• Sezení vyčerpává váš mozek a potlačuje kreativitu

  Pracovní "stůl na stojáka" může zlepšit kognitivní angažovanost a i kreativní myšlení. Já sám znám dva lidi, kteří mají svůj stůl přizpůsobený též možnosti práce ve stoje.  A to mě přimělo trochu více bádat na toto téma. "Sezení je nové kouření," říká Dr. Jamese Levin, působící na Mayo klinice (Arizona State University Obezita Solutions Initiative). Levine je autorem publikace: Get Up! Why Your Chair Is Killing You and What You Can Do About It (Vstaňte! Proč vás židle zabíjí, a co můžete dělat (externí odkaz)). Levine je též vynálezcem robotostolu. Co je tedy na tom stání tak zajímavého?

  Levine se domnívá, že sezení je větší problém veřejného zdraví než kouření. Naštěstí můžeme tento problém vyřešit snadno tím, že si stoupneme. Levine tvrdí, že ztrácíme asi dvě hodiny života s každou hodinou, když sedíme. Viní sezení jako původce široké škály onemocnění včetně toho, že přibíráme na váze. 

  V rozhovoru v novinách LA Times Levine uvedl, že "Sezení je nebezpečnější než kouření, zabíjí více lidí než HIV a je zrádnější než parašutismus. Prosedíme se sami k smrti."

  Jimmy Kimmel používá svůj běžecký "páso-stůl", aby podporoval vlastní kreativitu a udržel si zdravou váhu. Je inovátorem trendu, který získává na síle, říká Levine. 

  ZDROJ: Wikimedia/Creative Commons
  Nedávná studie z Texasského centra A&M Health Science Center School of Public Health “The Effect of Stand-Biased Desks on Academic Engagement: an Exploratory Study" podporuje Levinův výzkum tím, že studenti dosahují lepších akademických výsledků, když jsou na nohou. Studenti, kteří používají stoly nastojato mají jednoduše lepší výsledky ve škole, než jejich spolužáci, kteří pouze sedí. Zajímavé, že? 
  ¨
  Předběžné výsledky této studie A&M prokazují 12% vyšší, "angažovanost na zadaných úkolech" ve třídách, kdy studenti používají stoly na stojato, což odpovídá sedmi dodatečným minutám angažovanosti v každé hodině vyučovacího času. Angažovanost studentů byla měřena pomocí chování při zadání úkolu, jako jsou: odpovědi na otázku, zvednutí ruky nebo účastí v aktivní diskusi. 

  Zpátky do lavic, brrr...

  Bylo období na základní, střední a i na vysoké škole, kdy jsem strávil většinu svého času ve třídě uvězněn v jedné z těchto hybridních stolo-židlích. Líbilo se vám sedět v těchto lavicích, když jste byli ve škole? Když vidím tyto lavice a vzpomenu si na zářivky, které mi svítili do sešitů a učebnic, vzpomenu si, proč mi dělalo sezení v klidu a zapojení se do aktivit v hodině takové těžkosti. Pro mě klasické lavice ve třídě i hybridní stolo-židle byly nějaký druh středověkého mučení, vlastně zařízením speciálně navrženého tak, aby se studenti sedící na židli zaškatulkovali a byly omezení v myšlení a v kreativitě a v myšlemí out-of-the-box. 

  Stoly na stojáka a obezita

  Práce u stolu na stojato má ještě jednu zajímavou rovinu. Benden, ze stejného institutu (A&M) se jako ergonomický inženýr začal zajímat o "stoly na stojáka" jako prostředek ke snížení dětské obezity a zmírnění ergonomického tlaku na páteřní strukturu, když někdo tráví spoustu času sezením u tradičního stolu. 

  Benden v předchozích studiích ukázal, že "lavice na stojáka" mohou pomoci snížit obezitu. A rozdíl je docela markantní: studenti pracující u "stolů na stojáka" spálí o 15% více kalorií než studenti u tradičních stolů. U obézních dětí je tento procentuální rozdíl 25%

  Široká škála studií ukazuje, že i nízká úroveň fyzické aktivity má příznivý vliv na naše kognitivní schopnosti. 

  Závěrem: Vyhneme-li se sedavému způsobu práce, můžeme zvýšit výkon našeho mozku a probudit naši tvořivost 

  Již staří Řekové pochopili vazbu mezi chůzí a optimalizací kognitivních funkcí v době studia. Na principu zachování zdravého ducha a zdravého těle Aristoteles založil slavnou Peripatos, kde se výuka konala při chůzi kolem samotného lycea. 

  Steve Jobs byl známý pro pořádání důležitých obchodních jednání při chůzi, protože věděl, že když je tělo v pohybu mysl vyprodukuje ty nejlepší myšlenky. To platí pro nás pro všechny. 

  Pokud si můžete přizpůsobit vaši kancelář nebo třídu tak, aby se vaše pracovní místo propojilo s posilovnou ve stoje, získáte tak jednoduchým způsobem zlepšení fyzického zdraví a zvýšíte tak i vaší kognitivní výkonnost.


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál!

  __________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema již řadu let se živím  v Evropě jako konzultant vzdělávání a a talent developmentu, kouč, lektor a facilitátor. Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci a na profesionální networking.
  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295