• Co nám říkají vědecké studie o úspěchu?

  Úspěch je subjektivní pohled. Jednoduše předpokládejme, že čím výše jste na Maslowově pyramidě potřeb, tím lépe na tom jste. Zde jen krátce připomenu tento princip. Lidé nemohou být těmi nejlepšími (seberealizovat se), dokud nejsou v prvé řadě naplněny jejich potřeby nižších úrovní jako ty první. Jinými slovy, nemůžete být tou ideální verzí vás samotných, pokud nemáte dostatek jídla a peněz na zaplacení účtů, nebo dost lásky a úcty, abyste se cítili dobře ve svých hodnotách jako plnohodnotná lidská bytost. Takže, co můžete udělat pro to, abyste se pohybovali na pyramidě směrem nahoru?


  Podívejme se společně na výsledky několika studií, které nám objasní, jak toho v životě dosáhnout více a být šťastní. 

  Získejte více sebedůvěry tím, že začnete jednat. 

  Katty Kay a Claire Shipman, autoři Confidence Code (Zákon sebevědomí), napsali podnětný článek pro The Atlantic přesně na toto téma. Zdůrazňují stohy studií, které prokazují, že je velký rozdíl v sebedůvěře mezi mužem a ženou. Též poukazují na to, že úspěch je stejně závislý na důvěře, tak jako je na kompetenci (odborné způsobilosti). Jejich závěr? Důvod nízké sebedůvěry tkví v nečinnosti. "Začít jednat posiluje vlastní víru ve vlastní schopnosti uspět," píší. "Takže sebedůvěra roste a hromadí se díky tvrdé práci, úspěchem, a to i selháním." 

  Rozšiřte svou definici autenticity. 

  Autenticita je více méně vyhledávanou vlastností leadershipu. Převažuje představa, že nejlepší leadři jsou ti, kteří dokáží ukázat sami sebe, jsou upřímní sami k sobě, jsou to zejména ti, kteří rozhodují na základě jejich osobních hodnot. V nedávném článku, Harvard Business Review s názvem "The Authenticity Paradox," profesor Herminia Ibarra popisuje zajímavý výzkum na toto téma, a popisuje odstrašující příklad nově zvolené generální ředitelky, která přiznala svým podřízeným, že cítí strach ve své rozšířené působnosti a žádala je, aby jí pomohli uspět. "Její upřímnost jí potopila," píše Ibarra. "Ztratila důvěryhodnost u lidí, kteří chtěli a potřebovali sebejistého vůdce, které převezme vedení."Takže vězte: Hrát tak, abyste napodobili vlastnosti úspěšných vůdců neznamená, že jste falešní. Znamená to pouze, že jste ve stadiu "Work in progress". Existuje též hezké anglické přísloví, které prostě platí a měli byste se jej rozhodně držet: "Fake it until you make it." (Hrajte to do té doby, než to dokážete.) 

  Zlepšete své sociální dovednosti. 

  Podle průzkumu prováděného ekonomkou Catherine Weinbergerové z University of California Santa Barbara, vynikají nejúspěšnější podnikatelé jak v kognitivních schopnostech a sociálních dovednostech, což nebylo vždy pravdou. Weinbergrová zpracovala společně data dovedností dospívajících lidí v roce 1972 a výsledků těchto již dospělých v roce 1992 (sdudie The Increasing Complementarity Between Cognitive and Social Skills). Zjistila, že dovednosti v roce 1980 nekorelují s lepším úspěchem, zatímco dnes tato kombinace (kognitivních schopností a sociálních dovedností) již ano. "Lidé, kteří jsou zároveň inteligentní a mají silný sociální kvocient (související článek: INTELIGENCE JE PŘECEŇOVANÁ: CO DOOPRAVDY POTŘEBUJETE K ÚSPĚCHU A K VYŠŠÍMU PLATU?), vydělává mezi dnešní pracovní sílou více peněz, než podobně nadaní lidé v roce 1980". 

  Nacvičte si odkládat uspokojení. 

  Klasický Experiment se žužu (Standford masrshmellow experiment) z roku 1972. Při tomto experimentu umístili na talíř jeden kousek žužu před malé dítě s příslibem, že dostane i druhý kousek, pokud se malé dítě ani nedotkne sladkosti na stole, zatímco výzkumník vyjde na 15 minut z místnosti. 

