• Jste lepší než vaši vrstevníci. Máte v sobě genia, ne, doopravdy!

  Pokud jde o hodnocení našich vlastních schopností, studie (zdroj: Livescience.com) ukazují, že mnozí z nás jsme lepší, než průměr v porovnání s našimi vrstevníky. Zajímavé, že? Ironií nicméně je, co si všichni myslíme, když se nás někdo zeptá, zda máme navrch před ostatními. Hluboko uvnitř totiž opravdu věříme tomu, že nemáme jedinečné a mimořádné silné stránky. 


  Uvidět naší vlastní velikost a jedinečnost, kterou světu nabízíme, je jednoduše boj. Při práci s klienty nebo když mluvím s různými lidmi, dostávám stále stejnou odpověď na sdílení mého vnitřního přesvědčení, že "Všichni máme v sobě neomezenou sílu", že každý z nás je ve své podstatě supervelmocí, že každý z nás je určitým způsobem genius. A daná odpověď, kterou pokaždé slyším? S ironickým úsměvem nevěřícího Tomáše slyším: "Nemám génia." 

  Možná bych nejprve měl definovat, jak to s tím geniem myslím. Neříkám, že každý má IQ Alberta Einsteina nebo Leonarda da Vinciho. To, co pozoruji v každém člověku, se kterým se setkám, je, že každý má jedinečný a přitom účinný způsob přemýšlení, jak se jeho mozek vypořádává s problémy, jimž daný člověk čelí. A já tím myslím právě to, co je člověku vrozené a zároveň výjimečné. 

  Každý člověk je jedinečný právě v tom, jakým způsobem přemýšlí. Jednoduše řečeno - jak vnímáme náš problém a jak vnímáme jeho řešení. Většina lidí toto ani nevidí a tato neschopnost sebe sama takto vidět je v konečném důsledku to, co je drží zpátky na pracovišti i v osobním životě. 

  Jak tedy nalézt svého vlastního vnitřního génia? Tu část nás samotných, která nám jedinečným způsobem ukáže to pravé řešení našich problémů a výzev? Jsou obecně řečeno tři zátarasy, které nám brání v tom, abychom nalezli našeho vnitřního jedinečného génia. 

  Zde jsou tři způsoby, jak překonat naše vnitřní zátarasy: 

  Problém: Nemůžeme spatřit naše největší silné stránky a nakonec i našeho vlastního génia. Proč, když slyšíme něčí zpětnou vazby na nás samotné nebo když si čteme něco o nás samotných, je to tak nekonečně fascinující? Uvažme fakt, že nemůžeme být objektivní vůči sami sobě. Neuvidíme-li náš talent a génia v zrcadle, nevěříme, že vůbec existuje, že? 

  Jeho řešení: Získávejte konstruktivní zpětnou vazbu od lidí, se kterými pracujete, se kterými trávíte volný čas. A právě od lidí, kteří si myslí, že jsou nejlepší v tom, co dělají. Zeptejte se jich konkrétně na to, co je právě váš jedinečný přístup k práci nebo v tom co děláte a čemu se věnujete. Zeptejte se různých lidí a hledejte vzory ve svých odpovědích i napříč obory a oblasti, které vás nejvíce vzrušují a fascinují. 

  Problém: Naše mysl je primárně standardně nastavena jako negativní. Abychom byli pozitivní, vyžaduje to již naší volbu. Náš mozek je od přírody propojen tak, aby věnoval primární pozornost negativním věcem. Je tomu biologicky proto, abychom se dokázali chránit před nebezpečím. Nicméně pokud nebude existovat náš šavlozubý tygr číhající za rohem, skončí to tak, že to ublíží právě naší schopnosti být nejlepší v každodenním životě. 

  Jeho řešení: Věnujte pozornost negativním zprávám, které vám váš mozek předkládá. Slouží vám tyto zprávy? Pokud ne, nezapomeňte, že vaše vlastní vnitřní negativní tlachání není nutně vaší realitou. Naučte se přesunout vaší pozornost z některých z těchto zpráv na něco více pozitivního. Následně pozorujte, jak tento nový postoj ovlivňuje váš výkon. 

  Problém: Všichni máme "psychologická zavazadla", které nám brání plně vnímat a vlastnit naši velikost. Každý si neseme psychologický baťoh - vycházející z podstaty, že vyrůstáme v prostředí, které jsme si sami ani vybrali. Každý je jiný, to je pravda, ale kolektivně: většina z těchto zavazadel může zabránit mnohým z nás právě v přijetí sebe sama a působí na naše vlastní vnímání naší geniality - naší velikosti. 

  Jeho řešení: Najděte odbornou pomoc. Vědět a poznat přesně ona psychologická zavazadla, která neseme na zádech, může být kolikrát i dost obtížné. Můžete být i jedním/jednou z těch šťastných, kterým jejich zavazadla nevytvářejí žádné zjevné problémy. Pro ty, kteří se setkali s problémy, může být užitečné začít pracovat s někým, kdo je schopný rozklíčovat podstatu vašich problémů, a je schopný zjistit, zda některá z vašich návyků jsou opravdu vaše zavazadla. Pokud ano, není nic přínosnějšího, než správně přeprogramovat propojení ve vašem mozku tak, abyste se mohli stát osobou, kterou vnitřně skutečně jste, než osobou, za kterou se vydáváte. 

  Závěrem

  Pointou je, že všichni máme uvnitř sebe něco výjimečného. Ještě jste se možná plně nenašli a hledáte se. I to je v pořádku. Je podstatné poznávat co to je, naučit se to přijmout za své a být schopen/a to použít k vytvoření vysněné práce nebo k tomu, abyste mohli svět učinit lepším místem. 

  Prvním krokem ke změně a k posunu dopředu je naše uvědomění a druhým krokem je přijetí toho, co jsme si uvědomili. Změna začíná v nás, ne mimo nás.

  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál!

  __________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema již řadu let se živím  v Evropě jako konzultant vzdělávání a a talent developmentu, kouč, lektor a facilitátor. Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci a na profesionální networking.
  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295