• Vědci objevili, proč musíme spát

  Lidé potřebují spát. Každý ví, že bez spánku bychom byli nejprve mrzutí, následně trochu se jen tak tak potáceli a nakonec bychom vyčerpáním umřeli. Spánek je tedy životně důležitý. Bohužel, věda byla zprvu tápající. Trvalo než jsme plně pochopili negativní účinky spojené s nedostatkem spánku.  A nikdo nevěděl, proč se tyto věci děly a co je jejich příčinou. Nyní se konečně můžeme trochu podívat na to, co všechno spánek dává našemu tělu a proč bychom jej neměli podceňovat.

  Poprvé vůbec vědci z University z Rochesteru našli jeden z důvodů, proč náš mozek potřebuje spánek, abychom přežili. Ukázalo se, že když spíme, náš mozek má čas vyčistit nahromaděné haraburdí v mozku, které se nasbírá během našeho bdělého stavu. Spánek je tedy do značné míry nezbytný a můžeme jej chápat jako uklízeče našeho mentálního těla. Pokaždé, když usneme začne dělat svou práci.

  Když buňky dělají své každodenní různé typy prácí, produkují též odpad. Zbytek těla vyklízí tento odpad lymfatickým systémem. Mozek je od tohoto čištění odpojen, a tak potřebuje jiný způsob, jak vysypat odpadky. Mozek vytváří svůj vlastní odpad, který se vytvořil v záhybech mozkomíšním moku, které vyšlou tyto zbytky rovnou do jater - do naší spalovny. Jak se právě ukázalo, mohou se tyto naše odpadky v mozku pohybovat dvakrát tak rychleji, právě když spíme, protože se naše neurony zmenší na polovinu, což rozšíří potřebné tekutinové odvodné  kanálky.

  "Tato studie ukázala, že mozek má různé funkční stavy, když spíme a když jsme vzhůru. ... Ve skutečnosti, regenerační charakter spánku se zdá být výsledkem vedlejších produktů nervové aktivity, které se hromadí v průběhu plné bdělosti." Maiken Nedergaard, M.D., D.M.Sc (Univertita v Rochesteru)

  Bez dýchání nevydržíme ani 30 minut, to ví každý. Něměli bychom podceňovat ani spánek. Dopřejme si spoustu odpočinku, jinak náše spinální tekutinové odvodné kanálky v mozku nebudou moci dobře pracovat. A my si v hlavě budeme jen hromadit bordel.  A tratný na tom budeme nakonec jen a jen my sami, tak to mějme na paměti.


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 2 komentáře:

  1. Well, we do have to sleep. To je pravda:-) A proč myslíte, že to je špatné?

   OdpovědětVymazat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295