• 25 lekcí do života od samotného Buddhy

  Dnes poněkud na odlehčené téma citátů a mouder starých a uctívaných mudrců a učitelů. Já osobně velice miluji citáty a rčení. V pár slovech může být skryto tolika moudrosti. Dneska se chci zastavit u osobnosti samotného Buddhy, jehož citáty a moudra mě doprovázejí životem a jsou inspirací na mé každodenní cestě. Věřím tomu, že vás minimálně jeden citát dostane do údivu, povzbudí, inspiruje nebo alespoň přivodí dobrý pocit. Jak říká samotný Buddha: "Pokud spatříme jasně zázrak v jedné jediné květině, změní se celý náš život."


  Existuje tolika nádherných a silných mouder, které dokáží změnit člověku i život, pokud si je vezme za své a řídí se jimi. Cesta buddhismu je mi velice blízká jako člověku, i když jej aktivně nepraktikuji. 

  Dnes s vámi chci sdílet těchto 25 mých nejoblíbenějších lekcí od samotného Buddhy.

  1. Láska léčí všechny rány. 

  “Nenávist nepokoříš nenávistí, pouze láskou. Toto je věčné pravidlo." 

  2. Není to to, co říkáš, ale to, co děláš, co tě definuje.

  "Člověk není nazýván moudrým, protože opětovně mluví a mluví; ale pokud je klidný, milující a nebojácný, pak jej vskutku nazývejme moudrým." "Pes není považován za dobrého psa, protože hodně štěká. Člověk není považován za dobrého člověka, protože je dobrým řečníkem."

  3. Tajemství dobrého a zdravého života je žít plně v TEĎ.

  Nepobývej v minulosti, nesni o budoucnosti, soustřeď mysl na přítomný okamžik." "Tajemství zdraví pro mysl i tělo není truchlit pro minulost, ani se starat o budoucnost, ale žít přítomným okamžikem moudře a vážně."

  4. Kdo se dívá dovnitř, prozře. 

  “Cesta není vepsána ve hvězdách. Cesta je v Tvém srdci.” 

  5. Slova mají tu moc jak ublížit, tak i léčit.

  “Slova mají tu moc jak ublížit, tak i uzdravit. Pokud jsou naše slova pravdivá a laskavá, mohou změnit náš svět."

  6. Opusť to a stane se to tvým navěky.

  “Ztratit můžeš pouze to, na čem lpíš.” 

  7. Nikdo nemůže jít tvou cestou za tebe.

  “Nikdo jiný nás nemůže zachránit, než jen my sami sebe. Nikdo nemůže a nikdo by neměl. My sami musíme jít touto cestou." 

  8. Štěstí není nikdy méně, když se sdílí.

  “Tisíce svíček může být rozsvíceno jednou jedinou svíčkou, aniž by se zkrátil její život. Štěstí není nikdy méně, když se sdílí."

  9. Buď laskavý(á) ke všem.

  Buď láskyplný k mladým, soucitný se staršími a trpícími, buď tolerantní ke slabým a k těm, co se mílí. Někdy ve svém životě budeš i ty oním člověkem.  Měj soucit ke všem bytostem, bohatým i k chudým; každý má své utrpení. Někteří trpí příliš mnoho, jiní příliš málo." "Předávej tuto trojí pravdu všem: Velkorysé srdce, laskavá slova a život ve službě a soucitu  - to jsou věci, které obnoví lidstvo."

  10. Nevěř všemu, co ti bylo řečeno, abys tomu věřil(a).

  “Nevěř něčemu jen proto, žes to slyšel. Nevěř něčemu jen proto, protože se to říká a mluví o tom mnoho lidí. Nevěř něčemu jen proto, protože se tak píše v tvých náboženských knihách. Nevěř něčemu jen proto, že to pochází od starších a tvých učitelů.  Nevěř v tradice, protože se tradují po mnoho generací. Ale po pozorování a analýze když zjistíš, že něco je opodstatněné a vede k dobru a prospěchu jednoho a všech, pak to přijmi za své a žij podle toho."

