• Účinnost a síla sebereflexe (sebekoučovací technika úspěchu)

  Hranice toho, co všechno můžeme dosáhnout, si vytváříme my sami v naší mysli. Je to pouze o tom, co si sami sobě připustíme a dovolíme. Hodnoty nebo nápady, které stojí za našimi činy, mohou být právě projekcí našeho určitého mentálního vzoru (způsob myšlení, hodnoty) . Tak, abychom odstranily určitá omezení (obavy, strach, nedostatek znalostí, dovedností, atd.) naší mysli, musíme nejprve změnit právě své mentální vzorce. Sebereflexe je tou cestou, jak na to.

  Co je to sebereflexe 

  Když už uděláte chybu a způsobíte-li problémy a starosti i ostatním, a chcete-li se z chyby dostatečně ponaučit, vyčleňte si každý den nějaký čas (10 - 15 min stačí)  sami pro sebe a jednoduše si napište na papír co se stalo (vlastní sebereflexi). 

  Sebereflexe je jako psát si deník. Když se podíváte zpět na události dnešního dne a sepište je na papír. Prostřednictvím sebereflexe můžete revidovat své mentální vzorce a velice lehce provést změny svých vlastních vytvořených návyků. 

  "Co se to sakra děje?"

  Někdy nevíte, "co přesně se děje" a co v průběhu dne vlastně děláte. Můžete také předvádět něco, čím můžete škodit sami svým potenciálním cílům a potažmo i vlastním snům nebo cílům druhých a jejich podnikání. A vy ne a ne si to uvědomit. Jste zaslepení sami sebou a nevidíte to. Nedokážete se na své činy kouknout "out-of-the-box". Toto je tou největší překážkou, co vám brání v růstu osobnosti a zejména v profesním růstu. Nevnímat sebe sama v souvislostech činů ve vztahu s ostatními. 

  Nicméně při pohledu zpět na vše, co se událo a co jste během dané události učinili vy, spíše poznáte ony problémy a ujasníte si, co mohly být právě ty spouštěcí faktory, které vedly k těmto vašim problémovým a nezdárným aktivitám a činnostem. 

  Zde jsou nutné kroky na používání efektivní sebereflexe: 

  Zapište si to, co jste zažili během dne. Vždy zapište události na konci dne a nikdy nevynechejte jeden den, protože souvislosti k událostem, co danou věc způsobilo, je po delší době mnohem obtížnější znovu objevovat. Ať jednoduše nezapomenete aspekty událostí a můžete změnit následující události v prvním kroce právě na mentální úrovni ve vaší hlavě. Toto je ten nejdůležitější krok ke změně. 

  Odvoďte si sami daný mentální vzorec, kterému daný čin nebo vzniklou situaci přičítáte. 

  Jděte zpět do počátečního bodu, kdy jste si poprvé uvědomili, že chápete konkrétní událostí a kdy jste začali přemýšlet a jednat tak, jak jste právě jednali (možná si nebude moci vzpomenout hned kdy to bylo přesně poprvé, ale pokuste se vzpomenout na moment, co možná nejblíže momentu, kdy to poprvé bylo).

  Zamyslete se nad tím, jaký mentálního vzorec byste měli mít nebo co bystě měli udělat v budoucnosti, abyste byly více úspěšnější. 

  Tím, že vezmete sami na vědomí to, co musíte udělat, abyste byly úspěšnější, vás to přivede k jedinému možnému cíli. V takovémto případě je více pravděpodobné, že budete v těchto situacích, které vám zapříčinily ony problémy, jednat a konat lépe, než doposavad. 

  Výsledky sebereflexe 

  Po 30 dnech praktikování sepisování si toho, "co se vlastně stalo", se začne dít jediné. Začnete si uvědomovat Váš vlastní každodenní život - který můžete považovat na první pohled poněkud jednotvárný, ale ve skutečnosti se skládá z mnoha zážitků a prožitků. Uvidíte vše, co jste za posledních 30 dní udělali, řekli a naráz spatříte i celou řasu předsudků, o kterých si myslíte, že se vás vůbec netýkají. 

  V důsledku tohoto pokračujícího procesu reflexe se stanete daleko více pozornější na výrazy obličeje a slova lidí, pochopíte jejich skutečný záměr, aniž byste byly pod vlivem svých předsudků. 

  Začnete být daleko více soustředění. To znamená, že váš mentální vzorec, který jste si utvářeli uvnitř sebe sama po mnoho let, a který se skrývá za tím ,co děláte a způsobuje vaše "chyby", se začíná měnit. S tím se začne měnit i vaše jednání a činy. 

  I když je sebereflexe efektivní technika pro prevenci stejné chyby, kterou stále opakujete, původně vznikla jako přístup vedoucí k dosažení lepších výsledků a dosažení samotných cílů. 

  Je jasné, že přeměna něčího chování nebo zapojení osoby do snahy o inovaci sebe sama na mentální úrovni (přeměna vytvořeného mentálního vzorce) ovlivňuje 100% též jeho výsledek. Máte-li být úspěšní v různých oblastech a v různých věcech, máte přeci v úmyslu se nejen naučit nové dovednosti a získávat nové informace, ale také oceňovat momenty vnitřní sebereflexe, kdy si uvědomujete nové věci a vnitřní změny. 

  Používáním těchto specifických technik pro vnitřní růst konkrétního jednotlivce v dané pozici ve firmě, to dává každému šanci vidět, kde se mohou zlepšit a na čem přesně pracovat, aby dosáhli jejich konečného cíle.
  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295