Úspěch není o štěstí. Pokud chcete s něčím doopravdy uspět, chcete i pro to něco udělat. Každého asi napadne a už někdy slyšel: "Stanov si cíle, vylep si je, mysli na to a ono se to stane. Znáš přece zákon přitažlivosti ne?" A tak si vymyslíme nějaké ty vysněné cíle, které v okolí vidíme, že mají i ostatní. Maximálně si vystřihneme obrázky auta, milionářské vily, luxusní dovolené v Karibiku, zlaté Rolexky a já nevím co ještě a po neúprosném běsnění a snažení se kolem toho následně čekáme, kdy se to stane. A ono pořád nic. Proč?
Pokud chcete skutečně v něčem uspět skutečně potřebujete cíl, to je pravda. Bez cíle tápete bez zaměření a bez jasného směru. Nastavení cíle vám umožní nejen převzít kontrolu nad tím, kam se ubírá váš život, ale poskytne vám i měřítko toho, zda jste na své cestě úspěšní a na kolik.
Zamyslete se nad tím: Mít v bance na účtě nebo doma pod polštářem 1 milión euro je pouze důkaz vašeho úspěchu, pokud jeden z vašich cílů bylo zbohatnout. Pokud byl váš cíl věnovat se charitě, je potom pro vás zcela bez předmětné nechávat si tyto peníze a ani toto nemůže být tento faktor důkazem vašeho úspěchu.
Abyste tedy dosáhli svého cíle, je zapotřebí znát způsob JAK si cíle stanovovat. Nemůžete si jen tak říct: "Chci to" a očekávat, že se tak stane. Stanovení cílů je proces začínající pečlivým stanovením toho, čeho chceme dosáhnout, a končí spoustou tvrdé práce, abyste toho skutečně dosáhli.
Zde je tedy ono zlaté pravidlo při stanovení cílů:
Zlaté pravidlo při stanovení cílů
- 1) Stanovte si cíl, který vás motivuje
- 2) Stanovte si SMARTER cíl
- 3) Stanovte si cíle na papír
- 4) Stanovte si vlastní Akční plán
- 5) Držte se svého cíle zuby nehty
Zde je celé Zlaté pravidlo při stanovení cílů s detaily a dalšími radami a tipy, jak na to:
1. Stanovte si cíl, který vás motivuje
Pokud si stanovíte sami pro sebe cíl, je důležité, aby vás motivoval. To znamená, že je pro vás takový cíl důležitý a má to pro vás význam jej také dosáhnout. Pokud budete mít pouze malý zájem na dosažení výsledku, nebo vám takový cíl nebude dávat celkový obraz, aby vás přiměl k akci, bude šance na uskutečnění vašeho cíle zřejmě malá, takříkajíc mizivá.
Motivace je klíčem k dosažení cílů. Stanovte si takové cíle, které jsou blízko těm nejvyšším prioritám ve vašem životě. Bez takovéhoto zaměření můžete skončit s příliš mnoha stanovenými cíli zároveň, na které budete mít příliš málo času, abyste uskutečnili každý z nich.
Dosažení cíle vyžaduje závazek. Takový závazek, který maximalizuje úspěch tím, že budete mít pocit naléhavosti a budete mít postoj člověka "To musím udělat". Pokud takovýto postoj nemáte, budete mít těžkosti s odkládáním uskutečnění takovéhoto cíle, aby se váš sem stal realitou.Právě tento postoj vás jen zanechá s pocitem zklamání a frustrace. A oba tyto pocity jsou rozhodně demotivující. To vás pouze zanechá se stále se vkrádající se myšlenkou: "Nic neudělám a nemůžu být v ničem úspěšný".
Rada: Abyste si byli jistí, zda je váš cíl dostatečně motivující, napište si na papír, proč je váš cíl pro vás cenný a důležitý. Zeptejte se sami sebe, "pokud bych sdílel svůj cíl s ostatními, co bych jim řekl, abych je přesvědčil, že je to cenný cíl?" Můžete tuto techniku použít, aby vám pomohla v případě vašich pochyb nebo v případě, že ztratíte sebejistotu v uskutečnění vašeho cíle.
