• 5 principů, jak efektivně pracovat se svým potenciálem

  Objevte svůj vlastní plný potenciál! "Vaše vlastní hranice jsou tím největším potenciálem, kterého chcete dosáhnout." Snadněji se to řekne, než udělá, souhlasíte? A kde jsou vaše hranice? Znáte své vlastní hranice? Pro někoho to může být dost skličující úkol, dosáhnout svého vlastního potenciálu, toho, čeho jste doopravdy sami schopní, i když si to ani zprvu třeba sami nepřipouštíte.

  Vaše hranice jsou vaším nejlepším potenciálem, kterého chcete dosáhnout! I když se to snadněji řekne, než udělá. Pro někoho možná skličující úkol. Možná vám pomohou tyto tipy, jak efektivně pracovat se svým vlastním potenciálem.

  5 tipů, jak efektivně pracovat se svým potenciálem

  1. Vizualizujte si své budoucí já
  2. Smiřte se s tím, že budete selhávat 
  3. Rozvíjejte své sebe-uvědomění 
  4. Říkejte si o pomoc 
  5. Buďte pokorní a vděční 


  Předpokládejme (s určitou dávkou odstupu), že víte, jak v základu se svým potenciálem pracovat a jak jej posilovat. Na to, abyste byli úspěšní potřebujete - správnou stravu, dobře a dostatečně spát, umět se soustředit, umět relaxovat a odpočívat, mít plán a pravidelně posilovat fyzicky své tělo. Všichni se dle mého shodneme, že toto jsou jedny z nejdůležitějších věcí, které nás k našemu úspěchu a plnému potenciálu dovedou.

  Vezme to nicméně hodně času. Potrvá to rozhodně déle, než když si k srdci vezmete těchto 5 tipů, jak skutečně plně a rychle dosáhnout svého potenciálu.

  1. Vizualizujte si své budoucí já 

  Vizualizace sebe sama (vytvořit si v mysli vlastní virtuální prohlídku toho, jaký(á) chci být v budoucnu) může být pro někoho náročná. Malý tip, jak na to: podívejte se do zrcadla a zeptejte se sami sebe, kde jsou mé hranice, co je můj největší potenciál a čeho chci skutečně dosáhnout? Kým se stanu, když dosáhnu svého vlastního potenciálu?

  Někteří lidé jsou schopni vizualizovat si své budoucí já docela pohodlně a jiní se raději zeptají důvěryhodného přítele nebo se obrátí na kouče. Pokud se vaše hranice a váš nejvyšší potenciál vztahuje k vaší kariéře, třeba se chcete stát viceprezidentem vaší organizace - představte (vizualizujte) sami sebe přímo v této pozici, jako kdyby jste již v ní teď byli. Jak bude vypadat vaše kancelář? Jak se bude chovat váš tým a kolegové, když vás v kanceláři navštíví? Jak budete chodit oblékaní? Jak bude vypadat váš den na takovéto pozici? Jak se změní věci doma a v rodině? Dejte sami sobě doopravdy ten čas, si toto všechno vizualizovat do nejmenších detailů.

  2. Smiřte se s tím, že budete selhávat 

  Toto je tvrdý oříšek, si to připustit, že? Tento princip je těžké přijmout a ještě těžší je, aby jste se při selhání cítili ještě pohodlně. K čemu to je dobré? Mnoho lidí se vychováváno k úspěchu - k "vítězství" a aby byly konkurenceschopní (na tvrdo řečeno, aby měli ostré lokty). Mají tedy vysoká očekávání uspět a selhání často pro ně není ani přípustné. Pokud selžou, pokud se dostaví neúspěch, vnímají to takřka katastrofálně.

  Jedna z mých nejlepších zkušeností získaných v posledních letech je, že nemohu skutečně uspět a těšit se z vlastního úspěchu až tehdy, pokud pochopím princip "smiř se s tím, že budeš vždy chybovat." Vzal jsem na sebe to riziko, snažil jsem se na 110% a selhal jsem.

  Pocit porážky může být ohromující a naplněný lítostí - máme v takový moment tendenci ptát se sami sebe: "Proč jsem to udělal, proč jsem řekl, raději jsem měl udělat něco jiného, atd. " Jsou to právě tyto otázky, které nás nutí v takovýchto situacích přemýšlet o našem procesu rozhodování. My se tak učíme. Důležité je, pokládat si v takovýchto situacích ty správné otázky.

  Selhání je velmi dobrým pomocníkem ke změně - umožňuje nám pohybovat se dopředu a zlepšovat se. Nechceme se nezdar, protože nechceme zklamat naše kolegy či blízké. A hlavně nechceme být zranitelný. A vše je o těch správných otázkách, které si sami sobě pokládáme v momentě, kdy selžeme.

  J.K. Rowling (autorka série knih Harry Potter), představila výhody selhání v jedné přednášce na TEDu. Doporučuji shlédnout. Existuje mnoho výhod proč je dobré brát selhání pozitivně. Minimálně získáváte zkušenosti, které jsou důležité pro jakýkoli úspěch - osobní i profesní.

