• Proč dnes štěstí není úspěch?

  Zeptám se vás na jednoduchou otázku: “Pokud si budete muset vybrat mezi štěstím a úspěchem, co zvolíte? Chcete být raději úspěšní nebo šťastní?" Před několika dny se mě zeptala klientka, zda se cítím být sám šťastný nebo úspěšný. Mě ta otázka naprosto zarazila a zároveň velice potěšila.  Zde je mé krátké zamyšlení nad onou myšlenkou, proč dnes štěstí bohužel  není úspěch.

  Vyberete si mezi štěstím nebo úspěchem?

  A co byste bez dlouhého přemýšlení řekli  mé klientce vy? Že štěstí jde ruku v ruce s úspěchem?  Ihned jsem si vzpomněl na Achora Shawna a jeho knihu: "The Happiness Advantage: The Seven Principles of Positive Psychology That Fuel Success and Performance at Work", kde se zabývá pozitivní psychologií v práci a vlivu  "výhody štěstí" v samotné práci.


  Proč nejsme od přírody pouze šťastní?

  Náš mozek pracuje od nepaměti v základním modu negativity (ukazuje nám možné nebezpečí). Jednoduše řečeno: náš mozek na své fyziologické úrovni reaguje více na negativní stimuly, než na pozitivní nebo neutrální stimuly (John Cacioppo, Ph.D., Universita v Chicagu).

  Přirozeně a od nepaměti velice snadno tíhneme k negativním předsudkům. Příroda nás vybavila tímto obranným mechanizmem. Dle psychologů to kupříkladu vyžaduje pro dlouhodobý vztah 5x více pozitivních než negativních myšlenek obou partnerů. Tedy musíme vyvinout jó nějaké úsilí, aby vztah vydržel. To samé platí i o pocitu štěstí.

  Proč neměříme úspěch štěstím?

  Dnes bohužel neměříme úspěch štěstím a to je zcela zásadní chyba. Měříme úspěch penězi, postavením, počtem dosažených titulů, nikoli vlastním štěstím. Ve své podstatě to znamená, že současný svět nechce, abychom byli doopravdy úspěšní.

  • Je každý člověk, který je úspěšný, zároveň šťastný? 
  • Kterou hodnotu vnímáte ve svém okolí více důležitější: štěstí nebo úspěch
  • Má snad v dnešním světě štěstí stejnou váhu jako úspěch? 
  • Koho sami oceníte více: úspěšného nebo šťastného člověka? 
  • K jakému člověku dnes lidé vzhlíží: k úspěšným lidem nebo ke šťastným lidem? 
  • Pokud bychom vnímali naše štěstí stejně tak důležitě, jako naše zdraví, změnilo by se něco? 

  Každý zná rčení: "Bez peněz, do hospody nelez." A to samé platí i o vašem úspěchu - o dosažení vašeho plného potenciálu: "Bez štěstí nedosáhneš plného úspěchu."

  Kdo chce být skutečně úspěšný, musí být v prvé řadě šťastný.

   "Jak můžeme ovlivnit naši mysl, aby se více soustředila na štěstí v každodenních činnostech?" To je správná a pro úspěch zcela zásadní otázka! Naladit se do onoho modu štěstí (Výhoda štěstí dle Shawna) může být oním rozdílem vedoucím k našemu vnitřnímu uspokojení - ke štěstí - a následně i k radostnému a úspěšnému osobnímu a profesnímu životu - k úspěchu. Tak dosáhneme plného našeho potenciálu a nic nás nerozhodí, ani krach, ani jiné těžkosti.

  Cesta k úspěchu vede pouze přes štěstí.

  Dobré je, že je jen a jen na nás, co s tím uděláme! • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295