• 10 tipů podání ruky vám prozradí o člověku vše podstatné


  Všímáte si, jak na vás působí podání ruky? Co vše můžete z podání ruky vyčíst o druhém člověku? Dokážete-li během pár vteřin vnímat jako jaké podání ruky se jedná, víte, jak na tom druhá strana je, zda-li je daný člověk stydlivý a nejistý, sebevědomý a okouzlující nebo snad dominantní či submisivní.  Podání rukou vám lidech prozradí, zda jsou zdvořilí nebo znudění. A to vše zjistíte během 2 sekund.


  K napsání tohoto článku mě přimělo jedna z posledních networkingových akcí, které jsem se účastnil. Na setkání byla dáma, která vystupovala velice sebevědomě, šarmantně a sebejistě. Nicméně z jejího stisku ruky vyplynul úplně pravý opak. Řeč těla vám jednoduše o druhém prozradí více jak 2/3 toho, co říká. Člověka si přečtete během dvou vteřin.

  Kdy a kde se vzal pozdrav podání ruky? 

  Podání ruky vzniklo jako pozdrav. A je z dob, kdy jsme my muži ještě nosili zbraně u boku. Tasit zbraň bylo nejobvyklejší pravou rukou a tak na důkaz toho, že muž neměl zlé úmysly, podal druhému muži ruku, místo aby tasil zbraň. Nezatřepal zbraní, ale zatřepal rukou druhého muže. Po  čase se ze z tohoto stala tradice.

  Kulturní normy

  Mějte na paměti i to, že v některých kulturách je podání ruky nezdvořilé. V některých kulturách, kde je levá ruka používá pro osobní hygienu, se považuje za neslušné nebo urážlivé nabídnout podání ruky levou rukou. 

  Nenechte se zmást

  Na první pohled se obyčejné podání ruky může zdát být teplé a přátelské gesto. Nicméně se nenechte zmást. Je důležité si uvědomit si různé významy potřesení rukou v různých situacích, a aby bylo možné jim rozumět k vašemu prospěchu. Podání ruky je tedy dle vědeckých výzkumů jedním z nejefektivnějších způsobů, jak si udělat o druhém obrázek.

  Jak tedy porozumět řeči podání a potřesení ruky?

  Než si přečtete všechny znaky řeči podání rukou, mějte na paměti vidět a vnímat tyto příklady komplexně v souvislostech dané situace, postavení obou lidí, atd. Slovo koruna též nemá pouze jeden význam, až ve větě získá ten správný význam.

  10 typů stisku rukou:

  1) Lamač kostí 

  Mít dostatečně pevný stisk rukou je důležité, neboť to přímo vytváří samotný pozdrav - stisk rukou. Obchodníci nebo podnikatelé, zejména muži, kteří se s vámi snaží uzavřít smlouvu nebo dohodnout obchod, mají kolikrát neobvykle pevný stisk. Tito lidé se tak mohou snažit projevit více důvěry, než je obvyklé.  Takový člověk se silným stiskem se vás může snažit i zastrašovat nebo vám dává jasně najevo jeho moc.

  2) Leká ryba

  Nicméně pevný stisk je v každé situaci lepší, než pravý opak: "Leklá ryba", tedy bezvládné potřesení rukou, což může poukazovat na někoho, kdo jednak vůbec nemá zájem navazovat s vámi nějakou komunikaci a budovat jakýkoli vztah, nebo takoví lidé chtějí co nejdříve uniknout uvítacímu rituálu představení se. Leklá ryba je opak pevného stisku, tedy můžeme zde vnímat i silnou nedůvěru nebo ignoraci a ve většině případů pasivitu a odevzdanost.

  3) Zpocené dlaně

  Po takovém potřesení rukou s člověkem si ihned chcete umýt ruce.  Zpocené ruce mohou naznačovat nervozitu nebo výraznou nejistotu.

  4) Stažení se

  Už se vám stalo, že vám někdo, komu jste podali ruku, náhle rychle ucukl z podané ruky poté, co jste se dotkli? Takové jednání může též znamenat: "Vaše agenda není tak důležitá jako jejich."

  5) Kontrolor

  Takový člověk vás při třesení rukou jakoby někam tahá, většinou směrem k sobě k tělu. tím naznačují, že chtějí dominovat  jakékoli situaci, ve které jsou.

  6) Politik

  Takové potřesení ruky je spojeno ještě s druhou rukou, kterou vás uchopí na předloktí nebo na paži či rameni. Pokud takovou osobu znáte, je takovéto potřesení rukou upřímné a pravé a naznačuje vám opravdovost a upřímnost, či vstřícnost. V opačném případě to může být pravý opak: faleš či lež.

  7) Klepeto humra

  To není nic jiného, když vám druhý člověk sevře ruku pouze prsty a palcem a ani rukou moc netřepe. Takový člověk se cítí nejistě a má obavy z vaší blízkosti či samotného navázání spojení. jednoduchá rada: udělejte poloviční krok zpět, abyste opustili jeho komfortní zónu. Jste možná moc blízko.

  8) Wrestling

  Takový člověk se snaží mít při potřesení rukou svou dlaň navrchu. A to se také snaží naznačit. Dlaně nemusí být přímo na sobě, stačí aby byly lehce pootočené tak, že si všimnete, že vaše dlaň je ta, která je vespod.  Nejsnáze si tohoto všimnete, když cítíte rotaci dlaní, kdy se vás druhá osoba snaží přetlačit. Prsty sevřených rukou by jednoduše neměly směřovat směrem dolů. Z takového potřesení rukou je možné vnímat snahu mít navrch, dostatek drzosti, aroganci nebo ješitnost.

  9) Čajový šálek

  Takové sevření zažijete, když se vůbec nedotýkají vaše dlaně a držíte se pouze v podání rukou za prsty. Takové sevření rukou vyjadřuje možnou stydlivost nebo takový člověk něco možná skrývá.

  10) Dlouhé sevřetí

  Pokud vám někdo cizí nepřirozeně dlouho svírá ruku, něco od vás chce a chce to hned. Takové sevření rukou vyjadřuje i vtíravost nebo drzost.


  Vzpomenete si s kým jste si potřásli naposled ruce? A jaké to bylo? Vnímejte potřesení rukou a porozumíte více lidem.  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295