  Úžasná věc na selhávání je, že ostatní váš úspěch vůbec nezajímá. Zajímá je úplně něco jiného. Co to přesně je? Když se vám něco nepodaří a ostatních se to jakkoli nedotkne, jsou jen zřídka zklamáni. Vaše okolí se v takovém případě zajímá spíše o vaši zranitelnost jako takovou. Jak to myslím? Jak dobře jste se vrátily zpět a jak jste odolní. Nejenže budete v jejich očích vypadat silnější, vy budete silnější.

  Být zranitelný a umět se smířit s tím, že budete selhávat vám dá velkou sílu, která vám bude pokaždé posilovat a bude vás tlačit vás blíže k vyšším hranicím.

  3. Rozvíjejte své sebe-uvědomění 

  Chcete-li dosáhnout svého plného potenciálu, musíte mít velký smysl pro sebe-uvědomění, musíte plně znát sami sebe. Zeptejte se sami sebe na tyto otázky sami si i odpovězte:

  • Jaký skutečný vliv mám já na ostatní?  Jak ostatní vnímají mě? 
  • Je to stejné, jako já vnímám sám(sama) sebe? 
  • Jaké jsou mé silné stránky? Co jiní lidé říkají, že jsou mé silné stránky? 
  • Jaké jsou mé slabé stránky? Co jiní lidé říkají, že jsou mé slabé stránky? 

  Vnímáte ten rozpor mezi vaším vnějším světem a vnitřním světem? Často v nás máme rozpor mezi tím, jak vidíme sami sebe a jak nás vidí ostatní - tyto mezery jsou našimi slepými místy, které jsme ještě nepoznali. 

  Promluvte si s přítelem nebo si najděte osobního kouče, který s vámi bude pracovat na tom, jak zlepšit své sebevědomí a jak pracovat se svými slepými místy. Jakmile budete mít dobrý pocit sebe-uvědomění, včetně svých silných a slabých stránek, sami poznáte ten rozdíl, když se vydáte opět na vaši cestu za svým plným potenciálem.

  4. Říkejte si o pomoc 

  Jakmile si odpovíte na otázky týkající se sebe-uvědomění, je čas požádat o pomoc. Být v pohodě s žádostí o pomoc, je další silný nástroj na cestě za dosažení plného potenciálu. Není to známka slabosti požádat o pomoc. Je to známka toho, že jste inteligentní, že jste schopni pochopit sami sebe a víte, kdo má ve vašem okolí, to, co právě potřebujete a s čím vám přesně může pomoci.

  Nikdo nikdy dosáhl svého skutečného potenciálu a stal se úspěšným tím, že vše dělal na vlastní pěst bez pomoci ostatních. A pokud si to myslíte, vraťte se k předchozímu bodu v tomto článku.

  Většina lidí má širokou síť kontaktů - některé lidi dobře znáte, a jiné zase ne tak dobře. Začněte využívat svou vlastní sociální síť lidí kolem sebe k tomu, abyste je mohli požádat i o pomoc. Zavolejte jim, navštivte je na pracovišti nebo jim napište e-mailem, využijte i profesionální sociální sítě online jako je LinkedIn, Ecademy nebo Xing.

  Většina lidí je ochotna pomoci. A pokud nebudou chtít, poděkujte jim a jděte dál. Oslovte lidi kolem sebe a požádejte je o podporu nebo o radu, pokud to skutečně potřebujete.S podporu ostatních přichází zlepšení, což je důležité pro dosažení vašeho plného potenciálu.

  5. Buďte pokorní a vděční 

  Pokora a vděčnost představují dvě z nejdůležitějších charakterových vlastnosti, které jsou absolutní nutností pro dosažení vašeho plného potenciálu. Velmi málo velkých vůdců a úspěšných lidí dosáhlo svého plného potenciálu, aniž by byly pokornými a vděčnými lidmi na jejich cestě za úspěchem. Člověk může být sebejistý a pokorný zároveň. Nalezení v tomto té správné rovnováhy je náročné a je nesmírně důležitou součástí budování vlastního sebe-uvědomění a sebe-vědomí.

  Sílu pokory a vděčnosti oceníte v momentě, kdy se smíříte s vlastním neúspěchem, když jste zranitelní a když žádáte někoho o pomoc. Samozřejmě stejně tak, když žádá o pomoc někdo vás nebo když někomu poskytuje podporu přímo či nepřímo vy. To je skvělá příležitost, jak někomu říct "Děkuji vám!" Buďte laskaví a dejte lidem vědět, že právě jejich podpory a pomoci si ceníte a jak moc vám přispěla k pochopení vašeho plného potenciálu.

  A co pomáhá vám objevovat váš potenciál? Jak dosahujete nových hranic vy? Podělte se o to s ostatními v komentáři pod článkem!


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295