• Zákon důvěry v leadershipu - jak funguje?

  Nezáleží na tom, zda následujete vašeho leadra, nebo jste vy sám/sama  ten leader. Jste v daný okamžik buď ten či ten druhý typ.  My lidé jsme již takoví, následujeme nebo vedeme. Tento způsob socializace máme od přírody zabudovaný do mozku. Jak tomu rozumět? Myslete například na vicepremiéra, který když dorazí po náročném dni domů a chová se jako malé dítě, když je s rodinou na dovolené, nebo na profesora z univerzity, který sedí  v neděli v houpacím křesle, jako možná kdokoli jiný, a následný den prokazuje respekt svému viceprezidentovi úctu, když zrovna musí  právě on být tím, kdo vede. Nebo pomyslete na generála, který velí celé základně a reportuje svým generálům, když je v jejich společnosti. Leadership je důvěra.

  Jako kdokoli jiný, i já samozřejmě následuji leadry. Můžu zrovna cestovat a být tím, kdo je právě leader nebo sdílí leadership, třeba právě zde na blogu, v poznámkách, seminářích, v meetingu s mým manažerem, atd. Jsou ale desítky situací v průběhu běžného týdne, kdy já jsem ten, kdo následuje nikoli vede.

  Leadership jako důvěra

  Vnímejme leadership ať už z jedné či z druhé strany i s různou dávkou intenzity. Co jsem se sám doposavad naučil, následujete někoho zde a poté zase tady. Někdy vám následování má pro vás větší a hlubší význam, někdy pro vás znamená hlubší závazek. Podstatou fungujícího leadershipu je důvěra. Oboustranná důvěra. Mám zde pro vás pět pravidel leadershipu, nepostradatelné principy zákona důvěry. Doufám, že je oceníte stejně jako já.

  Pět principů důvěry fungujícího leadershipu

  Položte si těchto pět otázek a ujasněte si přesně, jak na tom jste, abyste si zjistili, co je ještě zapotřebí doplnit, změnit, odstranit nebo přidat k tomu, abyste tvořili plně fungující leadersip nebo naopak, abyste sami setrvávali v plnohodnotné pozici člověka, který následuje správně.

  1. Je ona/on dobrý člověk?
  Prvním principem je zákona důvěry je důvěřovat svým instinktům a zkušenostem a položit si v souvislosti s danou osobou tuto, na první pohled možná jednoduchou otázku. Je nicméně ta nejzásadnější. Pokud si ji umíte zodpovědět upřímně a s odstupem, víte, jak s daným člověkem jednat.

  2. Bude on /ona loajální ke mě a k dalším následovníkům? 
  Loajalita se postupně vytváří a buduje, to ano. Jde o konkrétní vyjádření loajality. Zkuste si samo sobě říci, zda daný člověk je loajální jako "kámoš na pivo", "psycho závislák","voják", či jako "bezpáteřní dobrodruh" nebo jako plnohodnotný "týmový hráč". Jakým způsobem, když už půjde do tuhého, mohu dané osobě důvěřovat a do jaké míry se její loajalita vůči mě projeví? A hlavně jakým způsobem? Loajalita je vyjádřením důvěry a měla by být vždy adekvátní.

  3. Ví, co on / ona přesně dělá?
  Můžete mít ve svém týmu nebo ve svém okolí lidi, i leadry, kteří jsou loajální a důvěřují vám až za hrob nebo kterým důvěřujete naopak vy sami. Nicméně jim chybí dostatečné know-how, které naopak potřebujete vy, tak abyste se společně dostali do vytouženého cíle. Proč následovat někoho, pokud ještě nenabyl takové potřebné dovednosti, které jsou k dosažení daného cíle podstatné a nutné?  Loajalita bez know-how je jako stádo ovcí bez pastevce.

  4. Má daný člověk smysl přizpůsobit se jak je třeba?
  Leadership je o schopnosti měnit směr hlavního proudu, o přizpůsobení se dané situaci a o nalezení - vytvoření nové cesty kupředu. Být chytrý dnes vůbec nestačí. Je to skoro naopak. Naučit se pracovat a přizpůsobit se dané situaci s danými znalostmi a dovednostmi, to je oč tu běží. být chytrý nestačí. Být moudrý vyžaduje též uspět jako leader.

  5. Stojí on /ona za můj čas a za mou námahu? 
  Možná si myslíte, že tento bod by měl být první, ale vysvětlím proč tomu tak není: my lidé jsme nad míru schopní a činní v mluvení sami k sobě v případě negativních myšlenek, pokud chceme něco doopravdy zlého a špatného. Kolikrát lidé sklouznou k negativním myšlenkám. Položte si sami otázku, kam vás takový člověk zavede, kupředu? Podpoří vás nebo vy jeho?Stojí vám to pokaždé za námahu, takového člověka následovat nebo podporovat?

  Ohlédnete-li se na tyto čtyři principy, možná si teď uvědomíte hodnotu, kterou si tyto pravidla doopravdy zaslouží. Společně s pátým pravidlem vyjadřují jeden zákon: Zákon důvěry. Používám toto pravidlo kdykoli, když chci někoho sám následovat. Tento zákon mi funguje. Věřím, že to není o důvěře vše, je zde mnoho dalších důležitých faktorů. Napadá vás něco? Přidejte to určitě do komentáře, myslím, že to neocením jenom já. Nepíši tyto články, abych vás jen ponaučoval.
  Takže sem s dalšími principy!  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295