  11. Jak SMÝŠLÍŠ, takovým i budeš. 

  "Vše, co jsme, je výsledkem toho, co jsme si mysleli: je to založeno na našich myšlenkách a na tom, jak tvoříme naše myšlenky. Pokud člověk mluví nebo jedná se zlým úmyslem, utrpení ho následuje jako otáčející se kolo následuje tažený vůz. Pokud člověk mluví nebo jedná s dobrým úmyslem, štěstí ho následuje jako stín, který ho nikdy neopouští."

  12. Zbav se strachu.

  “Tajemství celé existence je být beze strachu. Nikdy neměj strach z toho, kým se staneš, to na nikom nezávisí. Pouze v momentě, kdy odmítneš veškerou pomoc, jseš osvobozen."

  13. Pravda má tendenci se vždy ukázat. 

  "Tři věci nemohou být dlouho ukryty: slunce, měsíc a pravda."

  14. Měj svou mysl pod kontrolou nebo ona bude kontrolovat tebe. 

  “Aby ses těšil dobrému zdraví, abys přinesl pravé štěstí do rodiny, přinesl všem mír, musíš nejprve kontrolovat a přivést k disciplíně svou vlastní mysl. Pokud člověk dokáže kontrolovat svou mysl, může nalézt cestu k Osvícení a všechna moudrost a ctnosti k němu přirozeně sami přijdou." "Je to člověka vlastní mysl, která není jeho nepřítelem nebo oponentem, která ho svádí na cestu zla."

  15. Pochyby rozdělují. Důvěra sjednocuje. 

  "Není nic strašlivějšího, než neustálé pochybnosti. Pochyby rozdělují lidi. Je to jed, který rozkládá přátelství a rozbíjí milé vztahy. Je to trn, který dráždí a bolí; je to meč, který zabíjí."

  16. Nikdo si nezaslouží víc tvé lásky, než ty sám(a)

  “Můžeš hledat v celém vesmíru někoho, kdo si zaslouží více lásky a pozornosti než ty sám(a), a takovou osobu nikdy nikde nenajdeš. Právě ty, jako ostatně kdokoli jiný v celém vesmíru, si zaslouží tvou lásku a pozornost."

  17. Znát ostatní je moudrost, znát sám sebe je Osvícení. 

  “Je lepší dobít sám sebe, než vyhrát v tisíci bitvách. Pouze tehdy je vítězství tvé. Nemůže být nikým odcizeno, ani anděli ani démony, nebem ani peklem.”

  18. Spiritualita není luxus, je to nutnost.

  “Stejně jako svíčka nemůže hořet bez ohně, nemůže člověk žít bez spirituálního života.” 

  19. Vyměň žárlivost za obdiv.

  “Nežárli na dobré kvality druhých, z obdivu je přijmi za své.” 

  20. Hledej v sobě mír. 

  “Mír přichází zevnitř. Nehledej mír venku."

  21. Osvoboď se od oddanosti.

  “Chceš-li žít čistý nesobecký život, je třeba počítat "nic" jako něco uprostřed tvé hojnosti."

  22. Přátele si vybírej moudře.

  "Neupřímných a zlých přátel je třeba se obávat více, než divokého zvířete; divoké zvíře může zranit tvé tělo, nicméně zlý přítel zraní tvou mysl."

  23. Cesta ke štěstí neexistuje. Štěstí je cesta.

  “Není cesta ke štěstí: štěstí je cesta." 

  24. Vzdej se předsudků.

  "Na nebi není žádný rozdíl mezi východem a západem; lidé si vytvářejí rozdíly  ve vlastní mysli a pak věří, že to je pravda."

  25. Miluj. Žij. Odpouštěj.

  "Nakonec nejvíce záleží na těchto věcech: Jak dobře jsi miloval? Jak plně jsi žil? Jak hluboce jsi odpouštěl?"


  Líbil se vám článek? Podělte se o své zkušenosti a názory s ostatními v komentáři pod článkem.  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 2 komentáře:

  1. Nádherná moudra!! Děkuji za ně. Jen bych doplnila ještě jedno, mé vlastní moudro: Přijmi odpovědnost za svůj život...

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. Karolíno, děkuji za komentář. Zodpovědnost za život je dost podstatná věc, souhlasím.

    Vymazat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295