• Nejhorší je bezmoc - jak s ní bojovat?

  Pokud se člověk dostane do situace, kde nemůže vůbec nic ovlivnit, může znejistit, začne pochybovat nejen o okolí, ale hlavně sám o sebě. Jako když jedete autem a upadne vám kolo. Jenom se vezete a nemůžete o ničem rozhodovat. Je překvapivé, co se vám v tu chvíli honí hlavou. Co nám v takových situacích může pomoci?

  Bezmoc je těžký protivník, kterému snadno podlehneme a vzdáme se i kolikrát bez boje. Jak s bezmocí tedy bojovat? Jaké zbraně použít? Zde jsou tří základní principy, které mít v takovýchto těžkých situacích na paměti a které vás vždy podrží nad vodou.

  Zapamatujte si tři principy:

  1. Zachovám si vždy chladnou hlavu
  2. Jsem vždy na tom lépe, než si myslím
  3. Je tu vždy někdo, kdo mi pomůže

  Principy přežití nad bezmocí

  Co bysme si vždy měli pamatovat, je snažit se, nevzdávat to, snažit se vždy situaci zlepšit a zachovat chladnou hlavu. Takže, až vám příště zase upadne kolo u auta, chyťte volant a udělejte z dané situace to nejlepší, co můžete. Nevzdávejte to. Protože teprve onen člověk, který se nevzdá, vlastně zvítězí. A to  nejcennější  vítězství, je vítězství nad sebou samým. Zachovejte chladnou hlavu, ať se děje, co se děje.

  A pokud už si doopravdy myslíte, že na tom jste nejhůř, vzpomeňte si na následující druhý princip: Vždycky může být situace horší, než ve které jste právě teď. Co z toho vyplývá? Jste vždy na tom lépe, než si sami myslíte. A pokud i nad tímto pochybujete, položte si otázku, koho znáte nebo o kom jste slyšeli, že se z podobné situace již dostal? A co přesně daný člověk udělal? Koukněte se do novin, na internet, poptejte se na úřadech,  sousedů atd. Pokud se na svou situaci začnete takto dívat, jste již na cestě v hledání řešení, možná bez toho, abyste si to vůbec uvědomovali.

  To nejtěžší máte již za sebou. Víte, že máte problém a začínáte s ním něco dělat, začínáte bojovat. Udělali jste rozhodnutí - to nejpodstatnější - chcete změnu a hledáte cestu. Nezapomeňte na následující třetí princip: Je tu vždy někdo, kdo vás podrží, kdo vás podpoří. Možná to nebudou právě vaši nejbližší - partner, rodina, přátelé a kamarádi, nicméně tu je vždy někdo, kdo Vám podá pomocnou ruku.  Vždy tu někdo bude právě pro vás.

  A co vás čeká teď? Vzrušující, možná i nelehká cesta změny, kde na konci je konečně pocit klidu. Najděte odvahu jak bojovat s bezmocí třeba i s podporou kouče! 


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 5 komentářů:

  1. Tyto pravidla dodržuji, ale jsem ráda za to, že když na ně občas zapomenu, tak si stačí přečíst tento článek :)

   OdpovědětVymazat
  2. Ahoj Pavlíno, díky za komentář!

   OdpovědětVymazat
  3. To jsou ty slova, která jsem teď potřeboval slyšet. Děkuji. Budu se snažit si je vrýt do paměti, aby mi vždy při jakémkoliv pochybení, pomohla najít tu správnou cestu zpět k dobrému konci.

   OdpovědětVymazat
  4. Díky za komentář, jsem rád, že článek inspiruje!

   OdpovědětVymazat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295