• Multitasking - nesmysl na ntou. Pouze 2 % z nás to dokáže, patříte mezi tuto elitu?

  Téměř každý z nás multitasking (zvládání několika úkolů naráz) nezvládá. A to je i v pořádku. Proč? Čím více se snažíme něco dělat, tím horší máme výsledky s každým dalším úkolem, který si přibereme. 

  Existuje pouze malý zlomek populace (něco kolem 2% lidí), kterou bychom mohli již označit za "multitaskery" nebo "supertaskery" (termín ponechávám tak jak jej používá David Strayer, profesor psychologie na Universitě v Utahu, který studuje pozornost). 


  Tito lidé vynikají v kognitivních úkolech a - pro nás ostatní možná paradoxně - jejich výkon ani v nejmenším nepokulhává za ostatními, když už dělají různé věci najednou. Někdy je to pro ně přímo i lepší, dělat několik věcí naráz, než se soustředit pouze na jeden jediný úkol. 

  Pro většinu z nás dle Strayera, "nemůže náš mozek zvládnout přetížení". Strayer strávil svou kariéru tím, že říkal lidem, že se mýlí, pokud tvrdí, že mohou naráz řídit auto a zároveň mluvit s někým po telefonu. 

  Pokud vám Vás šéf bude říkat, že musíte multitaskovat, že musíte zvládat několik věcí naráz, sám/sama z 98% neví, o čem mluví. 

  Strayer společně s jeho týmem a s psychology z University v Newcastelu v Austrálii vytvořili i on-line verzi tohoto testu, který toto zjištění věděcky potvrzuje. Zde si jej můžete udělat taky. Je nicméně hodně těžký. Ani já jsem neprošel. Sám o sobě vím, že nejefektivněji dělám věci jednotlivě a ne naráz.

  A pokud si myslíte, že budete dobří, nebo že tyto výsledky tohoto testu "nesouhlasí" s vaší realitou, možná zapíráte sami sebe. Podle Strayera lidé, kteří si myslí, že jsou nejlepší multitaskeři, jsou obvykle ti nejhorší. 


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295