• Jak chytře a rychle přelstít nechuť k neustálému nicnedělání?

  Jak chytře a rychle přelstít nechuť k nicnedělání? Říká se tomu prokrastinace, která na nás takto útočí. Odkládání povinností na "později", ať už z důvodu, že se nám nechce nebo z důvodu náročnosti úkolu, je typickým příznakem prokrastinování. Jak s tím zatočit? Jak se přestat i trápit tím, že neustále odkládáme povinnosti na později? Zvládněte svůj čas a mějte vše hotovo! 


  Pokud jste se již někdy přistihli při  neustálém odkládání důležitých úkolů na později, nejste sami. Ve skutečnosti to dělá do určité míry skoro každý. Problém nastává v momentě, pokud prokrastinace samotná oslabí náš potenciál a brání nám kupříkladu v kariéře nebo v osobním životě.


  Jak začít bojovat s proskrastinací - s neustálým odkládáním povinností?


  Klíčem ke kontrole tohoto destruktivního návyku je nejprve rozeznání momentu, kdy přesně začínáme prokrastinovat a  pochopení toho, co přesně nás k tomu vede a proč se tak děje. Následně je to pouze na nás, zda podnikneme aktivně první kroky začít lépe zvládat náš čas tak, aby výsledek byl alespoň o trochu lepší, než před tím.

  Co přesně je prokrastinace?

  Prokrastinaci definuje Wikipedie následovně:

  Prokrastinace je výrazná a chronická tendence odkládat plnění (většinou administrativních či psychicky náročných) povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu. Může přestavovat rizikový fenomén pro duševní zdraví. Psychologové často popisují takové chování jako mechanismus pomáhající jedinci vyrovnat se s úzkostí spojenou s výkonem dané činnosti. Podle některých vědců jsou kritéria definující prokrastinaci následující: je kontraproduktivní, zbytečná a zdržující.
  Abyste sami u sebe přišli na to, co přesně je vaše prokrastinace, je to tak trochu oříšek. Prokrastinujete v momentě, kdy odkládáte, pravidelně nebo opakovaně věci, které bystě "měli" dělat právě v daném okamžiku, kdy se vám začnou hlavou honit výčitky svědomí, že něco, co mátě dělat, právě neděláte. Vysvětlím trochu blíže.

  Věnujete se něčemu jinému, namísto důležitým věcem a úkolům?

  Pokud to tak je, že se spíše věnujete něčemu jinému, než abyste se soustředili důležitým věcem a úkolům, které sice nejsou tak zábavné a pohodlné jako důležité povinnosti nebo úkoly, prokrastinujete. Naplno. Profesor psychologie Clarry Lay, jeden z předních autorů píšících o prokrastinaci, má zajímavý postřeh k tomuto tématu. Prokrastinace se objeví v momentě, když "vznikne dočasná mezera mezi zamýšleným chováním a nařízeným chováním". Pokusím se to přeložit do češtiny každodennosti. K prokrastinování dochází v momentě, kdy máme značnou časovou mezeru mezi úmyslem se věnovat konkrétní činnosti, úkolu, povinnosti na jedné straně a vlastní činností.

  Jak překonat prokrastinaci?

  Pokud se rozhodnete, že se tento návyk nahradíte novým návykem (článek: 4 jednoduché kroky jak si osvojit jakýkoli návyk), zkuste sami nebo s pomocí kouče podniknout následující kroky:

  Krok 1: Přiznejte si, že prokrastinujete a poznejte kdy to přesně je.

  Pokud dokážete být sami k sobě doopravdy upřímní, už sami přesně víte, kdy prokrastinujete. Někdy může pomoci i někdo jiný, i třeba právě kouč. Buďte si ale nejprve jistí tím, že tomu tak doopravdy je. Můžete si udělat nezávazný test poradny adiktologie, zda prokrastinujete (Test na prokrastinaci naleznete ZDE).

