• Ovlivňujete nebo inspirujete lidi?

  Člověk neuspěje jen tím, že bude "dobrý lídr". Člověk uspěje tím, že vede ostatní skvělé lidi. Často se stává, že ti, kteří do slova a do písmene sedí na pozici "lídra", vidí svou roli "být skvělým lídrem" v tom, že ovlivňují a řídí úsilí a snahu ostatních. Pokud to je pravda, tak dosáhnout vlastního úspěchu pro ně znamená to, že jejich vlastní tým potřebují daleko více, než jejich tým potřebuje je. Jde o to, jaký způsob vedení lidských zdrojů je efektivnější a dlouhodobě udržitelný. Měkká nebo tvrdá cesta?

  Skvělý lídr nemůže bezpečně dosáhnout a ani udržet pozici úspěchu vlastní organizace sám. Bezesporu je to o úsilí na všech úrovních celého týmu. O tom není sporu.

  "Povinnost" vs. "Proaktivita"

  Sám ve svém okolí neznám organizaci, která dosahuje trvale udržitelného rozvoje a dobrých výsledků pouze prostřednictvím vynuceného a povinného úsilí. Taková organizace zazáří jako hvězda, ano, ale tak jak rychle se objevila, tak i rychle zhasne a zmizí. Naopak k úspěchu dochází v důsledku "ovlivňování ostatních" v pozitivním slova smyslu - v důsledku inspirace, které vede k jejich vlastním proaktivním výkonům a to z jejich vlastního popudu.

  Inspirativní  organizace

  Je to daleko jednodušší, než to na první pohled vypadá. V jaké organizaci chcete působit vy? V organizaci, kde veškerá činnost vychází z popudu příkazů a vynucení? Přiměřené úsilí každého člena organizace, které je důsledkem proaktivity z vlastního popudu má obrovský vliv na prostředí a kulturu dané organizace. Kulturní prostředí v organizaci, kde lidé chtějí sami od sebe působit, do kterého sami chtějí přispívat a zapojovat se, nemůže být přeci vytvořeno nátlakem a vynucováním. A uvědomte si, že v práci trávíme celou třetinu každého dne. Iniciace do takovéto proaktivní živé organizační kultury je přeci samo o sobě již inspirativní a motivující.

  "Musím" vs. "Chci"

  Chcete-li být efektivním lídrem vytvářející prostředí s proaktivním přístupem, začněte spíše více zaujímat přístup vlivu než řízení. Jaký vliv máte na svou organizaci? V jakých aspektech vlivu jste silní? V čem na vás vaše organizace dá? Zjistil jsem, že je propastný rozdíl mezi manažerem a lídrem. A ten rozdíl je právě v dovednosti mít vliv (ovlivňovat - inspirovat).  A dovednosti si můžete osvojit.

  Ne každý manažer může být lídrem. 

  Zopakuji to: Ne každý manažer může být lídrem. Řídit někoho znamená používat vnější stimuly a motivátory (vynucení, povinnosti, podmínění) k vyvolání přiměřené akce. Mít vliv na někoho znamená naopak vytvořit takové prostředí, kde jsou členové takové organizace pohánění vlastními vnitřními popudy a vlastní vnitřní motivací. Položte si otázku, co je přesně pro vás důležitější: Chci, aby mí lidé jednali pouze protože musí, nebo proto, že chtějí?

  Pozorování a zpětná vazba 

  Jedním z nejdůležitějších úkolů lídra, ke kterému se může zavázat, je, že začne koučovat svou organizaci k lepším výkonům. (Související článek: Jsou dobří manažeři a leadři zároveň dobrými kouči? ) Prvky, které nejčastěji můžete pro koučování používat, jsou právě pozorování a poskytování konstruktivní zpětné vazby. Někoho koučovat znamená napomáhat mu dobře kladenými otázkami a různými technikami koučování k zlepšování jeho vlastních výkonům.

  Pokud výkon budeme brát jako behaviorální proces, je pozorovatelný. Chcete-li pomoci zaměstnanci dlouhodobě zlepšit jeho výkonnost, zpětná vazba je kritická a ne zrovna vhodná. Získáním možných krátkodobých zisků s použítím zpětné vazby neodhalíte to, kde skutečný problém spočívá.

  Udržitelnost je výzva 

  Udržitelnosti nemůžete snadno dosáhnout, pokud daný jedinec neusiluje z vlastního popudu (proaktivně) o vlastní změnu. Takovéto změny dosáhnete spíše tím, že budete na někoho mít vliv (pozorování - leadership), než že mu budete neustále dávat zpětnou vazbu (zpětná vazba - management). A znova zopakuji nebezpečí Peterůva principu, že ne každý manažer může být lídrem. " ... zaměstnanci organizace bývají povyšování do vyšších pozic na základě výkonu a zásluh, které podaly během působení v pozici nižší. Neexistuje ovšem žádný vztah mezi kvalitou výkonu podaného na nižší pozici, a schopností plnit často diametrálně odlišné požadavky, které jsou spjaty s pozicí vyšší.(zdroj: Wikipenie)

  Najděte vlastní bod soustředění 

  Jistota a bezpečí jsou jednou z nejjednodušších cílů pro soustředění se. Zaměřte se na to i při koučování vaší organizace. To, že právě jistota a bezpečí indikují následnou žádoucí proaktivní akci, bylo již zdokumentováno v průběhu předešlých let (tj. zvolit správný nástroj pro práci, mít dostatečnou koncentraci na daný úkol, neodvádět pozornost, prokrastinace atd.).

  Sebereflexe 

  Chcete-li zjistit tedy váš bod soustředění, analyzujte nejprve dané události a situace, abyste mohli následně najít důležitá opatření, která by mohla zabránit podobným budoucím událostem, kdy se jednoduše nemůžete za žádnou cenu soustředit na daný úkol. Sepište si tři nejdůležitější body, kdy a v čem přesně máte problém se soustředěním a pracujte na tom - pozorujte, reflektujte sebe sama v daných situacích. Usnadníte své paměti a mozku vytvářet si tak nové soběstačné návyky k podpoře vašeho vlastního soustředění.

  Důvěra 

  Budete-li mít přístup lídra, který jde cestou pozitivních bezpečných změn prostřednictvím vlastního vlivu na ostatní (koučováním k jistotě a bezpečí), začnete ve vaší organizaci vytvářet další důležitý prvek leadershipu - důvěru. Mnoho lídrů tyto principy používá i v jiných výkonnostních oblastech jako je výroba, kvalita, včasné dodávky, spokojenost zákazníků, a řízení projektů.

  Předejte to dál 

  Jak povedete lidi bude vytvářet obrovský rozdíl pro vás a ty, na které máte vliv. Pokud jste někdy dělali poloprofesionálně sport , vzpomeňte si na vaše trenéry. (V opačném případě doporučuji shlédnout film Coach Carter) Chcete být více či méně jako oni? Jaký chcete být lídr? Toto je skvělá příležitost směrem ke změně u sebe a následně v životech druhých ve vaší organizaci.

  Zaujal vás článek? A jaký máte názor na toto téma vy? Podělte se o Váš názor v komentářích pod článkem!

  _


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295