• Zázraky se dějí, když váháte.

  Věříte na zázraky? Já na zázraky nevěřím, nicméně i tak s klidným svědomím říkám, že zázraky se dějí. Někoho možná napadne, že to, co píši, popírá samotný první výrok. Položte si spíše jinou otázku: Co myslím tím zázrakem? To je správná otázka. Zázraky leží na cestě životem a i byznysem každého z nás, Zázrak může každý člověk vidět v úplně obyčejných nebo naopak ve zcela jedinečných a výjimečných věcech a situacích. Zázrak se zrodí v momentě, kdy danou situaci proměníme s tím, co máme, v něco neočekávaného nebo naopak v něco vytouženého. Zázraky se rodí v našem váhání. 

  Možnost volby

  Problém si nicméně vytváříme kolikrát sami ze samotné volby. Musíte se rozhodnout mezi tím , co vás baví a tím, co musíte? Musíte udělat rozhodnutí, zda zůstat nebo jít? Těžká otázka... Někdo si nyní mohl nyní vybavit sám sebe. A časté myšlenky, které se vám  právě mohou  honit v hlavě jsou:
  • Já bych rád dělal jen to, co mě baví, ale to není tak jednoduché, protože ...
  • No jo, ale to bych musel/a ...
  • Ha ha ha... tomu se to mluví ...
  • Jenže já si nejsem jistý/á, zda bych ..
  • Tady mám tohle a tam bych to už neměl/a ....
  • Že bych zkusil/a tohle? ... No raději udělám opak, ale počkat, co kdyby bylo tohle lepší? ....

  Je vám to povědomé? Kdo váhá, má vždy možnost volby. A možnost volby je něco, čeho si moc neceníme. Kolikrát jsme i z možnosti volby nešťastní, protože ne a ne se dobrat k rozhodnutí. Je to vždy o tom, jak na možnost volby budeme nahlížet. Možnost volby může být i docela dobrý rádce a pomocník. Jak to myslím? Pokud musíte udělat těžké rozhodnutí, není přeci samotná volba dané cesty doleva nebo doprava bezpodmínečně ihned spojená s potenciálními následky, nejistotou, pochybami, nezkušeností, překážkami a já nevím, s čím ještě, které v dálce na oné cestě za křižovatkou vidíme, souhlasíte? Rozhodování je přeci jen pouze stav v naší mysli, tak proč tohoto momentu nevyužít? 

  Moment volby v konečném důsledku může přinést něco navíc naší kreativitě, vytrvalosti, píli, vyspělosti, povědomí a našemu sebevědomí a uvědomění si sebe sama. Jen toho momentu využít! Váhání je jedinečný moment, kdy stojí za to se zastavit a vytěžit z dané situace to nejlepší. Je to moment na sebereflexi a na zpětnou vazbu.

  Buďto dáte šanci zázraky zažívat nebo budete jen po zázracích toužit.

  Na hraně

  Pokud jste se někdo již ztotožnil s některou z možných odpovědí výše, tušíte o čem mluvím? Jste na hraně, ano. A život se zázraky se odehrává právě zde: na hraně. Váš mozek je dobrý rádce, nepodceňujte jej.  

  V momentě kdy váháte, se vás váš mozek zeptá: "Co mi již funguje?". A vy si sami odpovíte. Třeba i tak, jak je výše uvedeno. To jsou naše předešlé zkušenosti, které jsme doposavad získali. Jsou to způsoby řešení problémů, které jsou osvědčené a fungují nám, tzv. "osvědčené způsoby".  Jsou to naše vzorce myšlení a chování, které jsme si osvojili a jsou v naší komfortní zóně. Nicméně ne vždy fungují. Pokud se nám jeden a týž problém stále vrací dokola a dokola zpět, kde je chyba? To, co nám fungovalo, najednou nefunguje.
  "Bláhový je ten, kdo očekává stejné výsledky pokud bude dělat stále to samé."
  Ona změna, po které tak toužíme a nevíme, jak se jí dobrat, je někde jinde. Odpověď nenalezneme v tom, co známe, odpověď nalezneme tam, kde to ještě neznáme, v ještě neobjeveném a nám neznámém. Takže je třeba naučit váš mozek se začít ptát jinak: "Co bude fungovat lépe a silněji?" Ano, bolí to v mozkových závitech, hledat nové způsoby, jak něčeho dosáhnout,  jak na daný problém nahlížet jinak, než doposavad. 

  Změna přijde teprve v momentě, kdy se smíříte s neznámým a s neočekávatelným. Že váháte sami nad sebou nebo nad jakoukoli situací, využijte toho. Koukněte se zpět, co vám fungovalo, a co naopak nikoli. 

  Rozdíl v tom, jak na danou situaci budete nahlížet je klíčový. Buď půjdete cestou přizpůsobování se nebo cestou transformace a růstu. Volba je..., ale to již víte. 

  Podívejte se na květinu, když roste. Od semínka až po květ. Myslíte si, že semínko v zemi má jasně nalajnovanou cestu? Také hledá. Myslíte si, že nemá žádné překážky? Naopak. Aby se semínko dostalo na povrch, musí dát takřka veškerou energii na to, aby se dostalo na slunce. 

  Buďte tím semínkem, které se dere na povrch a promění se v nádhernou květinu!


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295