• Mít, Dělat, Být nebo Být, Dělat a Mít?

  K napsání tohoto článku mě inspirovala má kamarádka, psycholožka z Centra psychologického rozvoje z Českých Budějovic. Při debatě jsme narazili na jedno téma: etapy lidského života a lineární posud on materiálního vnímání hodnot směrem k duševnímu vnímání hodnot. Rozhodně zajímavé téma samo o sobě. A v této souvislosti mě napadla i tato otázka: "Jak mají úspěšní lidé nastavený hodnotový systém? Mít, Dělat, Být nebo Být, Dělat a Mít?"


  BÝT vs. DĚLAT
  Vše začíná nicméně úplně jinde a to u těchto dvou slov: Být a Dělat. Zkuste se sami pozastavit v myšlenkách nad tím, zda "děláte" svou práci odborně nebo zda "jste" odborníkem v tom, co děláte. Že to zní stejně?  Je v tom obrovský rozdíl. Jeden přístup vás naplňuje, baví a rozvíjí a u druhého počítáte hodiny a minuty, nudíte se a v neděli jste znechucení tím, že v pondělí zase musíte dělat, co již děláte nespočet měsíců a let.

  Zamyslete se nad pár otázkami:
  • Když se vám již něco závažného přihodí, tíhnete vice k tomu, že hledáte spíše příčiny, proč se tak stalo?
  • Těžko čelíte změnám?
  • Hledáte spíše způsoby, jak se přizpůsobit novým podmínkám, než abyste změnili váš přístup?
  • Máte raději jasně nastavené procesy a kontroly?
  • Soustředíte se spíše na samotný projekt než na kvalitu provedení práce na projektu?
  • Je pro vás snadné se přizpůsobit praktikám v dané organizaci?
  • Co je pro vás přirozenější: Přizpůsobit se nebo se změnit?
  • Na jaké straně rovnice stojíte vy? Hledání výmluv proč to nejde nebo hledání možných řešení?

  A ještě dvě provokativní otázky:
  • Myslíte, že můžete nechat odletět letadlo jako běžný pasažér včas?
  • Už jste někdy zůstali trčet na jednání?

  Mít, Dělat, Být
  V tomto pořadí nás to učí všechna media, v tomto pořadí nás to učí i rodiče a celé naše většinové okolí. Tolikrát jsem již slyšel , že si lidé nastavují své cíle na konkrétní částku v bance, takové a takové auto, dům, a já nevím, co ještě. A všechno to chtějí mít. A vlastně vycházejí z toho, že si v hlavě říkají něco ve smyslu: „Kdybych měl toto, atak bych samozřejmě dělal, co bych dělal a stal se kým se chci stát, ne?“ Špatně.

  Pokud budete mít drahé oblečení, vlastní byt, auto, budete mít velkou televizi jste úspěšní a vnitřně naplnění? Asi ne. Ani drahé auto, ani chata, drahé oblečení Vám nezaručí, že budete šťastní a naplnění. I když se rozhodnete, že se stanete zubařem, drahé křeslo a vybavení z vás také dobrého a známého zubaře neudělá, že? A kdo si stále myslí, že ano, staňte se nejprve majetnými lidmi a sami poznejte, kde je pravé štěstí a naplnění z toho, kdo jste a co děláte a co vlastníte. Je podstatnější věci vlastnit nebo je užívat?

  Nemůžete přeci sedět u kamen a čekat, že vás sami zahřejí bez toho, abyste do nich hodili dříví nebo uhlí. Musíte nejprve zatopit, aby bylo teplo. A to samé platí o změně. Trvalá a skutečná změna musí začít uvnitř nás samotných. A teprve se správným postojem a nastavením naší mysli dokážeme zázraky.

  Být, Dělat a Mít
  Nicméně úspěšní lidé tyto hodnoty mají postaveny úplně naopak. Úspěšní lidé přemýšlejí úplně jinak: „Abych mohl vlastnit všechny tyto věci a mohl dělat tohle a tohle, tak se musím stát tou a tou osobou na prvním místě.“ Proč? Úspěšní lidé vnímají hodnotu „MÍT“ jako vedlejší produkt toho, kým jsou a co dělají.

  V angličtině existuje zrádné rčení: „Fake it untill you make it.“ („Tvařte se tak, než toho dosáhnete“) Žijete-li principem „BÝT“, tak ten nevyžaduje vlastnit 3.000.000 Kč na účtě nebo mít oblek za 50.000 Kč. Princip „BÝT“ znamená jednoduše to, že se plně ztotožníte vnitřně s danou myšlenkou, že věci jsou možné, vidíte je ve své mysli, jako realizované, prožíváte euforii z připuštění si vidiny výsledku. A celé „DĚLÁNÍ“ se drží tohoto postoje, že myšlenka se přetváří naším konáním ve věci. Nikoli naopak.

  Zkuste se zamyslet nad svým následujícím projektem a postavit jej opačně. Zeptejte se sami sebe, kým se musíte nejprve stát, abyste mohli toto dělat. Tento postoj vám přinese i výsledky v podobě věcí, které budete „MÍT“.


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál!

  __________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema již řadu let se živím  v Evropě jako konzultant vzdělávání a a talent developmentu, kouč, lektor a facilitátor. Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci a na profesionální networking.
  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295