• Jak zlepšit své výsledky manažera o 20%?

  Ať už jste manažer, který se snaží rozvíjet vlastní tým nebo sami sebe a budovat svou kariéru, neměli byste opomíjet jednu z klíčových cest, jak toho dosáhnout. Abyste měli pozitivní vliv na podnikání, mějte na paměti ovládat více dovednosti "kouče" než "manažera". Proč? 


  Studie Bersin & Associates ukazuje 21% lepší výsledky u senior leadrů, kteří si umějí osvojit koučovací techniky, než u leadrů, kteří zůstávají pouze u "manažerských technik". A jaké koučovací techniky to jsou? Na to se v článku přesně podíváme. A zvýšit svou efektivitu nebo efektivitu týmu o 20% pouze přístupem, který si lze osvojit, je již znatelný rozdíl, nemyslíte? Pojďme se tedy kouknout, jaké techniky to jsou. A na začátek jen upozorňuji, že koučování je technika, kterou se lze naučit.

  Kouč přistupuje k vedení "Ptej se vs. Raď".

  Neříkejte zaměstnanci nebo kolegovi ve vašem týmu co má dělat. Na místo toho se efektivně ptejte.  To umožní zaměstnancům a členům vašeho týmu vytvářet vlastní řešení a umožní jim to též učit se kreativitě a následně i vlastní zodpovědnosti za rozhodnutí a řešení. Když procházejí myšlenkovým procesem, aby získali řešení, jsou daleko více zapáleni a ponořeni do situace - proč?- protože přicházejí na řešení, s kterým přišli právě oni!

  Kouč se soustředí na zamětnance a členy svého týmu, než na daný úkol - vše je jen o jejich vývoji.

  Koučování není o tom, že někoho "napravujete" nebo "opravujete". Koučování je jedna ze základních dovedností pravých leadrů, kteří si takovéto dovednosti osvojili. Proč? Protože pravý leader ví, že koučování vede k progresivnímu vývoji a že koučování je o facilitaci procesu učení ljeho lidí.

  Kouč dokáže nastavit jasnou strukturu odpovědnosti za akci a výsledky.

  Takovýto přístup dopomáhá každému zaměstnanci a členovi týmu se soustředit a zaměřit se na plnění potřebných a stanovených cílů. Koučoví jako takové je technika, kterou by měl mít osvojený každý leader v každém okamžiku komunikace se svými lidmi. Ptáte se proč? Koučování je nejlepší  a nejefektivnější technika, jak  někoho něco naučit. Je to skvělý způsob, který si můžete osvojit k posílení technik vzdělávání a předávání zkušeností vašim lidem.

  Jednat a konat více jako kouč

  No, jak se může manažer chovat více jako kouč? Používat v dotazování sofistikované a a dobře zacílené
  otázky, to jednoduše spustí celý proces učení  potřebného a kolikrát manažerem požadovaného vývoje zaměstnance nebo člena jeho týmu. Změnu pocítíte ne jen vy jako manažer, ale i vaši kolegové a členové vašeho týmu.

  Potkávejte se zaměstnanci a členy vašeho týmu, jak jsou oni zvyklí

  Provázet někoho konverzací (pomocí otázek a ne příkazy) ve vzájemné shodě priorit vývoje je přeci ideální stav, jak by spolupráce se zaměstnanci a vašimi kolegy v týmu mohla vypadat. Ujistěte se, že zaměstnanci dostali dostatečný feedback, to je zásadní v procesu porozumnění a zdokonalování jejich dovedností. Využívejte stejné kanály, meetingy, porady, individuální sezení, jako doposavad. Změňte pouze způsob, jak s nimi hovoříte.

  Zopakuji ještě jednou, že vyjasnění způsobu dotazování, je nejlepší cestou, jak tohoto cíle dosáhnout. Pokud zvládnete svou část, stanete se dostatečnou podporou vašim zaměstnancům a členům vašeho týmu skrze vzájemné závazky k jejich vlastním cílům, zodpovědnostem a jednotlivým akčím krokům, které si sami stanoví. 

  Koučování = efektivní komunikace

  Co dělá komunikaci "efektivní"? Efektivní komunikace je o koloběhu dialogu (dotazování), nikoli o monologu (poučování). Nejefektivnější typy otázek efektivní komunikace jsou: otázky otevřené a vyzývající, zaměřené na SMART výsledky, a,  - nehodnotící a ani nesoudící (pokud možno, snažte se vyhýbat klasické otázce "Proč?")

  Zde je pár příkladů dobrých otevřených a vyzávajících otázek, které můžete používat v efektivní komunikaci se svými zaměstnanci nebo členy vašeho týmu, v kontrastu s otázkami zavřenými a hodnotícími otázkami:

  Otevřená/vyzývající otázky:

  • Jaký je stav "X"? 
  • Jak Ti mohu v tomot pomoci?
  • Můžeš mi prosím říci více o tomto nezdaru?
  • Přibliž mi prosím Tvé  myšlenkové pochody.
  • Jaký jiný přístup můžeš příště zvolit?
  • Jak moc ovlivňují Tvé emoce vnímání této situace, která nastala?

  Uzavřené/hodnotící otázky:

  • Už jsi to dokončil?
  • Máš s tím problém?
  • Udělal jsi zde chybu?
  • Vyřeší toto skutečně ten problém?
  • Co Tě přimělo, že sis myslel, že to je dobrý nápad?
  • To je zcela jasné, ne?
  • Neprošel jsem to snad již s Tebou?
  • Proč jsi neudělal "X"?
  • Jseš připraven na tu změnu?

  Vnímáte ten rozdíl? Kam vás dostanou první otevřené otázky a kam otázky hodnotící? Nejen vaši zaměstnanci nebo členové vašeho týmu, ale i celý byznys a samozřejmě vaše kariéra z těchto technik může profitovat, pokud koučovací a manažerské techniky začnete v kombinaci používat. Vaši zaměstnanci a členové vašeho týmu se začnou rozvíjet a a budou čelit výzvám způsobem, který ne jen jim umožní vytvářet nové dovednosti a učit se z vlastních zkušeností.  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295