  Zde je pár ukazatelů, které vám napoví, kdy tomu tak je:

  Přes den se věnujete úkolům s nízkou prioritou

  • Jedná se kupříkladu o neustálé čtení emailů bez toho, abyste na vlastních úkolech v mailech začali vlastně pracovat. 
  • Usednout k počítači důležitému úkolu a náhle si odběhnout, třeba jen pro kafe, pro sponky, kolegovy vyřídit pozdrav od kamaráda, atd. 
  • Nechávat úkol neustále mezi nedodělanými úkoly, i když sami moc dobře víte, jak moc daná věc je důležitá. Stálé odpovědi "Ano" na úkoly, které vám zadá Váš šéf nebo kolega, bez toho, abyste se do nich pouštěli. 
  • Čekáním na "správnou náladu", abyste se do dané věci konečně pustili.
  • atd., snad jste si představu udělali

  Krok 2: Zjistěte PROČ prokrastinujete

  Proč zrovna prokrastinujete závisí na vás samotných a daném úkolu. Je velice důležité si uvědomit, která část
  je relevantní k dané situaci, k tomu, abyste mohli nalézt nejlepší cestu k zvládnutí  svého nechutenství se do věci pustit.

  Jedním z důvodů je velice často fakt, že lidé daný úkol jednoduše nemají rádi, je jim nepříjemné se mu věnovat a snaží se mu z tohoto důvodu proto vyhnout. Většina nepříjemných úkolů má nudnou, nepříjemnou část. Nejlepším způsobem, jak se vypořádat s těmito úkoly je zatnout zuby, abyste daný úkol měli za sebou  co nejdříve a abyste se mohli soustředit na mnohem zábavnější  a příjemnější část daného úkolu.

  Naučte se být organizovaní

  Jiným důvodem je chaotičnost a neorganizovanost. Organizovaní lidé zvládají pokušení odkládat prokrastinaci nikoli silnou vůlí, ale vědomím, protože umí věcem dát prioritu a naplánovat. Organizovaní lidé daný úkol splní precizně kvůli tomu, že si jsou moc dobře vědomi důležitosti a závažnosti daného úkolu v ostatních souvislostech.

  Tito lidé též naplánují daný úkol i v čase. Začnou na daném úkolu pracovat od tohoto momentu tak, aby daný úkol zvládli v rámci daného času, který na daný úkol je k dispozici tak, aby se neopozdili.

  Organizovaní lidé s určitou dávkou disciplíny se umí vyhýbat prokrastinaci i díky tomu, že umí daný úkol rozdělit na "zvládnutelné" malé kroky, na malé části.. Protože i když budete sebe více organizovaní, můžete být samotným úkolem natolik ohromeni, že se dostanete opět na začátek.

  Překonejte strach a obavy

  Možná máte pochyby, že nemáte dovednosti nebo zdroje, které byste potřebovali mít. A z toho důvodu hledáte pohodlnější cestu, jak zvládnout daný úkol tak, abyste jej dokončili. Nakonec ale samotný VELKÝ úkol nezmizí - ty důležité úkoly už vůbec ne.

  Můžete se nakonec obávat ne jen nezdaru, ale i úspěchu. Například, může si myslet, že úspěch povede k tomu, že budete zaplaveni dalšími žádostmi podobných úkolů. Důvodem obav může být i to, že další podobný úkol bude již za vašimi hranicemi sil a schopností.

   vám byl zaplaven více žádostí, aby tak tento typ úkolu, nebo že budete tlačil, aby se na věci, které si myslíte, jsou mimo vás. Překvapivě jsou právě perfekcionalisté lidmi, kteří prokrastinují. Tíhnou právě k tomu smýšlení, že: "Nemají ty pravé dovednosti nebo zdroje, tak aby to zvládli udělat teď perfektně, takže to raději neudělají vůbec".

  Naučte se rozhodovat.

