• 60% lidí vám lže, smiřte se s tím. Jak rozpoznat lháře?

  S kolika lidmi jste dnes již mluvili? Šance, že většina z nich lhala, a že to udělala více než jednou, je z více jak z 60% pravděpodobné. Lidé vám lžou a s tím se musíte smířit. Je těžké tento fakt přijmout? Je to ještě těžší, že se to dotýká i dokonce vašich nejbližších přátel, rodiny a kolegů, i ti vám lžou, pravidelně. Všechno, co dle psychologů slyšíte, je z 60% lež.

  Výzkum o lhaní psychologa Roberta Feldmana

  Psycholog Roberta Feldman, z University Massachusetts, studoval lež více než deset let a na základě jeho výzkumu dosáhl některých překvapivých závěrů. Nejvíce šokujícím jeho závěrem je, že 60% lidí, lže během typického 10 minutového hovoru, a že prohodí v průměru dvě až tři lži v tomto krátkém časovém intervalu. Téměř neuvěřitelné, že?

  Většina lidí ve výzkumu Feldmana si ani neuvědomila všechny ty lži, co vyřkla. Lež si uvědomili lidé až po rozhovoru, když se sami viděli na nahrávce videa. A proč tedy lidé tolik lžou? Lidé lžou dle Feldmanova výzkumu v běžné každodenní konverzaci kvůli tomu, aby působili více sympaticky a kompetentně.

  Od Feldmana rozhodně doporučuji knihu "The Lier In Your life: The Way to Truthful Relationships. Nejsem si jistý, zda ji seženete již v češtině.

  Jak lžou ženy vs. muži 

  Zatímco muži a ženy lžou stejně tak často, mají tendenci lhát z různých důvodů. Je to jeden dle mého z nejzajímavějších faktorů lhaní.
  "Ženy tíhnou ke lhaní kvůli tomu, aby se osoba, se kterou mluví, cítila dobře, zatímco muži lžou nejčastěji kvůli tomu, aby sami vypadali lépe." Robert Feldman. 
  Platí zde citát Marka Twaina: "Člověk není nikdy pravdivý, dokud si sám nepřipouští, že je sám lhář.

  Jak rozpoznáte u druhého lež?

  Doktorka Leanne Ten Brinke z Haas School of Business ve svém výzkumu naznačuje, že zatímco většina z nás má docela dobré instinkty, pokud se jedná o rozpoznání lhářů, máme sami sobě tendenci namlouvat - nalhávat si (nebo alespoň, na základě toho jednáme), co nám naše instinkty říkají. 

  V profesionálním prostředí sami váháme někoho nazvat lhářem, protože máme pocit viny za to, že někoho podezíráme. Nazvat někoho lhářem bez dobrého důvodu je pro většinu z nás děsivé. Naštěstí, výzkum Dr. Brinkové ukázal objektivních, dobře rozpoznatelné fyziologické změny v chování nebo "nápovědy", které můžete použít, abyste přesně posoudili pravdivost slov a chování druhých. 

  Dávejte si pozor na následující "nápovědy" (ukazatele lhaní) a budete mít  určitou výhodu se lháři. Nicméně i zde platí jeden podstatný  a zásadní princip: Nic není jednoznačné a i tyto "ukazatele je zapotřebí vnímat v souvislostech a komplexně s jinými faktory a s jinými "ukazateli".

  Lháři si zakrývají ústa

  Lidé si často kryjí svá ústa, když lžou. Ruku na ústa nebo dokonce jen dotek rtů vám naznačuje to, že lžou, protože to v podvědomé řeči těla představuje "uzavírání komunikace". Pojďme se podívat na některé osobní situace v komunikaci.

  Když už lidé lžou, instinktivně si i zakrývají potenciálně zranitelné části těla, jako je hlava, krk nebo břicho, protože při lhaní se vědomě či i podvědomě cítí být vystaveni na pospas okolí a obávají se zranění nebo potenciálního útoku.

  Lháři se opakují a poskytují příliš mnoho detailů. 

  Lháři obecně řečeno nesnáším ticho a tak se často snaží naplnit prázdno tím, že mluví více než je třeba. Poskytnou vám mnohem více informací, než by bylo potřeba, nebo kolik jste po nich v jednoduché otázce žádali. Na jednoduchou otázku existuje jednoduchá odpověď . Pokud ji druhý člověk nemá, buď danému problému či situaci nerozumí, nebo vám lže.

  Lháři déle vyčkávají s odpovědí.

  Někdy čím více budete se lhářem mlčet, tím více vám lhář bude předsouvat detailní podrobnosti, které se budou hodit k podpoře jejich příběhu a tvrzení, jak se snaží, aby vás, kolikrát i sám sebe, přesvědčil o jeho pravdě.

  Lháři opakují, co říkají znova a znova

  Lháři budou také opakovat své fráze znovu a znovu, protože se snaží získat čas uspořádat si své myšlenky. Nicméně kolikrát to má jen efekt ten, že hromadí své lži a zároveň se zakopávají hlouběji a hlouběji.

  Lhář se připravuje pro útěk. 

