• Rozluštěte kód vašich návalů emocí

  Návaly emocí - tento prvotní mechanizmus, kterým nás vybavila příroda v průběhu evoluce, nás již od nepaměti lidstva chrání před nebezpečím z okolí. Lidé si neustále budují obranné mechanizmy a emoční návaly jsou jendím z nich. Tyto emoční stavy nás však mohou kdykoli dostat. Během takovýchto návalů emocí se můžeme kolikrát velmi rozzlobit a rozčílit, až nás to samotné kolikrát překvapí, a my se sami téměř v daný okamžik ani nepoznáváme. 

  Návalu emocí litujeme až následně

  Když se situace sklidní a prach usedne, často si sami sobě řekneme: "Jak jsem něco takového mohl vůbec vypustit z pusy?" "Ach, proč jsem to řekl?" Velice nás kolikrát mrzí, co se vlastně stalo. V daný moment si musíme - ať chceme nebo ne - přiznat, že sami sebe nemáme pod kontrolou - nerozumíme svým emocím. Znát své emoce a mít klíč ke svým emocím nám zlepší a zjednoduší náš život a usnadní komunikaci s druhými, s kolegy nebo podřízenými. Jak tedy porozumnět svým vlasntím emocím? 

  Rozpoznejte své emoční spouštěče

  Porozumnět svým emocím znamená v prvé řadě rozpoznat své vlastní emociální spouštěče. Mé doporučení je, si začít takovéto situace zaznamenávat. Kdy se to přesně a za jakých okolností stalo? S kým jsem přesně v dané situaci hovořil nebo byl?

  Víte, někdy mám smíšené pocity o samotném pojmu "nával emocí", protože v jistém slova smyslu nás tím zbavuje zodpovědnosti. Pokud se na nás něco "navalí", není to naše vina. "No, není to moje vina." Hm, zklamu vás, je to naše vina a ničí jiná. Ani ten člověk, který nás dle našeho názoru tak vyvedl z míry, za to nemůže. Můžeme si za takový nával emocí pouze a jen my sami. Je jen a jen na nás - na našem mozku, abychom se začali učit emoční inteligenci, dovednosti, která není jednoduchá mechanická dovednost jako psaní, či jízda na kole.  Je to nicméně stále ale jen dovednost, kterou si lze osvojit.

  Pozorujte své emoce

  Příroda nás obdařila emocemi. Jak s nimi hospodařit a jak jim plně porozumnět, je na nás samotných. A jak se začít učit dovednostem emoční inteligence? Začněte se v takovýchto situacích, kdy nevíte, co se stalo,   pouze a jen pozorovat. Nepodcěňujte sílu pozorovatele. Spoustu věcí a souvislostí si uvědomíte pouze tím, že dokážete pozorovat. I sebe sama. Zapište si, co to asi bylo, jak se to stalo, co vás dostalo do takovéhoto stavu, a co si myslíte, že jste udělali, že jste vůbec neměli dělat. 

  Až budete mít pohromadě takovýchto návalů emocí 30 až 40, pokuste se spatřit v daných situacích právě ten faktor, co váš nával emocí vlastně spustilo. Snažte se onen kód - spouštěč, vystopovat. Pracujeme s návyky a i zde si takové návyky vytváříme. Často objevíte jeden stejný "kód vašich návalů emocí", který je základem toho,  jak v daných situacích emočně reagujete. 

  Program s kódem nával emocí

  Co tím vlastně získáte? Budete mít konrétní vědomou představu o vašich "rolích" vašeho chování a o pocitech v určitých situacích, do kterých jste svým mozkem a jeho vytvořenými návyky v synapsích násilně vtaženi. Takové role nicméně ve skutečnosti neexistují. Nezlobte se na váš mozek. Váš mozek se vám snaží jen pomoci se z dané situace vyváznout co nejrychleji a nejsnadněji a proto spouští program s kódem "nával emocí." A mozek pouze přehraje, co se dříve naučil. Nezajímáho, že se jedná o úplně jinou situaci, o úplně jiné lidi. Pouze se spustí program, který se mu hodí a který zná.

  Porozumíte-li, co je přesně váš spouštěč návalů emocí, máte jedinečnou možnost obalamutit svým způsobem mozek tím, že můžete začít vytvářet nové návyky. Dáte tak vlastně mozku nový příkaz: vytvoř nové synapse. To vše děláte vědomě a to je na tom to podstatné - aktivně pracujete se svými emocemi.

  A jak rozpoznáte a řídíte své spouštěče návalů emocí vy? Podělte se o své rady v komentářích níže.


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295