• Jak nám všímavost dává sílu?


  Sami k sobě dokážeme být kolikrát až agresivní a způsobujeme sami sobě obrovské škody; vědomě nebo nevědomě si ubližujeme. Můžeme si ubližovat i tím, že sami sebe neustále naprosto ignorujeme a nenajdeme odvahu podívat se sami na sebe upřímně a šetrně. Pokud chceme překonat strach ze života, měli bychom žít tady a teď, žít s každým nádechem přítomného okamžiku. Právě přítomný okamžik je naplněný radostí a štěstím. A platí jediné, vše se tvoří dvakrát, nejprve v naší mysli a následně v realitě. A tento princip je zde od pradávna. Jak můžeme ve všímavosti nalézt sami pro sebe dostatek sil?

  Všímavost nám umožňuje vidět a vnímat naše myšlenky a pocity jaké skutečně jsou, všímavost nás oprostí od starých způsobů a návyků myšlení. Všímavost nám dává sílu.

  V Severní Americe si původní indiáni vyprávějí tradiční příběh, který hezky vysvětluje různé způsoby naší všímavosti a jakou moc vlastně samotná všímavost nad naším životem má. Zde je onen tradiční moudrý příběh severoamerických indiánů. Věřím, že i vy v něm naleznete tolik moudra, kolik právě potřebujete.

  Stařešina si povídá s dítětem a praví k dítěti: "V mém srdci mám dva vlky. První je plný strachu, pomstychtivý a má strach, je rozlobený a zrádný. Druhý vlk je soucitný, milující, štědrý, pravdomluvný a mírumilovný."
  Dítě se stařešiny zeptá: "Který z vlků tedy vyhraje boj?"
  Stařešina odpoví: "Ten, kterého krmím. To neznamená, že toho druhého zuřivého vlka odmítám, že ho se mu snažím ublížit nebo že ho zabiji. Pokud bych to udělal, skončil bych v dlouhé bitvě. Všechny tyto cesty by jen tohoto vlka posílili: skrze naše nepřátelství a náš strach. Nenávist k tomuto vlkovi z nás jen vysává sílu. Namísto toho pouze na tohoto vlka dávám rozvážně pozor a oddám se důvěře, že má všechny odpovědi. Pokud toto dokáži, vlk bude ležet po mém boku a už nebude mít nepřítelem. Pomohuůli mírumilovnému vlkovi, dávám mu výživu, podporuji ho, abych ho mohl následovat. Tento mírumilovný vlk se může stát mým stálým společníkem a ukázat mi cestu různými těžkými životními situacemi. Zkušenosti klidné a chaotické, které si užívám nebo ze kterých jsem naopak zklamaný, zkušenosti, které přicházejí a odcházejí. Mohu mít po celou dobu s sebou po svém boku průvodce. 
  Co si z tohoto krátkého příběhu vezmete vy?

  To je přesně to, co nám může všímavost dát. Všímavost nám může umožnit pozorovat naše myšlenky a pozorovat naše pocity od okamžiku, kdy se v nás objeví. Je velice mocné vědět, co přesně cítíme, když to zrovna cítíme, vědět, o čem přemýšlíme a co si myslíme, když o tom zrovna přemýšlíme.

  S plnou všímavostí můžeme sami rozhodnout, co v sobě budeme posilovat a co proměníme v činy, co necháme tiše odejít. Nemusíme mít slitování se všemi starými návyky, se starými způsoby přemýšlení a starými způsoby bytí. Získáváme neskutečnou sílu. Je to jen o tom toto v sobě posilovat a cvičit to.

  A jak do života získáváte vy sílu? Co dobíjí vnitřně vás? Podělte se v komentářích!

 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295