• Faktor oblíbenosti: Proč jsou oblíbení lidé vždy úspěšní?

  Zdroj: Pixabay.com
  Všichni víme, že tohle je naprostá pravda: "Oblíbení lidé jsou vždy úspěšní." Druhá věc je, zda jsme či nejsme si toho my sami u sebe vědomi V delším časovém horizontu sympatičtí lidé prostě vítězí nad všemi ostatními. Proč tomu tak je? Nezáleží na tom, jak jsou chytří, zkušení, jaké mají vzdělání a jak moc jsou pracovití. Sympatičtí lidé mají prostě něco, co jim dává kouzlo a každý ví, že je daleko zábavnější pracovat právě s takovými lidmi - "sympaťáky" a "sympaťačkami". Je s nimi lehčí a jednodušší vycházet, inspirují ostatní, vyzařují do týmů pozitivitu.

  Viděl jsem mnoho talentovaných lidí, nejen v korporátní sféře, z kterých se stali objeti pesimizmu, kancelářské drbny a neustálí stěžovatelé. Tito lidé, často s naprosto s nulovým záměrem stát se pesimistickým dráždidlem ostatních, nejvíce paradoxně škodí sami sobě a jejich profesnímu přístupu. A smutné je, že si vlastní nedostatky neuvědomují - nejsou si vědomi sami sebe. Zůstávají tak paralyzováni v dalším růstu a postupu.

  Kdy naše zkušenosti a dovednosti již nestačí?

  Na určité úrovni naší kariéry máme schopnosti, talent a dovednosti "udělat danou práci". Co zastaví hodně lidí, aby se dostali na další úroveň, je jejich "faktor oblíbenosti". 

  Při rozhodování koho přijmout, se management a leadership rozhodne spíše pro sympatické lidi. Proč? Na prvním místě jsme všichni nejprve lidské bytosti a až na druhém místě profesionálové ve svém oboru. Je přirozené, že všichni chtějí být obklopeni pozitivními a stimulujícími lidmi. A to platí i v profesní sféře na prvním místě. Pokud budete mít na výběr ze dvou lidí se stejnou profesí, stejnými zkušenostmi, ten "oblíbený" vždy vyhraje.

  Jak tedy měřit "faktor oblíbenosti"? 

  Zde je 7 důvodů, proč jsou "oblíbení" lidé vždy úspěšní:

  1. Žádné (nebo minimálně se projevující) ego. Kdo má rád egoisty? Nikdo. 
  2. Sympatičtí lidé vyzdvihují upřímně ostatní. Chválí přirozeně ostatní, sdílí jejich úspěchy a dokáží si i úspěchy jiných lidí užít. Kupodivu, tato vlastnost zvyšuje jejich "faktor oblíbenosti" nejvíce. Je to dokladem krásné staré pravdy, že co pustíme, to se nás bude držet. Co dáš, to se Ti vrátí.
  3. V jejich přítomnosti se dokážeme cítit uvolněně. Méně sympatičtí lidé vytvářejí stres, napětí a mohou dokonce ostatní dostat do pozice defenzivy až na hranu. Tyto emoce spojené s takovou situací nejsou nikomu příjemné. 
  4. "Všechno ostatní je si rovno, lidé dělají obchod s lidmi, které mají rádi." (Jeffrey Gitomer: Little Red Book of Selling). Tento princip neplatí pouze u prodejců, obchodních zástupců atd. Vztahuje se též na všechny vztahy - interní a dokonce i sociální vztahy. 
  5. Pozitivní přitahuje pozitivní. Negativita odpuzuje negatitvitu. Tento princip je sice velice jednoduchý, přesto tak často špatně pochopený. Negativní postoj, a to i v případě, že není zaměřen na nás, z nás dělá osobu, která odpor paradoxně vytváří a přitahuje. Pozitivita na druhé straně je velmi atraktivní a co dělá? Přitahuje pozitivitu. "Prosím, prosím, ať se to nestane mě!" Víte, komu se to stane?
  6. Víc než kdy jindy, zaměstnavatelé jsou zaměřeni na vytváření podpůrných firemních kultur. Většina předních firem již začíná chápat důležitost, jak moc přispívá k úspěchu celé organizace "faktor oblíbenosti". Velmi oblíbení lidé poskytují kolikrát i nevědomky hodnotu na budování úspěšné profesionální firemní kultury. 
  7. Sympatičtí lidé jsou často zvaní, všichni je chtějí mít právě na jejich meetinzích, přednáškách, atd., a proto jsou vždy všeho součástí. Oni nepracují ze strachu na pracovišti, ale z radosti a ze štědrosti, kterou jim dává jejich vysoký "faktor oblíbenosti". V důsledku toho jsou sympatičtí lidé často dotazováni, aby konzultovali danou situaci a aby vyjádřili jejich pohledu na věc. A když se o něčem rozhoduje, kdo myslíte kdo je vždy přizván?

  Shawn Achor ve své knize "The Happiness Advantage" to vysvětluje nejlépe: "Úspěch obíhá kolem štěstí, ne naopak." 

  Co jste ve vaší firmě o oblíbených lidech vypozorovali Vy? 


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295