  Navazující studie v následujících 40 letech zjistily, že to byly právě ty děti, které měli lepší výsledky testů. Tyto děti byli schopni odolat pokušení sníst kousek žužu, a vyrostli v dospělé jedince s lepšími sociálními dovednostmi a i s nižším výskytem podlehnutí návykovým látkám. Také se ukázalo, že jsou méně obézní a lépe se vypořádají se stresem. Zajímavý faktor, že? Ale jak zlepšit svou schopnost odkládat věci, jako je pojídání nezdravého jídla, když zdravé alternativy nejsou zrovna k dispozici, nebo jak zůstat na běžeckém pásu, když byste se raději zastavili? 

  Spisovatel James Clear navrhuje začít s málem. Vybrat si jednu věc, kterou chcete postupně zlepšit každý den, a dát si sobě samotnému/samotné závazek, že nebudeme odkládat věci, které nám trvají méně než dvě minuty (tzv. Pravidlo 2 minut - Cokoli můžeš udělat do 2 minut, udělej to.), jako je například mytí nádobí ihned po jídle nebo jíst ovoce, když sami pracujeme na tom, abychom jedli zdravěji. Dát si závazek něco denně udělat, také funguje. A možná ještě jeden faktor, který Clear zmiňuje: "Ti nejlepší z každé oblasti - sportovci, hudebníci, ředitelé firem, umělci - všichni jsou více důslední než jejich vrstevníci". "Tito top performeři mohou ukazovat výsledky den za dnem, zatímco všichni ostatní zapadají v naléhavým potřebách každodenního života a vedou neustálý boj mezi otálením a motivací." 

  Projevujte nadšení a vytrvalost pro dlouhodobé cíle. 

  Psycholožka Angela Duckworth strávila roky studiem dětí i dospělých a zjistila, že jedna vlastnost předpovídá významným způsobem úspěch: Odvaha. "Odvaha skrývá výdrž. Odvaha je mít fokus na svou budoucnost, den za dnem, a to nejen za týden, nejen za měsíc, ale po celá léta; mít fokus na to, jak pracovat opravdu tvrdě, aby se vaše budoucnost stala realitou." řekla Duckworthová v jedné přednášce na TEDu, když mluvila na toto téma. "Odvaha je žít život, jako by to byl maraton, ne sprint.

  Osvojte si "Myšlení růstu". 

  Zajímavý průzkum provedl též psycholog Carol Dweck (kniha Mindset) ze Stanfordu. Jak lidé vnímají svou osobnost z pohledu vlivu osobnosti člověka na jeho schopnost být štěstný/á a mít úspěch? Ti, kteří mají "Myšlení fixované" (neměnné), věří věcem jako je charakter, inteligence a tvořivost v tom smyslu, že to jsou faktory neměnné a pevně dané. Způsob, jak se tito lidé vyhýbají selhání, je, že se snaží prokazovat určitou dovednost a nebo chytrost. 

  Lidé s "Myšlením růstu", nicméně vidí selhání jako způsob, jak růst, a proto tedy přijímají výzvy, překonávají překážky, poučí se z kritiky a nakonec dosahují vyšší úrovně výkonu. "Domnívají se snad tito lidé s tímto postojem, že se může někdo s dostatečnou motivací nebo s exkluzivním vzděláním stát Einsteinem nebo Beethovenem? Ne, nicméně oni věří, že skutečný potenciál člověka není znám (a je nepoznatelný); že je nemožné předvídat, čeho může být dosaženo s roky vášně, dřiny a tréninku". 

  Investujte do vašich vztahů. 

  Poté, co psychiatr George Vaillant sledovat po celá desetiletí životy 268 mužů vysokoškoláků z Harwardu ze tříd 1938-1940, dospěl k závěru, který pravděpodobně již víte: Láska je klíčem ke štěstí. "I když člověk uspěl v práci, nashromáždil hromady peněz a měl dobré zdraví,nebyl bez milujících vztahů šťastný", uvádí Vaillant. Dlouhodobá studie ukázala, že štěstí závisí na dvou věcech: "Jedním z nich je láska," napsal. "Na druhé straně je to též o tom, najít způsob, jak se vypořádat s životem, který neodsouvá lásku pryč".

  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál!

  __________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema již řadu let se živím  v Evropě jako konzultant vzdělávání a a talent developmentu, kouč, lektor a facilitátor. Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci a na profesionální networking.
  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295