  Jedním z hlavním důvodů prokrastinace jsou nedostatečně rozvinuté rozhodovací schopnosti. I to se dá naučit. A co to znamená, že máte problémy s rozhodováním? Pokud se neumíte rozhodnout nebo máte problémy s rychlým rozhodováním, vkládáte více energie v myšlenkách na to, že  něco nezvládnete, než do toho, že se daná věc prostě povede nebo že se uvidí. Vkrádá se vám více  než jasno do mysli věta "Co kdyby.."

  Naučit se něco může trvat i nějakou dobu a to platí i zde. A když se něco učíme, je daleko jednodušší se někým nechat vést, než se v tom plácat sami. Oslovte kamaráda, kolegu, najměte si kouče a výsledek bude daleko rychlejší a efektivnější. Sami budete překvapení.

  Krok 3: Pusťte se do Anti-prokrastinačních strategií

  Prokrastinace je návyk, špatný návyk - hluboce zakořeněný vzorec chování. To znamená, že se jej nezbavíte jen tak přes noc. Návyk přestane být návykem pouze tehdy, pokud jej přestanete dělat úplně nebo jej nahradíte jiným návykem.

  Zkoušejte další a další způsoby jak na to

  Použijte tedy maximální počet způsobů, abyste maximalizovali šance na překonání prokrastinace. Některé tipy a rady budou fungovat vám a některé nikoli, stejně jako některé budou fungovat jen na některé ůkoly a na některé nikoli. Budete s každým takovýmto návykem bojovat a zvládat ho zvlášť. Tyto obecné rady a tipy vám pomohou vás motivovat, abyste se do špatných návyků minimálně pustili. Jdeme na to:

  Odměňujte se.  

  Mějte se jednoduše rádi. Například, pokud zvládnete jakýkoli malý úkol nebo jeho část, dejte si po obědě nějakou mlsku.  Pro ty z vás, kdo drží štíhlou linii, kupte si knihu, drobnost. Dělejte si radost za každý krok, který uděláte a z kterého sami upřímně máte sami dobrý pocit. Užívejte si vědomě ten pocit, jaké to je , něco dokončit.

  Nepracujte sami

  Zeptejte se někoho, ať na vás dohlíží. Je jedno, zda to bude váš kamarád, kolega nebo profesionální kouč. Tlak dohledu jednoduše funguje! Toto je princip  hubnutí a dalších vlastních svépomocných cest, které jsou všeobecně uznávanými  a efektivními způsoby překonávání a zvládání špatných návyků.

  Uvědomte si nepříjemné následky, pokud NEUDĚLÁTE daný úkol

  Vypracujte si  přesnou hodnotu vašeho času vůči vašemu zaměstnavateli. Vžijete-li se do role zaměstnavatele, tak budete přeci i vy sami platit ty zaměstnance za to, co je důležité a co doopravdy udělají, vytvářejí nějakou hodnotu za peníze. Takže pokud to neděláte, ... , co asi udělá váš zaměstnavatel?

  Styďte se, že se do prokrastinace vůbec pouštíte!

  Když už prokrastinujete kvůli neorganizovanosti, zde máte tipy a rady, jak jednoduše začít být organizovaným člověkem! Mějte svůj seznam s úkoly, abyste nemohli "pohodlně" zapomenout na vaše  právě nepříjemné a přes hlavu sahající úkoly.

  Použijte techniku Naléhavé/Důležité
  Pracovat se svým seznam úkolů můžete i touto jednoduchou technikou, která vám pomůže priorizovat si, co je zapotřebí udělat teď a co je z daných úkolů doopravdy důležité. Pokud takový seznam začnete aktivně používat, minimálně si uvědomíte, že by nebylo pro vás vůbec přijatelné odkládat něco na základě toho, že je to zrovna "nedůležité" nebo že máte mnoho nenaléhavých věcí, které byste měli udělat jako první. V takovém případě, když už si tento seznam vytvoříte a pracujete s ním,  právě vědomě prokrastinujete. A pokud si to už uvědomujete, není to minimálně dobrý podnět a začátek k tomu, něco s tím začít dělat? Je jen na Vás, zda si to plně vezmete k srdci a za své. Technika Důležité/Nedůležité vám může pomoci.

