• Slabost vás dovede dál než vaše silná stránka

  "Přiznej si to, jsi slaboch!" Slyšel jsem tichý hlásek v mé hlavě poté, co se mi minulý týden podařilo jednoduchým emailem vytvořit dost nepříjemné nedorozumění. Co si myslíte, že by byla vaše reakce na tento malý vnitřní hlas? Co teď v takových situacích dělat?


  V takových situacích, když si uvědomíte, že jste udělali něco špatného, objevují se ve vaší hlavě podobné myšlenky jako: "Poděl se o své chyby s ostatními.","Nikdo mi teď nevěří.","Přiznávám, že jsem to udělal(a).", ale také něco ve stylu "Musím vymyslet nějakou story okolo.", "Jak to zakrýt?" V takových situacích si náš mozek začne hledat již známé zkratky. Jsme totiž v modu strachu.

  My se objevíme na nějakém místě, kde se necítíme bezpečně, a které je pro nás možná i cizí, neznámé a vzdálené. V takových drsných situacích se dle našich zkušeností snažíme najít nejlepší způsob jak z toho ven.

  Co jsem se naučil já

  Na mé cestě jsem se naučil jednu věc: Má slabost mě může dostat dál než moje silná stránka. Mé osobní vnitřní prohlášení po tomto incidentu bylo čisté a jasné: "Najdu sílu v tom, že si přiznám svou vlastní slabost." Všechny špatné věci, které děláme sebou nesou i důsledky. Cítil jsem se špatně za to, co jsem způsobil a co z toho vzešlo: pochroumaná důvěra s blízkými kolegy a manažery, oficiální pokárání. Strávil jsem pár dní tím, že jsem na tento incident musel neustále myslet. Ale. Byl jsem si plně vědom jedné věci. Je to jen na mě, zda se nechám daným nezdarem a selháním pohltit, nebo jestli přijmu mou slabost za svou, poučím se a vezmu to jako nejlepší lekci, kterou bych kdy mohl dostat.

  Chtěl bych vás povzbudit některými myšlenkami, vztahujícími se k naší vlastní slabosti a k našim špatným návykům. Proč bychom měli vždy brát naši slabost jako nejlepší příležitost pro náš růst? Zamyslete se nad následujícím:

  Přestaňte kopat díru.

  Ve chvíli, kdy si uvědomíte některé své slabosti a nedokonalosti, nebo kdy jste udělali něco špatně, nepokračujte v tom, ihned to zastavte! Otevřete se sami sobě. Odložte váš štít a svou masku. Nejhorší věc, kterou můžete udělat, je v tom neustále pokračovat.  Hlupáka vždy děláte jen a jen sami ze sebe. A víte kam se dostanete, když budete stále kopat a kopat?

  Nezakrývejte slabiny.

  To se vztahuje hodně k předchozímu bodu. V takovém případě se z nedostatků stanou vždy sloni v místnosti. Je to tak? Pokud s tím budete skrytě žít, vytváříte si svou falešné realitu, která je těžká udržet.  Předstírat, že něco víte, předstírat, že jste něco udělali, předstírat, že jste s někým mluvili, … Mluvte pravdu, tady a teď, a daná situace se stane vaší minulostí; používejte lži a přetvářky a stanou se vaší budoucností.

  Sdílejte vaše chyby.

  My všichni děláme chyby. Přiznat si svou vlastní vinu také znamená, že budete vaši slabost sdílet s ostatními. Sdílená slabost se v prvé řadě stane lehčí. A neměli byste ihned předpokládat, že vás lidé budou odmítat jen kvůli tomu, že jste udělali chybu. Může se vám ulevit, když uslyšíte I ostatní s přiznáním, že ani oni nejsou dokonalí. Jste skutečný pro ně. Naučte se, jak se podělit o svůj příběh. 

  Všichni čelí překážkám.

  Neskrývat tajemství znamená v prvé řadě úleva pro vás samotné. Ty již víte. Každý je jedinečný a každý má své vlastní slabiny a překážky, kterým čelí. Nemůžete říct, že to máte lehčí nebo těžší než ten druhý člověk. (Doporučuji si přečíst článek: Co vím já a co si myslím, že ví ostatní?)

