• Laszlo Bock (Senior Vice President HR z Google): Proč je většina pohovorů ztrátou času?

  Manažeři, kteří nabírají nové lidi do svých týmů, mají rozhodnuto o tom, zda je jejich kandidát inteligentní, ambiciózní a důvěryhodný během pouhých několika sekund interview. Nevěříte? To vyplývá ze studie z roku 2000, kterou i cituje HR senior viceprezident z Google László Bocka ve své připravované knize, "Work Rules!".

  Tato studie, vytvořená na základě výzkumu profesora psychologie Franka Berieriho a jeho dvou studentů Triciana Pricketa a Nehana Gada-Jaina z university v Toledu, jasně uvádí, že rozhodnutí udělaná v prvních 10 vteřinách pohovoru mohou předpovídat samotný výsledek pohovoru. 

  Laszl Bock: Work rules!
  Jak uvádí sám Bock v jeho náhledu knihy v příspěvku na LinkedIn (Win Every Interview with these 6 Steps): "Většina pohovorů je ztráta času," píše, "protože 99,4% času tráví manažeři snahou utvrdit se v tom, že jejich dotazovaný naplňuje jejich očekávání vytvořené právě v prvních 10 vteřinách pohovoru." Vysvětluje to na tom, že tazatelé se utvrzují podobnými otázkami typu: "Můžete mi říct něco o sobě?" "Jaká je vaše největší slabost?" a "Jaké je vaše největší silná stránka?" Jinými slovy, píše Bock, většina z toho, co si myslíme, že vypadá jako "pohovor", je "ve skutečnosti vědomá /podvědomá snaha o potvrzení našich předsudků."
  "Trávíme daleko více času v práci, než kolik jej věnujeme čemukoli jinému v životě. Není správné, že zkušenost s prací by měla být tak demotivující a odlidšťěná." 
  Laszlo Bock 
  Bock odhaluje netradiční postupy, které mohou zásadně transformovat firmy všeho druhu a velikosti. Myšlenky o organizační kultuře a vytvoření vysoce výkonné firemní kultury, která dává lidem prostor dělat svou nejdůležitější práci, je odvěkou snahou každého managementu firmy.

  Bock ve své knize uvádí, jak se stát lepší. V Googlu v čele s Bockem jako šéfem HR, dokázali aplikovat 100 let vědy, aby radikálně zlepšili kvalitu jejich assessementů a pohovorů. A stále je dle Bocka co zlepšovat. Ale pokud jste uchazečem o zaměstnání (a kdo není?), skutečností je, že většina z nás neví, jak vést dobře a efektivně pohovory. A to je dle něj obrovská příležitost. Právě tato slabost vám umožní ovládat váš pracovní pohovor a to vám umožní vyhrát. 

  Návod dle Senior Vice Presidenta HR z Googlu Laszla Bocka: Jak zvládnout každý pohovor o práci?

  Předpovídat budoucnost. 

  Můžete očekávat 90% otázek, které dostanete na pohovoru. Tři z nich jsou uvedeny výše, ale je to celkem jednoduché si tento seznam odvodit. "Proč chcete tuhle práci?" "Co byl těžký problém, který jste vyřešili?" Pokud si nejste jistí, o jaké otázky by mohlo jít, vygooglete si "nejčastější otázky na pohovoru." 

  Naplánujte si útok. 

  Na každou takovou otázku si zapište svou odpověď. Ano, bolí to, abyste skutečně něco kloudného napsali. Je to možná těžké, až frustrující. Ale udržíte si je ve vašem mozku. To je důležité. Chcete přeci, aby vaše odpovědi byli automatické a zněli přirozeně. Nechcete přeci přemýšlet o vašich odpovědích až v průběhu rozhovoru. Proč ne? Čtěte dál. 

  Mějte záložní plán. 

  Ve skutečnosti na každou otázku si zapište tři odpovědi, ne pouze jednu. Proč tři? Musíte mít jinou, stejně dobrou odpověď na každou otázku, protože prvnímu tazateli se váš příběh líbit zrovna nemusí. Chcete se přeci dostat do dalšího kola a předvést se jiným příběhem dalšímu tazateli. Tímto jednoduchým způsobem se další tazatel může stát vaším obhájcem. 

  Dokažte to sami sobě. 

  Každá otázka by měla být zodpovězena s příběhem, který dokazuje, že můžete dělat to, na co se vás právě tazatel dotazuje. Na otázku "Jak se vám to povede?" by měla být vaše odpověď asi následující: "Jsem týmový hráč / rozhodný/(á) / čehokoli-leader. Dovolte mi, abych vám řekl něco o době, kdy jsem .... "Vždy vyprávějte příběhy nebo mějte fakta, abyste dokázali, že to, co říkáte, je pravda a že to jste doopravdy vy. 

  Navnímejte si místnost. 

  Proč všechnu tu kapacitu vašeho mozku, co zrovna nepoužíváte, nepožijete na to, abyste přišli s inteligentní odpovědí na položené otázky? Rozhlédněte se kolem sebe. Zaměřte se na tazatele. Je tam něco v kanceláři, nebo o lidech v místnosti, čeho si můžete všimnout a použít jako icebreak? Knihy na polici? Fotka rodiny nebo partnera/(ky)? Obraz? To vše je oněch prvních 10 sekund. Přečtěte si tazatele samotného: je jeho/její řeč těla otevřená nebo zavřená? Jsou tazatelé unavení? Měli byste se pokusit je povzbudit? Líbí se jim vaše odpověď nebo byste měli otočit jiným směrem? 

  Ať se dostanete do Carnegie Hall.

  Jak se dostanete do Carnegie Hall? Procvičujte. Totéž platí i pro získání zaměstnání. Když byl Bock ve svém druhém ročníku obchodní školy, cvičil odpovědi na pohovor - nahlas - dokud nemohl říct každý příběh hladce a plynule a hlavně bez přemýšlení. Jednou vstoupil jeho spolubydlící jeden den do pokoje a našel ho sedět na futonu přednášet znovu a znovu proč si myslí, že je velký vůdce. Vysmál se mu. Bock ale tenkrát získal 7 pracovních nabídek z 5 společností a byl na nejlepší cestě získat dalších 6. Jak je to možné? Nacvičoval si pohovor. 

  Každý si zaslouží skvělou práci. Doufám, že to pomůže i vám. 

  Co z toho vyplývá? Toto: Pokud chcete, abyste udělali první dojem masového vraha, zvládnete to během prvních 10 vteřin vašeho pohovoru. Je ale nutné, abyste tento dojem udrželi a posilovali v průběhu celého pohovoru.

  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál!

  __________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema již řadu let se živím  v Evropě jako konzultant vzdělávání a a talent developmentu, kouč, lektor a facilitátor. Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci a na profesionální networking.
  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 2 komentáře:

  1. Pěkný článek :) chtělo by to více rozepsat konkrétně co má člověk těch prvních 10 sekund dle autora dělat. Každopádně dobrý tip za knížku :)

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. Díky za komentář. Dobrý podnět. otázkou je z jaké strany se na to díváte: ze strany manažera? Ze strany uchazeče o danou pozici?

    Vymazat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295