• Nejlepším podvodníkem je strach

  Strach. Obávat se můžeme čehokoli, dokonce i zdaru a úspěchu. Čemukoli novému čelíme, vždy se objeví i s nějakou tou vnitřní radou "pan Strach" a snaží se nám našeptávat. Kolikrát i zcela zdárně přebíráme jeho zkušené rady a doporučení a řídíme se jím. Strach je naší součástí, strach jsme my sami, není to něco zvenku, není to hlas z hůry. Kolikrát na to zcela zapomínáme, že strach je plnou naší součástí.


  Už vám někdy strach někdy napověděl nebo poradil něco dobrého? S jistotou mohu říci, že se někdo takový teď objeví a řekne: "ANO". Díky strachu jste se možná nedostali do problému nebo do svízelné situace, díky strachu jste možná nezažili špatnou zkušenost a odvrátili jste se opačným směrem. To je možná pravda. Má to nicméně jeden háček.  "Kam jste se posunuli?" Položte si nicméně i další otázku: "Čeho jste se v daném momentě doopravdy obávali? Z čeho přesně jste měli strach?" Z nové zkušenosti? Z možného problému? Z daného člověka? Z dané role nebo autority? Z ceny, kterou byste museli zaplatit? Dle mého nikoli.

  Když se řekne strach ...

  Pojďme si nejdříve říci, co je strach. Strach je dle mého pouze naše zkušenost, která na první pohled vypadá v daném momentě reálně. V minulém článku jsem psal o tom, když se ocitneme na hraně (článek: Zázraky se dějí, když váháte.") a to bych zde rád připomenul. Strach je  pouze naše zdání právě v momentě, když stojíme na hraně. 

  strach je klam, kterému uvěříme. A strach dokáže mít obrovskou moc v tom, že nám může ukrást více, než si sami vědomě připouštíme. Proč? Pokud si díky strachu myslíte, že máte pravdu, je to tak. A pokud si díky strachu myslíte, že pravdu nemáte, je to také tak. Strach nás umí jednoduše dokonale podvádět a my mu dokážeme kolikrát všechno slepě věřit a plně se mu odevzdat. 
  Utíkáme-li od něčeho, znamená to, že utíkáme pouze od něčeho, co je jen v naší hlavě.
  Každý si dokáže vzpomenout na bubáka z pod postele ve tmě.  Kdo z vás se pod tu postel podíval, aby zjistil, co  pod ní zkutečně je? Pokud se bojíte tmy, je to nejspíše z toho důvodu, že nemáte onu dobrou zkušenost, co dokáže světlo. 

  Nejlepším podvodníkem je strach

  A v čem že nás ten strach tedy vlastně podvádí? Tajemství proměny a růstu je v přijetí jediného principu: Změna (překonání/přijetí strachu) vždy přichází až se zaměřením se na nové, nikoli na staré.  Dokážete-li vaší pozornost upnout nikoli k tomu, abyste bojovali se starými věcmi (tedy s tím, co nás trápí, kvůli čemu my vlastně strach máme), ale spíše k tomu hledat nové cesty a nové způsoby, vyhráli jste. Strach vám v nic nového neukáže.
  Vše, co doopravdy chcete je na druhé straně strachu.
  Cesta, kdy budete beze strachu, je být přímo uprostřed toho všeho, kdy se strachem necháte plně obklopit. Ze strachu vede pak jediná cesta kupředu, cesta ve vašem jiném jednání a konání než doposud. Hezkým příkladem může bát jednoduché cvičení. Položte si jednoduchou otázku: "Co vím já a co si myslím, že ví ostatní?" (související článek: Co vím já a co si myslím, že ví ostatní?")

  Strach jsou jednoduše řečeno příběhy, které si vyprávíme sami sobě a vzdáváme se autorství ve prospěch strachu. Náš strach ztratí sílu až v momentě, kdy si přiznáme a připustíme, že tyto příběhy jsou vlastně jen v naší hlavě a jsou naše. A to je ten trik. Strach nás může obalamutit pouze v momentě, když si připustíme, že o něco cenného může přijít. Nicméně se sami sebe zeptejte: "Víte přesně o co můžete přijít nebo to je pouze opět váš smyšlený příběh?" Vidíme snad do myslí a srdcí druhých lidí?

  Zamyslete se nyní nad následujícími příklady:
  • "Nemohu si říct o větší plat, protože rozpočet je již přesně daný."  
  • "Nemohu mu/jí to říct, protože bych vypadal/a jako totální hňup."
  • "Začít podnikat je zcela nereálné, na to nemám dostatek zkušeností."
  • "Nemohu jí/jeho oslovit jako první, to se nehodí."
  • "Požádat kolegu/kolegyni o pomoc s mou prací? Zase budu já ten/ta, kdo nic neví a neumí."

  Znova zopakuji co je to strach:
  má osobní zkušenost, 
  která na první pohled 
  vypadá, zní, nebo tváří se
  v daném momentě reálně.

  Už víte, co vám strach prodává? Chci abyste si přečetli tuto prodejní řeč:
  "Tady koukni supr věc se objevila, to už znáš a můžeš od toho očekávat přesně, co teď cítíš! Vůbec nad ničím nepřemýšlej a ani se o nic nesnaž, tohle přeci již znáš, tak do toho! Není třeba se snažit to pochopit, udělat si od toho odstup, to je přeci zbytečné. Proč by ses ptal/a ostatních na názor, ztráta času, teď hned musíš udělat rozhodnutí! ... Kup si to, co tu teď máš!"

  Děsivý prodejce, že? Jenže přesně tohle si sami necháváte líbit, když se necháváte strachem obalamutit. Strach doopravdy může být tím nejlepším podvodníkem, pouze když hrajete jeho vlastní hru.


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295