  V podvědomé snaze najít únikovou cestu mají lidé, kteří lžou, často postoj těla (nasměrování chodidel a trupu, otočení hlavy) v úhlu ke dveřím nebo k východu z daného prostoru. Pokud sedíte nebo i když stojíte, mohou se ze svého místa "vydat" směrem ke dveřím (i pomyslně natočením těla nebo části těla).

  Mohou také změnit svůj postoj těla z uvolněného postoje do strnulého, tvrdého nebo bystrého, aby se jejich tělo podvědomě připravilo na pomyslný  útěk.

  Slova a řeč těla lháře se neshoduje. 

  Je to snadné lhát slovy, ale naše těla zná (a a dává to jasně najevo) pravdu. Jasné znamení, že vám někdo lže, je , když slova lháře říkají jednu věc a jejich řeč těla říká úplně něco jiného. Například vám někdo řekne smutný příběh o "osobních potížích", které měly za následek, že ztratili svou práci. Přesto vám to říkají s úsměvem; a jak mluví jejich gesta rukou a držení těla vyjadřuje energii a nadšení.

  Jejich dýchání se změní. 

  Lidé reflexivně začnou dýchat více těžce, když lžou. Lhaní zapříčiní i změnu srdeční frekvence a krevního oběhu - tedy stres v našem organismu. Na tom je i založen polygraf - detektor lži (Více o polygrafu na WIKI).

  Lháři mají sucho v krku

  Někdy lháři budou mít i potíže mluvit, protože díky vnitřnímu stresu jejich tělo reaguje vyschnutím sliznice v ústech. Toto je typická reakce těla na lhaní.

  Lháři jinak "koulejí očima"

  Z mikro pohybů očí se dá vyčíst neskutečně mnoho. Lháři mění své typické vzorce pohybu očí. Říká se, že oči jsou - a to je zvláště pravda, když někdo lže - "oknem do duše."

  Je tu jeden háček: abyste rozeznali z očí, zda daný člověk lže, nezáleží na směru pohledu jeho očí, je to spíše záležitost změny směru pohledu očí. Budu konkrétní. Někteří lidé se dívají nahoru a doprava, když si chtějí zapamatovat nějaké informace, ale dolů, když lžou. Pro ostatní lidi je to zase naopak. Změna v pohybu očí může být velmi silným a přesvědčivým indikátorem lhaní, musíte nicméně nejprve vědět typický vzor pohybu očí dané osoby. To dělá tuto taktiku rozpoznání lhaní vhodnější v případě lidí, které dobře znáte nebo alespoň a nimi pravidelně komunikujete.

  Nicméně je zde jeden oční pohyb, který vám jasně "řekne", že druhý lže a je docela univerzální, již jsem se o tom zmínil - lidé, kteří lžou, hledají únikovou cestu - často koukají směrem ke dveřím, k východu. Proč tomu tak je? Lháři hledají podvědomě únikovou cestu, tedy i očima.

  Jindy budou lháři udržovat nadměrný oční kontakt a to i bez mrknutí oka,  ve snaze "objevit to pravdivé".

  Lháři se stávají agresivní. 

  Lháři se často podaří vybuchnout a stávají se v komunikaci agresivní a to bez zjevného důvodu. Někdy budou lháři nepřátelští a zacílí agresivitu vaším směrem, aby vás odradili od zjištění pravdy, dostali sebe do určitého bezpečí a zastrašili vás.

  Lháři sebou vrtí. 

  Když se lhář vrtí, je to jasným znamením nervózní energie. Dokonce i notoričtí lháři se budou obávat, že jim nebudete věřit, a tak se uvolňují svou nervózní energii tím, že si hrají s vlasy, poklepávají nohou nebo prsty, tahání se za uši, atd.

  Přehazování nohou je běžným projevem nervózní energie spojená s lží. Lháři začnou s nohama hýbat, protože se cítí být zranitelní a tělo chce opět uprchnout.


  Vybavili jste si lidi, se kterými jste dnes mluvili? 

  Pokud ano, tak než dojdete k nějakým "jasným" závěrům, buďte si jisti tím, co pro danou osobu představuje normální chování, když už si myslíte, že vám může lhát.


  Tyto ukazatele mají pouze význam v rámci typického chování člověka. Pokud váš kolega má ADHD a neustále sebou vrtí, nemůžete ho hned nařknout z toho, že lže.

  A někteří lidé, jako například psychopati nebo sociopati, neprokazují tato chování, protože nemají pocit nervozity nebo se necítí provinile, když lžou.

  Jedna britská studie též ukázala, že výskyt psychopatie a sociopatie mezi generálními řediteli je čtyřikrát vyšší než u běžné populace, takže to není tak nepravděpodobné, jak si možná myslíte.  (doporučuji si pustit český dokument Ryba smrdí od hlavy (2013))

  Jak často si myslíte, že lidé lžou vám? Prosím, podělte se o své myšlenky  v komentářích pod článkem, zda vám tyto signály dávají smysl.  I já se učím právě tak od vás, stejně jako vy se učíte ode mne.  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál!


 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295