• Zakázané vzdělání - proč se učíme ve škole nesmysly?

  Každý z nás chodil do školy a každý z nás si alespoň již jednou položil otázku, co mu dala škola do života? Já si sám vzpomínám na větu mého strejdy: "Stejně budeš maximálně používat z matiky maximálně trojčlenku." A měl pravdu. Zkrátka z toho, co nám ve školách do hlavy vštěpovaly, ať už jakýmkoli způsobem, ve skutečném reálném životě stejně z 80% nepoužíváme. Úroveň vzdělávání je tedy zaostalá již 200 let, proč tomu tak je?

  Co se ve škole učíme? Věci pro skutečný život?

  Naučili jste se ve škole snad to, jak budovat vztahy s ostatními? Jak se postavit na vlastní nohy a osamostatnit se od rodičů? Jak vychovávat další potomky? Jak efektivně komunikovat s ostatními? Atd. Všechny tyto a mnohé dovednosti se od nás očekávají a naučit se je máme "životem". Není to dost paradoxní?

  Podstatnou věcí je si uvědomit fakt, za jakým účelem školství před dvěma sty lety v Prusku vzniklo. Bohužel od té doby se do dnešní doby nic nezměnilo. Učíme se tedy tak, jak se naši předci učili před 200 lety. Učíme se to,  co je v knihách, ale pro skutečný život je nepoužitelné. 

  "To, co se v životě musíme a máme naučit, se učíme tím, že to děláme", to řekl již Aristoteles. Zamyslete se, zda toto doopravdy plně dáváme i svým dětem právě ve škole.

  Dokument Zakázané vzdělání

  Doporučuji se kouknout na tento dokument, který se jmenuje Zakázané vzdělání. Jak už název sám o sobě vypovídá, dozvíte se něco o konceptu vzdělávání od jejího prapočátku, jak se učíme, co všechno nám skutečné vzdělávání může dát. Jaké může být vzdělávání pro 21. století?

  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295