• 8 podivných psychologických důvodů, proč se do vás někdo může zamilovat

  Láska je svým způsobem záhadná a to není to tak vina osudu, pokud na něco takového věříte. Existují doopravdy podivné důvody, kvůli kterým se do někoho zamilujete, a nebo naopak kvůli kterým se někdo zamiluje právě do vás. Za vším hledejte psychologii, hormony, zájmy a výchovu. Dynamika člověka a sociální psychologie nám to potvrzuje stovkami vědeckých studií.

  Je podstatné v prvé řadě chápat dynamiku lidí a fyziologické pochody v těle člověka, následně i začnete chápat proč je kolikrát až zvláštní, jak se dva lidé do sebe zakoukají. Stojí za to poznat některé z nejdůležitějších psychologických faktů, a ano možná hodně zvláštních psychologických důvodů, proč se tak děje.

  Je věděcky podloženo, že jste více přitažliví a atraktivní, když máte psa, ano, a též když na sobě nosíte červenou barvu. Nicméně jsou i podivnější důvody, proč se do sebe zamilujeme. Zde je tedy těch 8 nejzajímavějších podivných psychologických důvodů, proč by se mohl někdo do vás zamilovat:

  1) Pokud jste si opravdu, ale opravdu podobní nebo jste podobní rodičům partnera

  Desetiletí studií jasně prokázalo, že tvrzení "protiklady se přitahují", je absolutní klišé a nesmysl. Je tomu právě naopak. Dle výzkumu Gian Gonzaga (vedoucí autor studie párů, kteří se sešli v eHarmony): "U partnerů, kteří jsou si podobní v širších dispozicích jako je osobnostní rovina, je pravděpodobnější, že se cítí v v každodennostech stejně nebo podobně. To může usnadnit partnerům pochopit jeden druhého."

  Vzhledem k tomu, že váš partner hraje významnou roli ve vašem dlouhodobém zdraví, ve vašem štěstí a dokonce i vašich kariérních vyhlídkách, je tento fakt zásadní - být s někým v každodenním životě na stejné vlně a cítit se "podobně". Zapomeňte na protiklady, koukejte na podobnosti.

  Vypadáte-li se stejně jako rodiče partnera opačného pohlaví, vyhráli jste. Psycholog David Perrett a jeho kolegové z University ze St Andrews zjistili, že někteří lidé jsou přitahováni k lidem, se stejnou barvou vlasů a očí svých rodičů opačného pohlaví, stejně jako věkovým rozmezím, které sami zažili již při narození. Tito vědci zjistili, že ženy narozené "starým" rodičům (nad 30 let) byly méně nadšené mládeží a byly naopak více přitahovány ke starším rysům v mužském obličeji, než ženy "mladých" rodičů (do 30 let). Pro muže je preference ženské tváře ovlivněna věkem jejich matky a ne věkem jejich otce a to jen v případě dlouhodobých vztahů.

  2) Pokud správně smrdíte

  Universita Southern California zveřejnila studii žen v době ovulace. Výsledkem této studie bylo, že některé ženy preferovali pach trička mužů s vysokou hladinou testosteronu. S tím též souvisí další instinkt na hormonální bázi: Některé ženy v době ovulace upřednostňovaly muže se výraznou čelistí

  Nicméně není pach jako pach, jak naznačuje report SIRC organizace, jednoduše to neznamená pánové, že pokud se budete potit jako ..., budou z vás ženy paf. Je rozdíl mezi  čerstvým pro ženy velice přitažlivým potem a potem, který na váz zraje a a zraje.

  Dle výsledků jednoho experimentu používání příjemné kolínské a dea se mužům ve středním věku výrazně zlepší nálada, což snižuje výkyvy nálad, jako je napětí, deprese, hněv, únava a zmatenost, které jsou spojeny s "krizi středního věku". To samotné zvýší mužům samozřejmě šance u žen.

  3) Pokud budete držet ruce a torzo těla otevřené

  Odborníci se shodují, že řeč těla -  postoj - mluví hlasitěji než vaše slova. Otevřená řeč těla je daleko více atraktivnější než jakékoliv oblečení, účes či taneční pohyb! Dle Vanessy Van Edwards jsou dvě zásadní věci, které je třeba mít na paměti když přijde na přitažlivost: torzo těla a ruce.

  Tím, že máte ruce nacpané v kapsách, kontrolujete mobil, máte ruce skřížené a ramena schoulená dovnitř, vyšlete druhému jasně signál, že nemáte zájem. Pokud budete mít ruce "otevřené" a jasný napřímený postoj, dáváte okolí najevo, že jste k dispozici. Řečí těla ukážete druhému dostupnost a zvýšíte tak i atraktivitu k interakci.