2. Stanovte si SMARTER cíl
Stanovte si specifické cíle
Váš cíl by měl být jasný a dobře definovaný. Nejasné a generalizované cíle nikomu nepomůžou, protože nemají dostatečně zacílený směr. Nezapomeňte, že potřebujete cíl, který vám ukáže cestu. Dělejte si v životě věci jednoduché tak, aby vás dovedly kam chcete jít vy tím, že si nejprve přesně řeknete a napíšete, kde chcete skončit a kam chcete dojít.
Stanovte si měřitelné cíle
To zahrnuje částku, data, atd. tak, abyste mohli měřit míru úspěchu. Pokud si stanovíte pouze svůj cíl jako třeba "snížit náklady", jak poznáte, že jste byly úspěšní? Je to to samé, jako kdybyste si koupili dovolenou "k moři". žádné letadlo vás přeci pouze "k moři" nedopraví, je zde až mnoho možností. Na druhé straně to platí i o tom si říci, kdy daného cíle dosáhnout. Mysleli jste za měsíc, když jste dokázali snížit své náklady o 1% nebo za dva roky, když dosáhnete 10% snížení nákladů? Bez možnosti změřit váš úspěch přijdete o možnost oslavit to, že víte, že jste daného cíle již dosáhli.
Stanovte si dosažitelné cíle
Proč se dívat na váš cíl také jako na snadno dosažitelný? Pokud si stanovíte takový cíl, který nemá u vás žádnou naději, že ho dosáhnete, pouze se tím sami demoralizujete a oslabí to vaši sebedůvěru. Nicméně zkuste odolat tomu, abyste si stanovovali příliš jednoduché cíle. Proč? Cíl, na kterém nebudete muset tvrdě pracovat, vás příště může omezit a vystrašit při stanovení dalších a hlavně obtížnějších cílů. Jednoduše se jim raději jakýmkoli způsobem vyhnete, abyste se příště vyhnuli riziku takový cíl nezvládnout. Nemám pravdu? Uvědomte si ale jednu věc. Pokud si budete stanovovat dosažitelné a realistické cíle, získáte rovnováhu, kterou potřebujete. Jednoduše řečeno potřebujete takové druhy dosažitelných cílů, které vás přinutí "zvednout pokaždé laťku" a které vám dají pokaždé největší osobní uspokojení.
Stanovte si realistické cíle
Cíle by měly mít i relevantní k zacílení, kterým chcete jít ve vašem životě a ve vaší kariéře - měly by být tedy jinak řečeno realistické. Pokud budete své cíle držet v tomto směru, vytvoříte si návyk zaměření tím směrem, kterým doopravdy chcete a potřebujete. Budete-li se stále držet rozptýlených a nejednotných cílů, budete pouze plýtvat časem, potažmo vlastním životem. Nejisté a nejednoznačně vyjádřené cíle jsou právě i ty nerealistické. Získat zlatou medaili na olympijských hrách vyžaduje značné úsilí přípravy, nadání, vytrvalosti, atd.a nedosáhnete toho za měsíc. Jsou tedy vaše cíle realistické s ohledem na to, kde se nalézáte právě teď?
Stanovte si termínované cíle
Váš cíl musí mít "deadline". Znovu, to znamená že víte přesně, kdy budete oslavovat váš úspěch. Pokud pracujete s "deadlinem", vnímáte plně zvyšující se naléhavost a dosažení cíle přijde následně mnohem rychleji. Přesný termín vám dá i možnost rozkouskovat si celý plán dosažení cíle na menší a snáze dosažitelné mezicíle. Bez jasného termínu vám dosažení cíle vezme mnohem více času a energie, nemluvě o spolehlivosti.
Stanovte si zábavné cíle
Ne všechno nás vždy při plnění úkolů baví. Pokud si při plnění svých úkolů najdeme i něco, co nás bude bavit a nalezneme i činnosti, při kterých bude i "zábava", dostanou naše cíle úplně jiný rozměr. Jednak naleznete super zdroj energie, která vás bude stále držet v kurzu k cíli a za další bude plnění jednotlivých i zábavných kroků daleko rychleji ubíhat.
