• Jak žít dlouho a šťastně?


  Jak žít dlouho a šťastně? Zkuste si tipnout, co je hlavní příčinou toho, že jsme po celý život - v mládí, v aktivní fázi našeho života a ve stáří - šťastní a zdraví? V čem máme hledat příčinu životního štěstí, zdraví a dlouhověkosti? Na čem stavět od mládí základy našeho životního štěstí a životního zdraví? Budete možná hodně překvapeni, protože o vašem štěstí a zdraví nerozhoduje plná peněženka a ani výše cholesterolu v krvi. 

  Mladí lidé se honí za nesmysli. 

  Mladí lidé vůbec netuší, co skutečné životní štěstí je. Bohužel je k tomu ani nikdo nevede. Nedávno byla zveřejněná studie, ve které se ptali mladistvých, co jsou jejich nejdůležitější životní cíle. Více jak 80% dotazovaných řeklo, že jejich hlavním životním cílem je stát se finančně bohatými. Více ak 50% z těchto dotazovaných považovalo za svůj nejdůležitější životní cíl se stát slavnými.  Vcelku smutné.

  Neustále je mladým lidem vštěpováno, že musí pracovat od nevidím do nevidím, aby více zabrali, aby toho dosahovali více a více a byli mezi sebou soutěživí. Že tohle je ta pravá cesta za životním štěstím. A mladí lidí získají onen mylný dojem, že toto je přesně to, za čím musí v životě jít, aby dosáhli na "dobrý" život. Následně se honí za něčím, co je nedosažitelné, nesmyslné a kolikrát až nereálné. 

  V druhé polovině svého života lidé sami zjistí, že to, za čím se polovinu života honili, bylo úplně zbytečné a nemělo vůbec žádnou skutečnou hodnotu vedoucí k jejich štěstí. A pokud už něčeho dosáhnou (koupí si auto, i když to není ono červené Ferrari, zadluží se na byt, i když to není onen zámek na obrázku, jedou na dovolenou do pacifiku, kde je děsivé horko a potí se, i když to na obrázku vypadalo tak idilicky, atd, atd.) jejich hlad po zmíněném bohatství a slávě je ještě větší a sami se paradoxně cítí více a více prázdněji. Budují si svůj život s maskami a nereálnými představami o štěstí.

  Pokud budete dnes přemýšlet nad tím, jak zainvestujete do svého budoucího lepšího a šťastného já, do čeho byste přesně investovali čas a energii?

  Problém je v tom, že...

  Koukneme-li se na život člověka jako celek a na jeho rozhodnutí, která v průběhu života dělá, a jak člověk tato rozhodnutí sám na konci života hodnotí, tak se zmíněným představám mladistvých i ani zdaleka nepřibližují. Proč tomu tak je? 

  Většinu toho, co se učíme o životě je z toho, co se sami dozvíme od ostatních a z jejich minulosti a z toho, co vidíme ve svém okolí. Spoustu z toho, co se nám v životě stane stejně zapomeneme. A někdy jsou naše vzpomínky hodně "tvořivé" a plné naší představivosti. Jak stárneme, tak se mění díky zkušenostem naše hodnoty. V mládí jednoduše ještě nemáme zkušenosti z druhé poloviny našeho lidského života.

  Co kdybychom ale mohli pozorovat a studovat celý život člověka od útlého věku do smrti, abychom zjistili, co dělá lidi  šťastnými, zdravými a spokojenými? Bylo by přeci zcela zásadní vědět, co je oním stavebním kamenem našeho celoživotního štěstí a spokojenosti již v našem mládí a na čem naše štěstí a mentální zdraví stavět již od útlého dětství, souhlasíte?

  "Nedávné studie o stárnutí ukázaly, že něčí situace ve věku 50 let má více co do činění se zdravím a se štěstím ve věku 70 let, než s tím, co se stalo danému člověku dříve v životě. A kupodivu, kvalita odpočinku v mládí - míra schopnosti si hrát - je lepším ukazatelem životní štěstí v druhé polovině života, než finanční příjmy."
  -Dr. Robert Waldinger 

  Na čem začít stavět životní štěstí a zdraví již od mládí?

  Co je oním stavebním kamenem našeho celoživotního štěstí a spokojenosti? Jedna studie nám to prozradí: 

  V roce 1938 začali vědci sledovat v rámci studie "adult developmentu" životy dvou vybraných skupin mužů.

  V první skupině jsou chlapci a mladí muži, kteří ve 30tých letech začali na Harwardu studovat a dokončili své studie během 2. Světové války. Druhou skupinou tvoří nejchudší děti z Bostonského předměstí. Tito chlapci byli vybráni právě kvůli svému slabému sociálnímu původu Bostonu 30tých let, ze kterého pocházeli. Mnozí z nich pochází ze slumů a neznali doma ani tekoucí vodu. 

  Všichni z nich vyrostli a stali se z nich dělníci ve fabrikách, právníci, dlaždiči, doktoři, jeden z nich se stal dokonce i americkým prezidentem, u některých se objevil alkoholismus nebo schizofrenie, někteří muži vystoupali ze samotné spodiny společnosti až na samotný vrchol a někteří šli úplně opačným směrem. Rok za rokem se jich vyptávají na každodenní život, práci a rodinný život a sledují, jakými směry se jejich životy v průběhu studie ubírají. 

