docela zásadní mezeru v základech vedení a strategie. Co má válka společného s vaším podnikáním nebo s vaším projektem? Hodně!

  Umění války není o bitvách, umění války je o bitvách, které se neodehrajou.

  Generán Sun Tzu ve 13 kapitolách popisuje základní principy a strategii vedení a taktik. Na první dojem již z názvu knihy by se dalo říct, že Sun Tzu se zaměřuje ve svém rukopisu na poražení svého nepřítele na bitevním poli v průběhu války. Není tomu tak. Překvapivě, hodně z jeho učení se týká umění jak nikdy nebojovat proti vašemu nepříteli. Zaměřuje se na umění uvědomit si úspěch z hlediska maximálních výsledků s minimálním rizikem a odhalením se. 

  Sun Tzu učí čtenáře, že každý střet je již rozhodnut v momentě před samotným bojem, a to v realizaci pečlivého výzkumu a plánování dlouho předtím, než k samotné bitvě vůbec dojde. Klíčovým principem je to, že válka je pouze prostředek k dosažení cíle, opakovaně zdůrazňuje potřebu racionality a sebeovládání.

  Jedinečnost tohoto díla spočívá v nadčasovosti uváděných taktik a strategií s celospolečenskou působností a přenosem také do života podnikání. Zde je šest lekcí vedení a strategie pro váš projekt nebo podnikání:

  "Nejlepší způsob realizace válčení je napadnout plány nepřítele, a nejhorší způsob je útok na jeho opevněná města."
  Nejvyšší dokonalost vítězství spočívá v poražení nepřítele bez boje. Sun Tzu radí začít tím, že obsadíte neopevněná města a území jako první, a ne že konfrontujete konkurenci v jeho opevněných městech, kde je silná. Přeloženo do dnešního obchodního kontextu, podnikatelé by se měly zaměřit na oblasti na trhu s nedostatečnou konkurencí a vyhnout se konkurenčnímu boji, kde jsou soutěžící jednoduše lepší. Bojovat cenou nebo dražší propagací nebo najít něco, co vaše konkurence vůbec nedělá? 

  "Pokud je váš nepřítel silný ve všech bodech, buďte na něj připraveni. Jestli má vynikající sílu, vyhněte se mu. Pokud váš soupeř je temperamentní, snažte se ho dráždit."
  Pokud se podnikatelé zaměří na tu část trhu, kde je "mezera", začnou získávat první zákazníky. Tato malá, ale rostoucí klientská základna bude sloužit jako předmostí pro další strategii vašeho rostoucího podnikání.  Budete -li se držet taktiky Sun Tzu, dalším krokem je to, že získáte pozornost konkurence, případně získáte jejich reakci.

  "Když nepřítel relaxuje, zaměstnejte jej, aby dřel. Když se usadil, donuťte ho pohnout se."
  Jinými slovy Sun Tzu říká: "Pokud jste na hony vzdáleni konkurenci, přinuťte ji si myslet, že jste blízko." Fake it till you make it. Dosažením kritického množství klientů v brzké fázi získávání vaší zákaznické základny může vyvolat odezvu vaší konkurence. Gratulace! Nyní vaše konkurence musí změnit průběh svých vlastních plánů a strategie. Odvrátili jste jejich pozornost od jejich zaměření a cílů; a to vše bez toho, abyste se postavili vaší konkurenci přímo čelem.

  "Příležitost se násobí, když je polapená a chycená."
  V případě, že nepřítel má převahu, nestavte se mu čelem a nebojujte s ním, uzavřete remízu. Být příčinou, aby vaše zavedená konkurence udělala jakýkoli krok, může rozptýlit jejich vlastní pozornost na jejich klíčovou konkurenci. Tím je v podstatě zpomalíte, rozptýlíte a dostanete na druhou kolej. 

  Sun Tzu učí, že zachování vlastních zdrojů je kritické. Použijete-li tuto nepřímou metodu konfrontace vašeho vynikajícího protivníka, šetříte vaše zdroje a přimějete ho, aby (vy)čerpal své vlastní zdroje. Přimějete-li vaší konkurenci, aby reagovala, můžete vytvořit příležitost k získání více území vaší konkurence, která než ho opustí,  tak jej nechá nechráněné právě v důsledku reakce na váš nepřímý útok.

  Přečtete si Umění války?


  Tyto poznatky z Umění války poučují moderní start-upy v tom, jak nejlépe čelit jejich vynikající konkurenci stejným způsobem, že Sun Tzu nasazoval armády před staletími na bitevním poli. 

  Někomu se může zdát přitažené za vlasy použít 2,5 tisíce let starou knihu Umění války pro vedení a strategii firmy. Tyto zásady jsou dnes nicméně implementovány úspěšnými podnikateli a ignorovány  těmi neúspěšnými. • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295