• Jaký smysl má koučování?

  Z posledního workshopu, kde jsem představoval koučování jako jednu ze základních dovedností managera, mi jeden účastník ihned na úvodu kurzu položil jednu otázku: "A jaký je tedy smysl koučování?" Zamyslel jsem se a krátce jsem mu odpověděl jednoduchou otázkou: "Jak moc je pro vás důležité se cítit v prvé řadě pohodlně?"  a daný účastník se zarazil a svraštil obočí...

  Co si myslíte, že mi daný účastník odpověděl? Každý člověk má intuitivně tendenci být v prvé řadě v bezpečí a  cítit se pohodlně, tedy "mít věci pod kontrolou". Cokoli, co je nám nepříjemné, odmítáme a snažíme se tomu vyhýbat. Snažíme si bránit onu pomyslnou jistotu pohodlí. Paradoxně nicméně právě ono pohodlí a komfortní prostředí, ve kterém dnes v 21. století žijeme, nás může nevědomky dostat do bodu, kdy budeme profesně nepoužitelní.

  Fixované myšlení je pasé.

  Jak jsem již psal v předešlém z článků (související článek: Co nám říkají vědecké studie o úspěchu?): ti, kteří mají "Myšlení fixované" (neměnné), věří věcem jako je charakter, inteligence a tvořivost v tom smyslu, že to jsou faktory neměnné a pevně dané. Způsob, jak se tito lidé vyhýbají selhání, je, že se snaží prokazovat určitou dovednost a nebo chytrost. A to má své limity.

  V dnešní době již vůbec nejde o to, co víte, jaké jste vystudovali školy, kolik máte titulů nebo jak moc dobrou máte paměť. Uplatnit se se na trhu práce vyžaduje dovednosti a schopnosti přizpůsobit se dynamice změn a transformací a umět pracovat s obrovským množstvím informací.

  Jak lovíme dnes a co nás drží při životě.

  Tento informační věk nám dává v západní civilizaci neskutečné pohodlí a komfort. Musíme se snad starat o to, zda máme vodu na pití, či zda si musíme něco ulovit dneska k jídlu a kde složíme večer hlavu? Náš lov na jídlo se odehrává v obchoďáku, vodu vidíme až z kohoutku a  o střeše nad hlavou a suchých nohách v teple uvažujeme tak samozřejmě, že nás ani už nenapadne, že to je obrovský komfort, který si můžeme dovolit a za který přímo nikomu neplatíme. Komfort nás drží při životě a každý po něm touží. Toto pohodlí do jisté míry extrémně omezuje a limituje i naše uvažování a nastavení naší mysli. I naše mysl a emoční rovina žije v těžkém pohodlíčku.

  Život začíná až za komfortní zónou.

  Když vám jde o život, jste schopní udělat cokoli, abyste přežili. Musíte však o holý život bojovat dnes? Nejspíše nikoli. Nemáme existenční potřebu bojovat. Na druhé straně lidé prahnou po změně. Komfort a změna nicméně vůbec nejdou ruku v ruce.  A zde je onen smysl koučování. Koučování není o tom, že zůstaneme ve své pohodlné komfortní zóně, naopak. Nechat se koučovat, znamená v prvé řadě přijmout nepohodlí za své. Každá změna bolí a každý krok dopředu je vždy spojený s nejistotou.

  Nejistota nicméně je právě ta zóna, ve které rosteme, kde se učíme a poznáváme sami sebe a s své okolí.
  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál!

  __________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema již řadu let se živím  v Evropě jako konzultant vzdělávání a a talent developmentu, kouč, lektor a facilitátor. Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci a na profesionální networking.
  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295