  Načasování a plánování projektů

  Staňte se mistrem načasování a plánování svých úkolů tak, abyste se naučily, kdy začít na těchto důležitých úkolech pracovat.

  Stanovte si s jasným cíl s plánem tak, abyste přesně věděli, kdy přesně s těmito úkoly začít. Je důležitější nějak začít, než nezačínat vůbec. A když už si stanovíte čas, datum, kdy s daným úkolem začnete, nezbude vám žádný čas na to, abyste prokrastinovali.

  Soustřeďte se na jeden jediný cíl. Pokud se chytáte na nějaký projekt a víte, že to je nad vaše síly, zkuste k danému úkolu přistoupit jiným způsobem. Rozkouskujte si daný projekt na menší úkoly, na úkoly, které již v pohodě budete zvládat.

  Začněte s rychlými, malými úkoly. Pokud je to možné, začněte právě s těmito úkoly, i když nejsou na první pohled v logickém pořadí. Proč? Nakopnou vás! Získáte pocit, že konečně něčeho dosahujete, že něco zvládáte dokončovat. Nakonec ani onen celý projekt nebude vůbec tak nezvladatelný.

  Neříkejte hop, dokud jste ještě neskočili. Pokud si myslíte, že daný plán nebo úkol se vám zdá být nepříjemný: Mnoho lidí, kteří trpí prokrastinací, přeceňují nepříjemnost daných úkolů. Je pro ně jednodušší se dostat do stavu, kdy si řeknou, že daný úkol je "fakt děsný!". Dejte tomu ale šanci! Může se přeci jenom stát, že si řeknete, že ono tomu ve skutečnosti ani tak není. Připusťte si tuto možnost. Důležité je konat, nezůstávat pouze jen u myšlenek, že bude nepříjemné se do něčeho pouštět.

  Držte si nepříjemné důsledky, když se do úkolu nepustíte, neustále na mysli. Budete li znát přesnou "cenu" toho, co se stane, když se do úkolu nepustíte, začnete k danému nechtění zodpovědněji.

  Odměňte se za to , že jste u daného úkolu vydrželi. I když jste úkol nedokončili na poprvé, odměňte se. Nezapomeňte se neustále odměňovat. Proč? Proč si neudělat radost i za malý pokrok? I malý krůček má cenu! Nesnažte se ukousnout celý úkol naráz, to je skoro kolikrát nemožné. Každý posun dopředu k vytouženému cíli je něco navíc, co jste včera neudělali.

  Udělejte rozhodnutí, alespoň malé, ale udělejte ho! Pokud prokrastinujete z důvodu, že je pro vás obtížné to, že se nemůžete právě rozhodnout nebo protože nezvládáte rozhodování a jste nerozhodní a bojíte se udělat špatnou volbu, snažte přijít na to, ve kterém momentě jste schopní  nějaké rozhodnutí udělat. Důsledkem toho všeho je jen neustálé odkládání povinností - též  určitý způsob prokrastinace. Dokážete-li tento moment v sobě objevit, jste jen krůček od toho začít být rozhodný(á).

  Pár bodů závěrem

  Doufám, že jste se některými technikami alespoň trochu inspirovali. Vzpomeňte si: čím déle dokážete strávit bez prokrastinace, tím větší jsou vaše šance zlomit tento sebezničující návyk a změnit jej na dobrý. Důležitým bodem, jak bojovat s prokrastinací, je se postavit čelem a začít jednat. Krůček po krůčku a nevzdávat to. Nezapomeňte, je důležitější vícekrát vstát, než zůstat dole. A to je pokrok a úspěch!

  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295