  Najděte si mentora.

  Pomáhá mluvit s někým, kdo " tam už byl", a kdo by nás vedl. Sdílejte svou chybu s ostatními I tím, že najde lidi, kteří vám pomohou rozvíjet vaše mezery, z kterých se můžete poučit.  A mentorem může být kdokoli, i váš filmový hrdina;) nebo i pracovní deník. Pracovní deník (případně osobní Vyblivníček) je další alternativou mentoringu. Ten vám nabízí nový pohled na vás samotné, na to, co se vám honí v hlavě, a i na to, co musíte zlepšit.

  První dva kroky ke změně

  Prvním krokem ke změně je Uvědomění, druhým krokem je Přijetí. Změna začíná v naší mysli, ne mimo ni. To nám umožňuje zaměřit se na naše silné stránky. Necítíme se plně a dobře ve své kůži do té doby, než budeme sobě plně upřímní.

  Naše zlozvyky - špatné návyky

  Všichni máme špatné návyky, že? Buďto je můžeme vidět jako naše slabosti, nebo je vidíme jako nedílnou součástí nás samotných. Uvědomujete si tento rozdíl? Ať se nám to líbí nebo ne, toto je naše každodenní realita. Často si ani našich špatných návyků vůbec ani nevšimneme. Poté, co si sami sobě přiznáme, že máme nějaké špatné návyky, snažíme se odhalit skutečné tajemství jak se jich zbavit.

  Skutečný problém se špatnými návyky je ten, že se stanou pro nás doopravdy škodlivé až poté, co si je plně uvědomíme. Prvním krokem k transformaci zlozvyků v dobré návyky, je plně si uvědomit, že tento zlozvyk vůbec máme. Přijmout zlozvyk za náš vlastní. A to je ta nejnáročnější část. Přiznat si to – to nám vezme většinu naší osobní energie a úsilí. Dobrá věc na tom je, že se učíme vypínat našeho autopilota, že? Aspoň něco málo pozitivního na přijímání špatných návyků.

  Uděláte-li po tomto prvním kroku také další, osvojujete si tím možná nevědomky jeden nový konkrétní návyk, učíte se seznamovat se se spouštěči a se samotným působením špatných návyků. Různé spouštěče naší mysli ovlivňují různé zlozvyky. Jsme-li schopni vědomě rozpoznat tyto stavy mysli a jak nás samotné tyto stavy mysli ovlivňují, můžeme lépe sledovat své návyky, lépe a plněji si je uvědomovat.
  • Za jakých okolností se tento zlozvyk objeví?
  • Jaké emoce jsou spojeny se spouštěči tohoto konkrétního zlozvyku?
  • Existují nějaké meta-vzory nebo spouštěče, kterých jsem si vědom/vědomá?

  Uvědomění a “mindfull” přístup (bdělost mysli) nám pomáhá všímat si neviditelných a skrytých částí našeho duševního života. Bez tohoto konkrétního prvního kroku nemůžeme udělat druhý krok: Změnit to a zbavit se toho nefungujícího. Jak byste mohli změnit špatný návyk, pokud byste si jej nebyli v prvé řadě plně vědomi?  A cesta není v tom, že se špatný návyk odstraníte, to nikdy nefunguje. Váš zlozvyk můžete vždy pouze nahradit jiným návykem– tím dobrým.


  Je na nás, jakou reakci budeme mít v okamžiku, kdy rozpoznáme špatný návyk nebo naší slabost. Toto je i nedílnou součástí toho, jak se učíme a jak rosteme. Nikdo není dokonalý. 

  Úspěch se rodí ze změny, a to zahrnuje také být vědom našich vlastních slabostí a našich špatných návyků.

  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál!

  __________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema již řadu let se živím  v Evropě jako konzultant vzdělávání a a talent developmentu, kouč, lektor a facilitátor. Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci a na profesionální networking.
  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295