  4) Pokud se upřeně díváte do očí toho druhého pár minut

  Dle sociálního psychologa Zicka Rubina, který v 70. letech udělal výzkum na téma romantické lásky a je též často citován, se obvykle dva lidé v rozhovoru dívají navzájem do očí 30-60% času. Nicméně lidé v páru, kteří jsou do sebe zamilovaní, se během konverzace do očí dívají 75% času a pomaleji a hůře přetrhávají toto oční spojení, pokud jsou něčím vyrušeni. Můžeme tedy s klidem tvrdit, že oči jsou bránou do srdce člověka.

  To naznačuje jediné: dlouhým očním kontaktem se můžete  během pár minut s druhým člověkem doslova a do písmene propojit a dokonce v druhém i vznítit pocity lásky a vášně, i když  jste se s touto osobou nikdy předtím nesetkali. Zkuste to se druhému zadívat dlouze do očí:)


  5) Pokud do slova a do písmene vaše rande "zahřejete"

  John Bargh, psycholog z Yale, provedl experiment, při kterém účastníky požádali aby drželi teplé nebo studené nápoje. Účastníci experimentu museli během této doby sami hodnotit, zda daná osobnost byla srdečná nebo chladná. Účastníci, kteří drželi teplé nápoje považovali danou osobu za srdečnou osobnost, protože jejich mysl byla již k tomuto názoru podvědomě instinktivně navedena, aby si to myslela.

  Nadneseně řečeno: pokud vyrazíte s někým na rande, volte raději kávu namísto zmrzliny, rozhodně tím napomůžete tomu, aby právě vás daný člověk vnímal podvědomě srdečněji.


  6) Pokud vzhledově vypadáte hůř nebo stejně dobře

  Úděl super atraktivních lidí je krutý. Závěrem jedné ze studií z poloviny 90. let jasně vyplývá, že lidé, kteří jsou více atraktivní jsou krutější ve svém souzení druhých - dokonce i když jsou s druhým člověkem stejně atraktivní. Čím lépe někdo vypadá, tím méně spokojení pravděpodobně vy jako partner s touto osobou budete.

  A to platí pouze pro opravdu atraktivní lidi. Pro nás ostatní platí "fenomén vhodného protějšku" (matching hypothesis), podle kterého se s velkou pravděpodobností spíše zamilujeme do takového protějšku, který je stejně atraktivní jako my.


  7) Pokud alespoň držíte hudební nástroj

  Machrovat a okouzlovat potenciálního partnera ve sportu se prostě nevyplatí. Výzkumníci ve Francii zjistili, že je se sexuálním výběrem partnera daleko více spojena hudba jako taková. V daném experimentu testovali tři sta mladých žen. Ty prošli na ulici okolo mladého muže, který držel buď obal od kytary, sportovní tašku nebo nedržel vůbec nic a sám se jich dotázal na telefonní číslo. Výsledky ukázaly, že držel-li mladý muž právě obal od kytary, získal daleko více telefonních čísel, než v obou dalších případech. To naznačuje, že hudební praxe je spojena se sexuálním výběrem.


  8) Pokud máte určitý typ vousů

  To se týká mužů, samozřejmě. Závěrem je pánové, se neholit, tedy občas se holit, lépe řečeno. V australském experimentu vědci zjistili, že ženy, vnímají muže s tváří s pořádným strništěm více atraktivní než muže s plnovousem,  než muže s jemným strništěm ale i více atraktivní než muže s oholenou tváří.

  Z daného experimentu vyplynulo ještě něco zajímavějšího, co jde za samotnou atraktivitu. Vědci také zjistili, že vousy ovlivňují vnímání plodnosti. Čím více vousů muž měl, tím více vnímala žena muže maskulinně, zvláště pak, když sama byla v plodné fázi menstruačního cyklu.  Zdroje: 
  http://blogs.scientificamerican.com/guest-blog/learning-the-look-of-love-that-sly-come-hither-stare/
  http://www.scienceofpeople.com/the-psychology-of-attraction/
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18948544
  https://en.wikipedia.org/wiki/Matching_hypothesis
  http://psycnet.apa.org/psycinfo/2005-11095-001
  http://www.scienceofpeople.com/about-vanessa-van-edwards/
  http://www.academia.edu/8705166/Dog_ownership_increases_attractiveness_and_attenuates_perceptions_of_short-term_mating_strategy_in_cad-like_men
  http://pom.sagepub.com/content/42/4/545
  http://www.ehbonline.org/article/S1090-5138(13)00022-6/abstract
  Vanessa Van Edwards: Human Lie Detection and Body Language 101: Your Guide to Reading People's Nonverbal Behavior, 2013. • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295