• Štěstí si můžete koupit, ale ...

  Už jste někdy od někoho ve vašem okolí slyšeli, že "štěstí si za peníze nekoupíš"? Studie ukazují, že to zase tak pravda není. Opak je pravdou. Štěstí si za peníze koupíte! Peníze vám štěstí koupí, má to nicméně dvě malé ALE. Zde je tedy ono jedno vědecké velké TAJEMSTVÍ k vašemu životnímu štěstí za peníze. Jaký má tedy výše příjmu člověka vliv na jeho štěstí? Co si za peníze koupit, abychom byli skutečně šťastní?

  Pojďme se kouknout na to ALE a na to TAJEMSTVÍ ke štěstí; tedy na to, co to dělá s naším štěstím, když vyděláváme různé množství peněz a jaký vliv má na naše štěstí to, za co přesně naše peníze utratíme.

  Kolik vydělávám, (ne)ovlivní mé štěstí?

  Začněme s ALE. V letech 2008 a 2009 byl v Americe proveden Gallup průzkum (www.gallup.com) 450.000 lidí, ze kterého vyplývá, že lidé vnímají štěstí ve dvou rovinách: spokojenost "ze dne na den" (psychická pohoda) a celkové "hodnocení života", což můžeme chápat jako širší spokojenost člověka s jeho místem ve světě. 

  Vyšší příjem a vaše štěstí: kouzelná hranice.

  Zatímco vyšší příjem nemá velký vliv na spokojenost člověka "ze dne na den", zesílí a silně stimuluje jeho celkové "hodnocení života". Nicméně můžete mi oponovat, že být materiálně hodně bohatý, mi nezaručí ani jednu z těchto rovin. Ano i ne.

  Existuje hranice kouzelného příjmu: 75.000 dolarů ročně, která vám štěstí koupí. Ano, pokud máte příjem do 75.000 dolarů ročně, můžete si "koupit štěstí" (Studie ekonoma z Princetonu Angus Deatona a známého psychologa Daniel Kahnemana). Toto můžeme tvrdit pouze za předpokladu, že peníze ve své podstatě jsou něco pozitivního a dobrého. Vycházejme přímo ze slov Deatona: "Jako ekonom mám tendenci si myslet, že peníze jsou pro vás dobré, a rád pro to najdu nějaký důkaz."

  Peníze Vám koupí "psychickou pohodu", tedy spokojenost každodenního života. Z této studie vyplývá podstatný fakt: Jak vyděláváte více peněz, vaše každodenní spokojenost (každodenní štěstí) stoupá do té doby, než váš příjem dosáhne pomyslné hranice 75.000 dolarů. Potom, je to jen a jen více movitých a nemovitých věcí, s žádným vlivem na vaše celkové štěstí.

  Ultra bohatí jsou více šťastní než "jen bohatí"?

  Ne. Neznamená to, že bohatí a ultra bohatí jsou stejně šťastní. Více peněz podpoří i hodnocení života lidí, i  když jim jejich příjem stále stoupá. Uveďme příklad: lidé, kteří dosáhli příjmu 160.000 dolarů ročně, uvedli větší celkovou spokojenost hodnocení života, než lidé, kteří dosáhli ročního příjmu 120.000 dolarů, a tak dále.

  "Dáte-li lidem větší příjem  nad 75.000 dolarů ročně, neudělá to hodně pro zlepšení jejich každodenní nálady,  ... ale zlepší jim to pocit, že mají lepší život." 

  Angus Deaton  pro Associated Press
  Výsledky této studie jsou dle mého pro západní svět fascinující, a to zejména v tomto konfliktním věku materialismu, ve kterém v západním  euro-americkém světě žijeme. Zajímalo by mě, jak by se případné studie lišili podle regionu, země, etnika či města. Též si i myslím, že daná unifikovaná částka 75.000 USD je pro každý kout Země zcela irelevantní. Nicméně je dobré vědět, že nějaká hranice existuje a že to je podloženo i studiemi.

  Zamyslete se: Jaká hranice příjmu by mohla být relevantní ve vašem městě pro maximální  každodenní štěstí?

  Jak si mohu koupit ŠTĚSTÍ?

  A teď k onomu TAJEMSTVÍ  štěstí za peníze. Pojďme se tedy podívat na druhou stránku mince: Jaký vliv má na naše štěstí to, za co přesně naše peníze utratíme. 

  Z dlouholetého kvantitativního a kvalitativního výzkumu Elizabeth Dunnové, Lary Akninové a Michael Nortona  (studie Elizabeth W. Dunn, Lara B. Aknin, Michael I. Norton: Spending Money on Others Promotes Happiness) vyplývá podstatný fakt, který nám objasňuje to, jak můžeme za peníze koupit štěstí, ale jen tehdy, pokud peníze budeme utrácet specifickým způsobem.

  Klíč spočívá v dodržování pěti klíčových principů, jak utrácet naše peníze: 
  1. Kupujte zážitky - Výzkum ukazuje, že materiální nákupy jsou méně uspokojivé než dovolená nebo koncert 
  2. Ať je to jedinečný požitek - Omezení přístupu k našim oblíbeným věcem nás bude udržovat v neustálém natěšení. 
  3. Kupujte si čas - Zaměříte-li se spíše na čas než na peníze, budete dělat moudřejší nákupy. 
  4. Plaťte nyní, konzumujte později - Pozdější spotřeba vede ke většímu požitku.
  5. Investujte do ostatních lidí  - Investujeme-li naše peníze do druhých lidí, dělá nás to šťastnější, než kdybychom naše peníze investovali do sebe samých.

  "Dávat peníze druhým ve skutečnosti dělá lidi šťastnější." 

  M. Norton (profesor marketingu na Harvard Business School)

  Tento výzkum ukázal jednu podstatnou věc. Dáváme-li peníze druhým, dělá nás to šťastnější, než když peníze utratíme pro sebe samotné. Zajímavý fakt, že? A proč tomu tak je? Dle Nortona je jedním z nejpodstatnějších důvodů, který vedl k tomuto závěru, fakt, že to vytváří sociální kontakty. 

  Představte si sami sebe na opuštěném nádherném ostrově, máte pěkné auto a velký dům, bazén, kurty, a já nevím, co ještě. Nicméně vy jste na tomto ostrově úplně sami, budete šťastní? Asi ne. Vy nebudete šťastní, protože vám k tomu budou chybět ostatní lidé, abyste byli šťastní. Tím, že "dáte peníze" druhým (investujete do druhých), budete šťastní, dle Nortona "vytváříte sociální spojení a konverzaci s danou osobou, a tyto věci jsou opravdu dobré pro štěstí".

  Takže závěrem můžeme na základě těchto dvou studií o lidském štěstí a penězích  konstatovat dvě věci: Vydělávat více peněz vám napomůže k tomu, abyste byli více šťastní. Pokud se o vaše peníze podělíte s ostatními, vaše štěstí se ještě znásobí.
  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál!

  __________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema již řadu let se živím  v Evropě jako konzultant vzdělávání a a talent developmentu, kouč, lektor a facilitátor. Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci a na profesionální networking.
  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295