• Jak se stát agilním inovátorem a lépe řešit problémy?

  "Pusa nahradila ruce", to můžeme s jistotou říct pro 21. století plné automatizace a technologií usnadňující práci a výrobu. Stejně jako v 19. století brali stroje během průmyslové revoluce lidem práci, je 21. stoleté stejné. Tyto technologie nahrazují lidi běžícími pásy s automatizovanými systémy a roboty. Ani umělá inteligence není zase tak daleko jak se na první pohled možná zdá. Shrnuto podtrženo, tento trend - menší až téměř žádná potřeba lidské síly - bude pokračovat i do budoucna. Jak tedy být lepší myslitel, inovátor a jak lépe řešit problémy, abyste se neztratily?

  Potřeba člověka se v 21. století přesune od modelu "udělat" směrem k modelu "vymyslet". 
  S pokrokem technologií, které zvládají více úkolů, nebyla duševní bystrost nikdy tak důležitá, jako právě v dnešní době. Pokud se chcete v budoucnosti prosadit, uspět s jakoukoli vaší činností, musíte být schopni myslet, přehodnocovat a dokonce odmyslet stávající procesy.

  Uvědomte si, že v dohledné době zmizí většina manuálních povolání a řemesel. Proč jsem si tak jistý? Co se stalo s pracovními místy v době průmyslové revoluce? U povolání, která zůstanou aktuální nicméně nebude místo pro omezené myšlení, statické procesy, ani pro pevná pravidla. Každý rok se objeví zcela nová pracovní pozice, nicméně ne MANUÁLNÍ.

  Abyste zvládali řešit více problémů a přicházeli s více řešeními a novými způsoby, jak vidět věci, vyžaduje to vaši praxi.

  Zde jsou to tipy, které vám posílí vaši mysl: 

  1. Jděte s nápady za hranice přijatelného. 

  Když brainstormujete a přemýšlíte nad vašimi nápady, chcete, aby čísla byla na vaší straně. To je tajemství těch nejlepších kreativních řešení problémů všech myslitelů na naší planetě. Budete muset vygenerovat dostatek možností, abyste se oprostili od zřejmých vzorců myšlení. Podobně jako opakování v posilovně se musíte dostat přes jednoduché věci a dostat se k složitým věcem, jestliže chcete dosáhnout těch nejlepších výsledků. "Odmítněte neodmítnutelné a přijměte nepřijatelné." Vaše první myšlenky jsou zřejmé, nicméně tohle je pouze první úroveň vašeho myšlení. Musíte jít hlouběji, než najdete to pravé zlato. Musíte jít nad rámec vaší první úrovně myšlení, abyste objevili nápady, které opravdu daný problém vyřeší. Nezůstaňte pouze u tužky a papíru, používejte myšlenkové mapy, pište na okno, použijte omyvatelnou zeď, abyste mohli jít za hranici běžného.

  2. Přemýšlejte v otázkách. 

  Jasné závěry inovativní myšlení zabíjí. Stavte myšlení na otázkách: naučte se přemýšlet v otázkách, nikoli v závěrech a v jasných prohlášeních. Problém s jasným prohlášeními je ten, že již v sobě předpokládá určité řešení a vy se můžete zastavit jen kousek od případného inovativního řešení. Otázky naopak otevírají dveře k novým řešením. Přečtěte si následující otázky:

  • Otázka 1: Co takhle přilepit na obal štítek, který přitahuje pozornost k výrobku?
  • Otázka 2: Jak zvýšit pozornost k výrobku?

  Obě otázky vedou k různým řešením. První otázka vám dává pouze to, co jste chtěli: nálepku na obal. Druhá otázka povede k novým myšlenkám a nápadům: nový obalový design, revoluční design produktu nebo více produktů v nových chutích, atd.

  3. Nepřicházejte s nápady, přijďte s řešením. 

  Nápad je fajn, nicméně samotný nápad nic nevyřeší. Musíte problém vyřešit. Jedním z největších problémů je to, že lidé říkají: "Já potřebuji skvělý nápad" a pak se diví, proč nemohou zaboha vymyslet NIC.

  "Jediné inovativní řešení je cennější, než 1000 inovativních nápadů."
  Nápady řeší problémy, i ty, o nichž trh nemá ani tušení. Pokud jste sami jasně nedefinovali nějaký problém, šance, že budete zázračně mít nějaké nápady, které jsou užitečné, je absolutně mizivá. Trávit čas hledáním problému, který potřebuje řešení je daleko lepší, než se snažit dloumat nad nápadem - nad něčím ne moc konkrétním, nad něčím, co nepřichází s konkrétním řešením problému.

  4. Přemýšlejte pod tlakem.  

  Čím více se cítíme být v koutě, tím více kreativní se zdá, že jsme. Náš mozek lépe pracuje jednoduše pod tlakem. Možná, že naše instinkty přežití nás nakopnou a adrenalin jako palivo nám najde cestu ven. Sedněte si do kouta, najděte problém a přidávejte parametry, dokud neucítíte malou paniku. Mírné kapičky potu, tvořící na čele jsou perfektní ;). Pod tlakem se dokážeme vybičovat k lepším výkonům, dokážeme ze sebe dostat daleko víc, než když jednoduše "nemusíme".

  "Není nutné přemýšlet "out-of-the-box", protože žádné hranice neexistují."

  5. Vzdorujte s vašimi nápady a myšlením. 

  Vaše schopnost myslet jinak, je zásadní. Skvělý způsob, jak to dělat, je získávat různé vstupy a inspiraci od různých lidí, z různých míst, z různých odvětví a odlišných systémů. Pokud se chcete stát agilní inovátorem, musíte se naučit vystoupit za své vlastní role, číst, mít zájem o vše a mít přesah z Vašeho oboru do dalších odvětví. Staňte se novorenesančním člověkem!

  Nejúspěšnější patenty často kombinují nekonvenční myšlení nebo nekonvenční technologie z různých odvětví. Jste připraveni začít trénovat vlastní inovativní myšlení a objevovat nová řešení? Nepodceňujte váš potenciál.

  Možná budete překvapeni, co dokážete udělat!

 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295