• Nové Paretovo pravidlo 80/20 a vaše kariéra


  V jednoduchosti je krása a i síla. Nicméně kolikrát se složitostí k jednoduchosti a ke kráse propracováváme stěží. Pokud jde o rozhodování  a vaší kariéru, je kolikrát pro někoho obtížné vůbec nějaké rozhodnutí udělat. Já sám občas používám při rozhodování v kariéře celkem 5 čísel a funguje mi to. Při rozhodování mě zajímají pouze čísla 80, 50, 20 a 3. Že to není stále jasné? A v čem mi těchto pět čísel může pomoci v rozhodování? Více v článku.

  Většina již někdy slyšela o pravidle 80/20 - Paretovův princip. A pokud nefunguje toto pravidlo, nejspíše to zůstane u pravidla 50/50 a nakonec většina dobrých věcí, které jsou důležité a zřejmé vám přicházejí do života takřka vždy ve trojici. To samé platí i o těch špatných a nechtěných věcí. Jednou se může stát, podruhé to je náhoda a potřetí je dobré se tomu již vyvarovat. A to jsou ta kouzelná čísla, která mi pomohou v rozhodování: 80-50-20-3.

  Pravidlo 80/20 v mé kariéře a při rozhodování

  Pravidlo 50/50 je jednoduché, nicméně pravidlo 80/20 má tu zajímavou a pravou hodnotu, pokud dojde právě na vlastní kariéru a rozhodování. A právě oněch 20% je to nejvíce důležitých při jakémkoli úsilí, do kterého dáváme naší energii. 

  Dříve jsem se při rozhodování ve vlastní kariéře soustředil na oněch 80%, abych se tedy správně rozhodl a abych moje rozhodnutí bylo úplné a rychlé. Míjel jsem díky tomu spousty hodnotných příležitostí, kterým jsem dával spousty energie a času, nicméně z 80% jsem jich i nedokončoval. Je vám to povědomé? Věnujete se něčemu na 100% a výsledek nula?  Tohle je přesně to, o čem tu mluvím.

  A aby tohle nestačilo, bylo výsledkem jediné možné: tříštil jsem svou energii a koncentraci mezi spousty aktivit a činností. Začal jsem se věnovat velké kariéře v korporátní sféře, neziskové činnosti, psaní, koučování, profesionálnímu networkingu, cestování,  online marketingu a já nevím čemu ještě.  A všechno mi bralo 80% mé energie a času. Sečteno podtrženo byl efekt 0. Takto jsem si vytvořil toxické prostředí, kde jsem nechával věci "takřka dokončené", nicméně bez pravé reálné hodnoty a ocenění.

  Moje velké aha přišlo právě v momentě, kdy jsem si uvědomil, že se věnuji tisíce věcem, které v konečném důsledku neměli žádnou hodnotu, i když byly vždy téměř dokončené. Myslím, že to bylo s jedním nezdarem před několika lety, který se mě emocionálně doopravdy dotkl.

  Dostalo mě to až na kolena. Nevěděl jsem co dělat a co ne. Jak zjistit, které věci a činnosti vyřadit a na které z nich se naopak zaměřit a dotahovat je do konce? Možná někdo již tuší. Jsou to jen tři věci, které jsem použil. 

  Pak mi to došlo, že oněch zbývajících 20% - nikdy nedokončená nedotažená část - je právě ta nejdůležitější. Změnil jsem tedy mé paradigma a můj přístup a co je důležitější identifikoval jsem věci, které bych nikdy nebyl schopen dokončit a nechal je jen tak na pokoji. 

  A následně jsem začal v mé kariéře dokončovat věci, přestal se věnovat 80% různých aktivit a oněch zbývajících 20% jsem dával 80% mé pozornosti, energie a času.  Začal jsem konečně mluvit o úspěchu a začal být na to, co dělám, plně hrdý. Co přesně jsem ve své kariéře změnil?

  Rada tří pro vaši kariéru:

  A co jsou ty tři věci? Nové pravidlo 80/20:
  1. Pokud máte méně jak 50% kontrolu nad vaším úspěchem, rozhodně daná činnost nepatří do vašich top 20% priorit. Odsuňte ji jednoduše na druhou kolej.
  2. Pokud se ve vaší představě na konci vašeho života budete o dokončené věci cítit hrdě, nicméně vám tato činnost nevydělává více jak 50% vašeho příjmu, odsuňte ji ve vaší kariéře opět na druhou kolej.
  3. Pokud nemůžete ve svém okolí z 20 důvěryhodných kolegů najít minimálně tři, kteří považují vaši činnost za perfektní a dobrý nápad, je na čase se této činnosti přestat věnovat. 
  A často se stává, že naší překážkou ke změně, je právě naše úsilí dělat více a více, než méně a méně. A my si myslíme, že víc znamená lépe. Není to tak. Projekty a činnosti nemají žádnou reálnou hodnotu, i když si myslíme, že jsou i již 80% kompletní. Hodnota je úplně v něčem jiném. 

  Naše snaha dělat více a více nás v tomto může zaslepit natolik, že nevidíme to podstatné. Mít 80% výsledek můžete docílit pouze s 20% úsilím, nezapomínejte na to.

  Je to má osobní zkušenost čemu dávat svou pozornost, do čeho dávat svou energii. Budu rád, když se podělíte o svůj názor v komentářích pod článkem.  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 2 komentáře:

  1. Souhlasím s tím, co píšete. Kolik energie zbytečně ztrácíme. A právě díky zpětné vazbě, o které píšete, se nám otevírá možnost dělat věci efektivně a produktivně. Kéž by to také věděli politici.

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. Děkuji Karolíno za komentář. Dle mého je to proces učení. Holt někdy vydáme více než by bylo zapotřebí. Ten pokrok je v tom, že si to vůbec uvědomíme.

    Vymazat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295