• 5 kroků jak získat větší respekt v práci

  Respektujeme-li vlastní úsilí, respektujeme sami sebe. Sebeúcta vede k sebe-disciplíně. Když máte obě tyto věci pod palcem, je to pro vás skutečná síla." Clint Eastwood Nejspíše tento vzorec úspěchu funguje pro Clinta Eastwooda v jeho kariéře skvěle, jinak by asi nebyl tam, kde je. Pokud chcete, abyste byli více respektováni ve vaší práci, může fungovat i vám.

  Představte si, jaké by to asi bylo, kdyby vás vaši kolegové, váš šéf, případně vaši podřízení nebo i klienti v práci více chovali v úctě. 
  • Mělo by to za následek snad i více peněz na konci měsíce? 
  • Byly by snad vaše profesní vztahy na pracovišti lepší? 
  Jak tedy získat větší respekt na vašem pracovišti a mezi vašimi klienty? Zde je oněch pět kroků, jak toho docílit. 

  1. Definujte své osobní hodnoty. 

  Lidé následují sílu a schopnosti. Přemýšlejte o tom, co z vás dělá lepšího a silnějšího člověka. Zapište si tyto aspekty, kterým byste se chtěli více přiblížit a zároveň i pár věcí, kterých byste se zároveň chtěli zbavit. Nicméně některé vaše osobní hodnoty se vůbec s tímto cílem nemusí vůbec shodovat. Prostý výčet těchto položek vám může poskytnout obrovský impuls směrem k vytouženému cíli. 

  2. Objevte svou vášeň. 

  Tomu, abyste byli více respektováni v práci a měli větší úctu od ostatních, napomůže i uvědomění si, kde přesně chcete být. Vášeň je hnacím motorem na vaší cestě za úspěchem a je bezesporu potřebným prvkem k tomu, abyste dosáhli vašeho konečného cíle. Navíc lidé s vášní na pracovišti mají tendenci daleko více "žít prací" v kanceláři a získávají značné množství respektu a obdivu od ostatních.

  3. Poznejte účel vaší práce. 

  Ani práce v korporátním prostředí a ani podnikání nejsou vůbec jednoduchým způsobem obživy. Určitě zažíváte zvraty, obraty a i zklamání. S tím je spojena jedna často velice očekávaná schopnost: "flexibilita". Pokud je cílem vaší firmy poskytovat klientům lepší servis než konkurence, mějte oči upřené přesně na tento cíl a na nic jiného. Vaše okolí vás začne náhle vidět jako pružně reagující s pozitivním přístupem. 

  4. Vizualizujte si, jak bude vypadat budoucnost. 

  Zastavte se a vizualizujte si, jaké to bude, když se dostanete úplně na vrchol, kdy už máte plný respekt od všech, plno přátel a vše je v kanceláři prolnuto úspěchem. Toto cvičení dělá mistra. Vizualizace je velice mocná nástroj, používáte-li ji pravidelně jako cvičení. Několikrát se hluboce nadechněte, dostaňte negativní myšlenky z vaší mysli a začněte s tímto mentálním cvičením vizualizace. 

  5. Přestaňte s monologem a začnete se zajímat o druhé. 

  Už jste si někdy všimli, že když dostanete do ruky fotku, na které jste i vy , kouknete se nejprve na sebe samé? Jako lidské bytosti (v kanceláři, mimo kancelář - jednoduše všude) jsme velice sebestřední. Lidé začnou na vás jako na manažera/leadra jako jednotlivce daleko lépe reagovat, pokud se přestanete zaměřovat na sebe samé a začnete se skutečně zajímat o druhé. K tomuto vede dlouhá cesta, nicméně vezměte to jako cvičení pro lepší a plnější život. 

  Zamyšlení na závěr 

  K tomuto mám jeden hezký příměr. Muž vyskočí z letadla a zjistí, že se jeho padák nechce otevřít. Nakonec vše dobře dopadne a přistane s otevřeným padákem bezpečně na zem. Co myslíte, že jej zachránilo? Štěstí? Kdepak. Byla to jeho dostatečná příprava a tréning, která mu umožnila zůstat soustředěný a v klidu. 

  Změna nenastane zítra ani za týden a možná ani ne za měsíc, ale s neustálým zlepšováním se v interakci s ostatními budete krůček po krůčku více a více respektováni ostatními jak v profesním, tak v osobním životě. Co vás zaujalo? Jakou máte zkušenost vy? Podělte se s ostatními v komentářích!  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 2 komentáře:

  1. Tvrdá práce zajišťuje respekt ostatních, protože pokud ostatní vidí Vaše nadšení a práci, která za Vámi je udělaná, ví, že se s Vámi nemohou rovnat. To je podle mě to nejdůležitější.

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. Karolíno, děkuji za komentář. Něco málo k zamyšlení. A co takhle pracovat chytře a ne tvrdě, tak, abych vydával méně energie a měl i lepší výsledky? Tvrdá práce Vám přeci dobré výsledky vždy nezaručuje. A pokud si jsem jistý sám sebou, co jak a proč dělám, potřebuji se s někým srovnávat? Respekt není strach, přirozený respekt je úcta k osobě samotné, ke znalostem, dovednostem a zkušenostem.

    Vymazat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295