  Studie, která trvá již více jak 75 let 

  Proč to píši v přítomném čase? Na této studii (Adult development) pracuje již v 7 generaci vědců i známý psychiatr a psychoanalitik Dr. Robert Waldinger (je již 4. ředitelem v řadě tohoto projektu), z univerzity z Harwardu. Toto je jedinečná studie už jez z důvodu kontinuity trvání. Možná je i tento výzkum týkající se studia vývoje a života dospělých jednou z nejdéle trvajících studií na světě. Trvá totiž již více jak 75 let. Vědci sledují již po 75 let 724 lidí. Většina z těchto lidí je ještě naživu, jsou ve svých 90. letech života a stále se studie účastní. 

  Každé dva roky se vědci a jejich vědečtí asistenti z Harwardu ke svým subjektům vracejí s testy a s dotazníky týkající se jejich života. A není to pouze o dotaznících, vědci je vyzpovídávají přímo v jejich obývácích, mají přístup k jejich lékařským záznamům, testují jejich krev, skenují mozkové funkce, mluví s jejich dětmi a nahrávají i rozhovory s jejich dětmi. Před několika desetiletími se dotázali vědci i žen těchto mužů, zda by se i ony nechtěli sami účastnit tohoto výzkumu. Vědci nyní dokonce začínají pozorovat stejným způsobem ve stejném životy více jak 2000 jejich potomků. 

  Na co vědci po desetiletích pozorování přišli? 

  A co lze vyčíst z desetitisíce stránek a údajů, které všichni ti vědci po desetiletích zkoumání, pozorování, testů a dotazování nasbírali? Výsledky rozhodně neříkají nic o bohatství a ani o slávě nebo o tom, že dokonalé životní štěstí a zdraví je o tom, že musíte pracovat tvrději a tvrději.
  "Dobré vztahy nás udržuje šťastnější a zdravější."
  -Dr. Robert Waldinger
  A jak ve svém TED videu říká sám Dr. Robert Waldinger:

  "Tu jasnou zprávu, kterou ze 75 let výzkumu dostáváme je toto: Dobré vztahy nás udržuje šťastnější a zdravější.Tečka."


  Tři důležité lekce o našich vztazích ve vztahu ke štěstí, zdraví a dlouhověkosti

  Dr. Waldinger uvádí tři zcela zásadní poznání o našich vztazích z této studie.
  1. Sociální spojení jsou pro nás skutečně prospěšná
  2. Samota je toxická a zabíjí
  3. Dobré vztahy chrání vedle těla i náš mozek

  Z této dlouhodobé studie jasně vyplynulo, že lidé, kteří jsou více spojení s rodinou, s přáteli nebo s komunitou, jsou šťastnější, zdravější a žijí déle, než lidé, kteří jsou méně sociálně aktivní. 

  Jasně též vyšlo i najevo, že samota je toxická. Lidé, kteří jsou více izolovaní, než by sami chtěli být, se cítí být méně šťastní, jejich zdravotní stav se zhoršuje dříve, jejich mozková činnost brzy ochabuje a v konečném důsledku žijí takoví lidé kratší dobu. Smutné je, že každý pátý člověk se kupříkladu v USA cítí být osamocený*, i když je v nějakém vztahu nebo v manželství. A nemyslím si, že toto se týká pouze USA.

  Toxické vztahy zabíjí

  Důležitým bodem je, že pokud jde o vztahy, tak nejde o množství vztahů, které lidé mají, ale o kvalitu jejich vztahů. Ukázalo se, že pokud budete žít v konfliktním vztahu, má to přímý vliv na vaše zdraví. Konfliktní manželství je horší než samotný rozvod. Naopak zdravé vztahy jsou ochranou.

  Ti, kteří byli nejvíce spokojení se vztahy ve svých 50tých letech života, byli ti nejzdravější ve svých 80tých letech. Dobré  a blízké vztahy nám právě napomáhají překonávat úskalí a brání nás před stárnutím. Ty páry, které byly ve svých vztazích skutečně šťastní, se i přes bolesti cítily psychicky ve svých 80tých letech v pohodě a šťastně.

  Naopak lidé, kteří byli v nešťastných vztazích, tak v momentě, kdy v rámci studie vykazovali značnou tělesnou bolest, vykazovali též značnou emocionální bolest.

  Dobré vztahy chrání náš mozek

  Ukázalo se, že pokud je člověk v bezpečném a oddaném vztahu s dalším člověkem, na kterého se může plně spolehnout ve svých 80tých letech života, je jeho mysl a paměť daleko bystřejší, než u lidí, bez takovýchto vztahů. Nejpodstatnější je, aby se v takovém vztahu mohli navzájem na sebe plně spolehnout, i když je jejich vztah okořeněn hašteřením a hádkami.

  Závěrem

  Jak žít dlouho a šťastně? Nejdůležitější jsou v našem životě kvalitní vztahy, ať už je vám kolik chce. Jak budete v životě pracovat na vztazích, tak budete i prožívat životní štěstí, tak budete i zdraví a dle toho budete i dlouho žít. Pečujte o své vztahy, protože to je i dle zméněné 75leté studii to nejcennější, co v životě máte!


  * Studie aarp.org - http://www.aarp.org/research/topics/life/info-2014/loneliness_2010.html

 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295