První dojem je jednoduše v komunikaci rozhodující moment, od kterého se odvíjí v naší komunikaci vše ostatní.
Proto způsob jak se prezentujete - zejména jak komunikujete neverbálně v těch prvních klíčových minutách po setkání s někým novým - může vybudovat nebo naopak zničit něco, co by mohlo být potenciálně velmi důležitým obchodním vztahem.
Zde je 18 rad, jak používat vaši řeč těla, abyste zapůsobily na druhé důvěryhodně a s vaším záměrek, který máte tak, abyste byli pokaždé připraveni na úspěch. Tyto rady se týkají rukou a nohou, hlavy a těla samotného.
Pozitivní tělo
- Začněte s držením těla: záda mějte rovně, ale nebuďte v křeči. Ramena uvolněte, nechte je s výdechem spadnout do přirozené polohy tím, že uvolníte svaly, nebudete tak vypadat příliš nervózně.
- Vyrovnejte své tělo s osobou, s níž mluvíte - to dává druhé osobě najevo, že projevujete zájem.
- Udržujte své nohy trochu od sebe, místo abyste je měli skřížené - to ukazuje, že jste uvolnění a výzkum navíc i ukazuje, že si zapamatujete více informací, pokud budete mít vaše nohy nezkřížené.
- Trochu se nakloňte - to ukazuje druhému, že opravdu posloucháte.
- Zrcadlete řeč těla druhé osoby, kterou pozorujete. Tím dáváte osobě, se kterou jste, najevo, že se vám líbí - nebo se minimálně upřímně snažíte tohoto docílit.
Pozitivní paže a ruce
- Držte ruce uvolněně podél těla, dáváte tím najevo, že jste otevřeni tomu, co se vám druzí snaží vyjádřit slovy, tělem a hlasem. Stejně jako s nohama: snažte se držet i ruce neskřížené, aby jste absorbovaly více informací o tom, co se právě ve vaší komunikaci děje.
- Použijte gesta rukou při komunikaci, když mluvíte - to zvyšuje vaši důvěryhodnost u posluchače. Kromě toho existují důkazy, že pokud budete gestikulovat též rukama, když budete mluvit, zlepšíte zároveň vaše myšlenkové procesy a pochody.
- Vždy pozdravte ostatní s pevným a sebejistým stisknutím ruky - ale ne přehnaně pevným. Stisk rukou je pravděpodobně jedním z nejdůležitějších pohybů řeči těla. Proč? Protože udává tón pro celou vaší konverzaci. Kdo si chce potřást rukou s někým a následně mít konverzaci s někým jako je leklá ryba?
- Buďte si vědomi odlišností pozdravů v různých kulturách a též různých způsobů, jak ukončit schůzku.
Pozitivní hlava
- S adekvátním přitakáváním a skutečným upřímným úsměvem dáváte druhému člověku jasně najevo, že chápete, souhlasíte a nasloucháte jeho názorům.
- Úsměv je vždy skvělý způsob, jak zlepšit náladu, pokud jej vhodně používáte. A ano, znova tím dáváte druhé straně najevo, že posloucháte.
- Udržujte dobrý oční kontakt tím, že se druhému člověku díváte přímo do očí, když on nebo ona s vámi mluví. Udržujte oční kontakt též v momentě, když mluvíte vy, protože tím opět dáváte jasně najevo, že máte zájem o konverzaci. Dívejte se druhému do očí. Nicméně pokud budete druhému doslova a do písmene zírat do očí a to bez přestávky po celou domu konverzace bez toho, abyste se zamysleli a ujasnili si, co přesně chcete druhému říct, váš oční kontakt by mohl být vnímán negativně (překlad: agresivní nebo vlezlé chování).
- Dejte si pozor, abyste moc nemrkali. Rychlé mrkání může vaší komunikaci u druhého svézt k názoru, že je vám tato aktuální komunikace nepříjemná.
- Zrcadlete též výrazy obličeje druhé osoby, protože opět, to ukazuje, že jste s danou osobou ve shodě a věnujete jí maximální pozornost nebo se minimálně o to snažíte.
- Sledujte svůj vlastní tón hlasu. Snažte se držet hlas na nízké úrovni a neukončujte každou větu, jako by to byla otázka. Zhluboka se nadechněte a hovořte pomalu a zřetelně. Nízký tón hlasu vzbuzuje v druhých vždy respekt.
Něco málo extra
- Během svého meetingu si vždy dělejte poznámky. Tím dáváte druhému najevo, že se zajímáte, o to, co říká. Nezapomeňte při tom na oční kontakt, který neustále udržujte, aby druhá strana věděla, že jste stále přítomní a nasloucháte jí.
- Sledujte řeč těla ostatních, protože oni vám mezi řádky říkají pravdu právě svým tělem. Vzpomeňte si, co jsem říkal na začátku - komunikujeme z 60 - 90% s ostatními lidmi nonverbálně. Slova nejsou důležitá, řeč těla ano. Lidé jsou mnohem milejší vůči vám a daleko snáze se zapojí se do dalších rozhovorů právě s vámi, pokud budete rozumět především výrazům v jednání jejich řeči těla.
- Ukončete schůzku s pevným stiskem ruky a očním kontaktem. Tím dáte druhému člověku najevo, že jste si čas užili a že doufáte, že se znova potkáte.
Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo? Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.
Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál!
Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál!
_________________________________________________________________
Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucem) a zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. Kontaktovat mě (LinkedIn profil) můžete přímo ZDE.
0 komentářů:
Okomentovat
Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?