Stanovte si cíl s odměnou
Víte, na co se doopravdy při stanovení cíle těšíte? Jednoduchá otázka, že? Ale víte to doopravdy? Zkuste se odměnit za každý svůj cíl. Často odměňujeme ostatní a zapomínáme sami na sebe. Čím si tedy udělám radost, když doopravdy snížím náklady o 10%? Naučte se bát i trochu sobečtí a budete se divit, jak se budete těšit na plnění dalších úkolů a stanovení nových větších cílů.
3. Stanovte si cíle na papír
Zde je několik tipů jak na psaní cílů. Používejte raději slova jako "budu" než slova a slovní spojení "rád bych" nebo "možná".
Napsaný cíl je již z 90% uskutečněný
TIP 1. Zde je správný příklad: "Snížím tento rok své provozní náklady o 10%". Vyhněte se formulacím jako:"Rád bych letos snížil své provozní náklady o 10%". Jaký je rozdíl mezi prvním a druhým příkladem? První příklad stanovení cíle má sílu a vy sami se "vidíte" jak snižujete vaše provozní náklady. Druhá varianta nemá v sobě žádné odhodlání a nadšení a už se tím sami odsuzujete k nezdaru a vlastně připouštíte možnost nezdaru. Takže pro připomenutí jaká slova používat? Taková slova, jako kdybyste již v cíli byli.
TIP 2. Formulujte svůj cíl pozitivně. Pokud chcete zlepšit vaši míru udržení se zacílení na daný cíl, řekněte si: " Budu se držet všech stávajících zaměstnanců po celou dobu příštího čtvrtletí" raději než " Snížím fluktuaci zaměstnanců". První příklad je motivační a drží se čeho chceme dosáhnout, druhý příklad obsahuje doložku "dostat se ven" umožňující vám uspět i když někteří zaměstnanci odejdou, nicméně již obsahuje zadní vrátka v případě našeho neúspěchu. A tomu se každý se chce přeci vyhnout. Tak proč se neúspěchu nevyhnout hned na začátku?
TIP 3. Pokud již používáte seznam úkolů (tzv. To Do List), vytvořte si jednoduše vzorový To-Do-List, kde budete mít v záhlaví své cíle a budete je mít stále na očích. Napsané cíle si dejte na viditelné místo, aby vás neustále připomínali každý den na co soustředíte a kam směřujete. Nalepte si je na zrcadlo, na monitor, doma na ledničku jako neustálou připomínku.
4. Vytvořte si vlastní Akční plán
Tento krok ve stanovování cílů je často vynecháván. A proč je to důležité? Dostanete se do bodu, kdy se natolik soustředíte na výsledek, že zapomenete naplánovat všechny potřebné kroky, které jsou na cestě za dosažením vašeho cíle potřebné. Napíšete-li si jednotlivé vaše kroky a následně si je poté co je plníte odškrtáváte, zjistíte, že vlastně děláte pokrok. Krok za krokem se přibližujete svému vytouženému cíli. Toto je zejména důležité, pokud máte před sebou cíl, který je veliký a náročný nebo dlouhodobého charakteru. Je spousty technik, jak sestavovat akční plány.
5. Držte se svého cíle zuby nehty!
Základní pilíře cíle
Nastavení Základních pilířů cíle je jak již víte, daleko více než jen si říct, že chcete, aby se něco stalo. Do té doby, než jasně a přesně na prvním místě definujete, co chcete a víte a rozumíte tomu, proč to chcete, budou vaše šance na úspěch daleko nižší, než když tak uděláte.
Budete-li se držet těchto Pěti principů při stanovení cílů, můžete si stanovit sebejistě cíl a užít si to, že víte, že plníte jednotlivé kroky dosahování postupných kroků na cestě k vytoužené cílové pásky. Takže již jste se rozhodli, čeho chcete dosáhnout dnes?
Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo? Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.
Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál!
Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál!
_________________________________________________________________
Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucem) a zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem.
Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking.
Kontaktovat mě (LinkedIn profil) můžete přímo ZDE.
0 komentářů:
Okomentovat
Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?