• Co to znamená být "velmi citlivý člověk"?

  Co to znamená být "velmi citlivý člověk"? Nenechte se zmýlit tím, co si právě myslíte. Setkávám se s lidmi, kteří "citlivého člověka" chápou doslova a do písmene špatně. Co tedy emocionální citlivost člověka znamená? Zkuste se sami zamyslete nad následujícími řádky. 

  Zkuste si nejprve sami odpovědět, co to přesně znamená pro vás jak citlivého člověka vnímáte vy sami. Máte to? Zůstali jste u podobné definice jako že se jedná o člověka, který je "příliš iracionálně emocionální"? Bohužel to tak přesně zase není.

  Co tedy znamená že je někdo "velmi citlivý člověk"? Co se za tímto pojmem skrývá? Podíváte-li se na to trochu komplexněji, můžete mluvit o tom, že takový člověk je:
  • extrémně dobrý v pozorování svého okolí a lidí, je tedy hodně vnímavý na to, co se okolo děje
  • empatický (neplést se sympatií - přečtěte si článek o tomto rozdílu zde: 
  • citlivý i na dotyk (citlivý a komplexnější nervový systém) 
  • starostlivý o všechno a o všechny kolem sebe
  • silný v emocionálních reakcích
  • žije celý svůj čas v pocitech

  Kdo může být velmi citlivou osobou?

  Kdo myslíte, že může být velmi citlivou osobou? Pokud si myslíte, že "slabomyslní introverti", jste opět na omylu.  Velmi citlivou osobou mohou být muži, ženy, vysocí, malí, chytří, jednodušší, extroverti, introverti, manažeři, členové týmu, optimisti, pesimisti, prostě jednoduše kdokoli.

  Co nemají velmi citliví lidé rádi?

  Zapojte všechny smysli na druhou a přijdete na to: velmi hlasité zvuky, silné vůně a pachy, dotyky, šimrání, děsivé filmy, bafnutí, když někoho naštvou, nebo když někdo zklame je. Přičemž tento výčet můžete brát jako stupňování citlivosti těchto lidí. 

  Pokud snadno pláčete, cítíte intenzivně emoce a jste citliví na hlasité zvuky, nebo silný zápach, můžete být "velmi citlivý člověk".  A rozhodně to není nic špatného, naopak, je to vaše přednost. Proč? Vnímáte intenzivněji, než vaše okolí.

  Stejně jako jsou introverti často nepochopeni, velmi citliví lidé jsou často považováni za slabé a emocionálně iracionální, i když jsou to jen jinak napojeni na okolní svět kvůli biologickým rozdílům v jejich nervové systému.

  Takže až vám příště někdo řekne, že se chováte iracionálně a přehnaně, nebo projevujete příliš mnoho emocí, zbystřete a berte to jako další zdroj informací, který vám dokáže pomoci porozumět tomu, co se okolo vás děje.

  Věci nejsou tak černobílé, jak se na první pohled zdají.  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál!

  __________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema již řadu let se živím  v Evropě jako konzultant vzdělávání a a talent developmentu, kouč, lektor a facilitátor. Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci a na profesionální networking.
  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295