• Soustřeďte se na cíle, nikoli na prostředky k jejich dosažení


  Když se potkávám s klienty a hovoříme společně o stanovování si cílů v osobním nebo profesním životě, narážím velice často na následující věc. Věc natolik zásadní a podstatnou, která Vám může změnit pohled na Váš osobní a i profesní život od základů. Zkusím nejprve začít otázkou, abych Vás do tématu též dostal a maximálně. Připraveni?

  Jak si stanovujete cíle Vy?

  Abych Vám přiblížil co tím vším myslím a na jakou "věc" narážím, koukněme se nejprve na to, jak si stanovujete Vy sami své osobní, pracovní cíle. Jak vůbec fungujete s úkoly krátkodobými, střednědobými, dlouhodobými? Zkuste

  Krátkodobý, střednědobý a dlouhodobý cíl, ale ...

  Jen pro uvědomění si máme cíle mikro - krátkodobé - středně a dlouhodobé. Pozastavím se pouze u mikro a střednědobých.  Pod pojmem krátkodobé a dlouhodobé cíle si každý dokáže již něco již představit a dokáže s tím již pracovat. Spíše se Vás zeptám, kde je hranice krátkodobého a střednědobého cíle a na druhé straně střednědobého a dlouhodobého cíle? A které ty mé "cíle" jsou ty nejpodstatnější, které mají vliv na celkový můj cíl, tedy cíl dlouhodobý?

  Mikro cíle

  Představte si, že vyrážíte pěšky z Prahy do Brna. Co bude váš první krok, který musíte udělat, abyste se na tuto cestu mohli vydat? Jaký první úkon uděláte? Asi se začnete zajímat o trasu, kudy půjdete, začnete přemýšlet nad mapou, vybavením, co s sebou si vůbec na takovouto tůru vzít, atd. A víte, proč jste tyto první kroky ke splnění Vašeho konečného cíle vlastně udělali? Zamyslete se. 

  Mikro cíle jsou přesně ty úkoly a úkony, které děláme teď a tady. Jsou to ty nejpodstatnější kroky a činy, které nás přibližují k našemu vytouženému cíli. Bez těchto jednotlivých úkonů, úkolů, překážek se kolikrát můžeme dostat na scestí, pokud nevíme, co přesně dělat v daný okamžik. Tápeme. Jsou to právě na druhé straně právě tyto mikro cíle, které nám pomáhají se dané cesty i držet.

  Střednědobé cíle

  Vše jste si na svou pěší tůru z Prahy do Brna připravili a vyrážíte. A kam přesně chcete dojít, abyste se dostali z Prahy do Brna? Kde bude první velká přestávka? Kde přespíte? Kde si doplníte zásoby? Střednědobé cíle jsou Vaše milníky na Vaší cestě za splněním Vašeho cíle. Milníky mikro a střednědobých cílů jsou ale pouze prostředky k tomu, abyste se někam posunuli a někam se dostali.

  Víte, co Vás kolikrát svede z cesty nebo úplně odradí od splnění cíle? Mikro a střednědobé cíle se mění, nezůstávají stejné. Místo, čas, způsoby, množství, strategie, energie, lidé, atd. - to vše je nepodstatné z pohledu splnění cíle. Tyto věci jsou neustále v pohybu a tak je zapotřebí je i brát. Mohou se měnit, přetvářet, ubývat, přibývat, atd. Statický je pouze náš dlouhodobý cíl, naše vize. Kdo se dokáže přizpůsobit změně, adaptuje se na změny, uspěje. Nesejde jinými slovy z jeho/její cesty.

  Rozdíl mezi prostředkem a cílem

  Už víte, jaký je rozdíl mezi prostředkem a cílem? Proč se tak často upínáme na střednědobé věci, jednotlivé činnosti (mikro cíle), místo toho, abychom před sebou viděli při obtížích a výzvách? A toto je ta důležitý podstatná věc, to, že se upínáme a soustředíme pouze na prostředky a ne na naše cíle. Dojde totiž k tomu, ze si zaměníme priority tím, že z prostředků se stanou naše cíle. Jak to myslím?

  Ujasněte si, co je pro vás pouze prostředek k dosažení vašeho cíle a co je tím cílem. Je doopravdy důležité, že tohoto cíle dosáhnu právě tímto způsobem, s těmito lidmi, v tomto daném čase nebo s takto vynaloženou energií peněz nebo práce? Nezaměňujte prostředky za cíle. To Vás šťastnými neudělá a ani vás to nějak neuspokojí, když cíle dosáhnete.

  Jak poznám rozdíl mezi prostředkem a cílem?

  Na první pohled možná jednoduchá otázka: Jak poznám rozdíl mezi prostředkem a cílem. Nenechte se zmást.  Ve většině případů děláme věci ne z toho důvodu, který se nám na první pohled jeví jako jasný. Motivem a i potažmo následně náš cíl, čeho vlastně chceme dosáhnout, jsou kolikrát zcela někde jinde. Pokud chci být bohatý, není to z toho důvodu, že chci být bohatý, to je pouze prostředek, abych.... rozumíte?

  Jednoduché koučovací otázky na stanovení cíle

  Vzpomeňte si sami na Váš cíl, který teď máte v nejbližší době před sebou. Položte si sami sobě následující otázku: Proč daného cíle chci dosáhnout a co mi to dá? Pokud jste si již odpověděli a je vám to nadmíru jasné, použijte ještě jednu doplňující otázku: A pokud dosáhnu tohoto cíle, co mi ještě přinese dalšího?

  Doufám ,že si z tohoto článku něco sami odnášíte a něco nového uvědomujete. Nepodceňujte si jasně stanovit, za čím jdete! 


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 2 komentáře:

  1. Zajímavý článek. Pro mě zásadní info ve stanovování cílů, krátkodobých a dlohodobých. Dokázat se díky mikro cílům dostat k těm větším až na ty celoživotní. Myslím, že ti kdo mají v tomto jasno musí být úspěšní. (Každý po svém, úspěch je také pro každého něco jiného). Bob

   OdpovědětVymazat
  2. Děkuji Bobe za komentář! Pokud víš, proč danou věc děláš, tak Tě na Tvé cestě za Tvými sny a cíli nic nerozhodí.

   OdpovědětVymazat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295