• Jak se zbavit stresu: Již nikdy neoddělujte cestu od cíle

  Vše může na začátku vašeho odhodlání vypadat jako hora, kterou musíte vylézt a která vám brání ve vašem pokroku a ve vašem úspěchu. To nakonec udělá z daného úkolu velký až obrovský skoro nezvladatelný úkol. Znáte to? Já ano, protože jsem kdysi takto přistupoval k mým cílům, i k mým snům - zdálo-li se být něco nezvladatelné a nedosažitelné. A takovýto přístup nás od samotného rozhodnutí se do něčeho pustit, kolikrát i odradí. Tak co s tím?

  Zde je jednoduchý příklad o čem mluvím: " Rád bych něco zažil, nicméně mi připadá, že ta cesta k cíli bude moc zdlouhavá a únavná, abych se tam vůbec dostal." Když už se pouštíme do velkého úkolu a konec - cíl je pro nás v nedohlednu, nebo si ho kolikrát ani nedokážeme představit, začneme  pochybovat o tom, zda takovvá cesta má vůbec cenu a smysl. Začneme pochybovat o nás samotných. S tímto novým pohledem náš život ztrácí na spontánnosti, ono kouzlo a magii. To nadšení, které jsme pociťovali na začátku, než jsme začali přemýšlet o nutných krocích a úkolech se jednoduše vytratilo. Kolikrát se stane, že se jen stresujeme a raději toho necháme. 

  Kdo myslí, nikdy nic nevymyslí

  Nechali jsme se kolikrát odradit od jednoduché příležitosti v našem životě, abychom nezažili a neprožili něco nového jen proto, že jsme si mysleli: "Pokud to udělám, budu muset udělat tohle a tohle a toto bude pro mě možná hodně těžké a nepohodlné a budu muset též dělat toto, či ono." Prosím nepřemýšlejte pouze, raději konejte.

  Pokud přestaneme naší hlavu krmit bujarými představami o "věcech, které by se mohli či nemohli přihodit" a namísto toho uděláme první krok na naší cestě za vysněným nebo vytouženým cílem, bez toho abychom několikrát analyzovali situaci v naší hlavě, vše co zbude, bude otevřenost vůči zkušenostem, které nám život přinese a nabídne. 

  Určitě znáte svou odpověď

  Zeptejte se sami sebe, kde se nacházíte právě vy teď:
  • Užívám si, kde právě jsem a uvědomuji si to pěkné kolem sebe, ve  věcech, v lidech, v jedinečných každodeních situacích a okamžicích? 
  • Soustředím se pouze na velkou cenu na konci, která mě čeká, až úkol udělám?
  Dělámě vše, co je možné, abych dosáhli našeho cíle, bez toho, abychom dávali pozor na samotnou cestu. Možná jsme se rozhodli vylézt na naši "horu", ale dáváme též pozor a uvědomujeme si právě kde jsme a kde se nalézáme právě nyní? Co mě k tomuto pozastavení vede? 

  Nejdůležitější krok v životě

  Život není o tom, že jej celý strávíte na vrcholku vaší "hory" nebo na "stupínku vítězů". Naopak. Život se o celé řadě kroků. Jediný krok, na kterém doopravdy záleží, je ten, ve kterém jste právě nyní. Možná jste si něco uvědomili právě při čtení tohoto článku. A právě teď a tady je důležitý tento váš krok, který učiníte na základě vašeho rozhodnutí.

  Samotný akt kupení se těchto kroků do vaší "hory", kterou máte před sebou a kterou musíte zdolat, je vaší pouhopouhou iluzí. Proč? Přiznejme si to. Není to přeci jen tak, že si myslíme, že "víme", jak bude vypadat následující krok, a na základě naší představy si vytvoříme celou horu představ celé naší cesty za cílem, na kterou musíme vyšplhat, ještě před tím, než se "někam" dostaneme?

  V momentě, kdy si uvědomíme, že vše potřebné k dosažení našeho cíle je jediný krok, za kterým následuje další jediný krok, děláme tak dál a dál, krok za krokem.  Na konci dospějeme k tomu, že jak pokračujeme na naší cestě za cílem,  že nikdy nezmeškáme jedinečný okanžik každého chvilky a budeme si vědomi všeho, co nám daný okamžik dokáže nabídnout. Život není zase tak vážný, jak se zprvu zdál. Z plánování našeho života odpadne stres.

  Naše kroky za cílem nás obohacují

  Jak jste v článku chápali "kroky"? I v tomto poznáme, kde právě jsme. Kroky zde nemyslím jednotlivé úkoly nebo prostředky k dosažení našeho cíle, ale jako obohacující zážitky a prožitky, které nás vedou k dalším jedinečným a obohacujícím okamžikům.  I tuto změnu pocítíme. Život není jen série zážitků, ale zkusme to tak cítiti a vnímat.  "Jak to mám chápat?" 

  Položme si následující sebekoučovací otázky: 
  • Prožívám zkutečně život? 
  • Vychutnávám si život plnými doušky s každým krokem?
  • Beru si od života vše, co mi poskytuje a nabízí?
  • Učím se něčemu novému?
  • Nebo jen celý život přemýšlím o svém životě?

  Tento okamžik je o důvěře sama sobě

  Neznamená to, že s musíme zapojovat do všeho, o čem víme, že nám život nabízí. Je to o tom, nepromarnit ani jediný okamžik, kdy bychom mohli skusit něco, co pro nás má jakkoli důležitý význam. Nesuďme, neodsuzujme jakoukoli volbu a rozhodnutí, která činíme.

  Namísto toho důvěřujme naší intuici a naší zvídavosti vnitřního dítěte, kterou v sobě máme. Život je přeci dobrodružství, to je přeci důvod, proč jsme zde. Neexistuje dobrý ani špatný krok, je zde pouze tento moment a cokoli my si usmyslíme,  že v tento moment učiníme a vytvoříme. Život není o tom, že o něm pouze přemýšlíme.

  Aaa ... abych nezapomněl, pokud již nemáte potíže si v daný okamžit vybrat z různých možností, blahopřeji! Stačí si jen vybrat znovu. Jsme více svobodnější, než si myslíme:-)

  Zenový příběh závěrem

  Zde je závěrej ještě příběh zenového studenta, který jednou přistoupil ke svému Mistrovi a zeptal se ho: "Pokud budu tvrdě a pilně pracovat, jak dlouho mi potvrvá najít Zen?" Mistr se zamyslel a po chvíli svému žákovi odpověděl: "Deset let." Na to mu žák odvětil: "A pokud budu doopravdy tvrdě, hodně tvrdě pracovat a budu se hodně hodně  rychle učit - pak jad louho to bude trvat?" Mistr odpověděl: "Dvace let." Žákovi to nedalo a zeptal se svého Mistra ještě jednou:" A pokud budu trávit všechen čas prací a učením a budu pilný a doopravdy tvrdě pracovat?" Na to mu jeho Mistr odpověděl: "Třicet let." "Tomu nerozumím." odvětil sklamaně žák. "Pokaždé, když jsem řekl, že budu pracovat a studovat pzlněji a tvrději, řekl jsi mi, že to bude trvat déle. Proč to říkáš?" Mistr odpověděl svému žákovi následovně: "Pokud máš na cíl zaměřené pouze jedno oko, zbývá ti pouze druhé oko, které kouká na cestu."


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295