• Proč milujeme své problémy?

  Před pár dny mě můj známý pozval na poslední den jeho kurzu efektivní komunikace, který právě dokončoval. Jeden z řečníků měl velmi vtipnou řeč o tom, jak všichni nenávidíme své problémy, ale jak je zároveň máme ve skutečnosti rádi. Cituji ho: "No, my všichni máme PhD. titul v našich problémech." Každý se začal okamžitě smát, bez toho, aby vlastně věděl, o čem daný řečník mluvil.

  Vzal do ruky těžké křeslo a přehodil si jej na záda jako symbol problémů a začal těžce přešlapovat po pódiu a při tom říkal: "Neustále si stěžujete, že máte problémy, ale ve skutečnosti je milujete! Berete si je do práce, berete si je na oběd, mluvíte o nich s přáteli a usínáte s nimi, atd." Je to to samé jako s lidmi, u kterých předstíráme, že je nenávidíme, dodal. "Milujete lidi, které nenávidíte; děláte to samé, mluvíte o nich, myslíte na ně před tím, než usnete, mluvíte o nich se svou rodinou a s přáteli.

  Já si jen všímal lidí v obecenstvu, jak přemýšlejí. Celou dobu chodil řečník po pódiu s těžkou židlí na zádech, zarývala se mu tíhou do krku. Následně řekl: "Není divu, že naše problémy a nenávist nás doženou až k nemoci, je doopravdy těžké je s sebou tahat." a prohýbal se pod tíhou těžkého křesla, které stále nosil po pódiu. 

  Jak se zbavit problému?

  "Prvním krokem, jak se zbavit problému, je přiznat si, že problém máme, začít něco dělat a přestat naše problémy s sebou neustále nosit, kamkoli, kam jdeme." Řečník konečně postavil křeslo na zem a pokračoval: 

  "Přestaňte dávat sílu a energii svým problémům a všemu, co vám ublížilo třeba před dvaceti lety. Místo toho se bavte o tom, co doopravdy milujete, o věcech, o kterých sníte, o věcech a lidech, za které jste ve svém životě vděční. Bavte se jen o tom, co vás postaví na nohy a co vám pomáhá." 

  Co si myšlenkami zasejeme do hlavy, to také sklízíme. Když si s sebou nosíme problémy a nenávist, vůbec si neuvědomíme, jak moc často o tom mluvíme a přemýšlíme. To samé platí i o lidech, které nemáme rádi. Ani nevíme jak a náhle problémy, nenávist a nepříjemní a zlí lidé převezmou kontrolu nad našimi životy. V nás se to může bohužel odrazit i tělesnou nemocí nebo jakkoli jinak. 

  "Kde je Tvůj poklad, je i Tvé srdce."

  Jinak řečeno: Na co se zaměříte, tam bude Váš úspěch. Máme vždy možnost volby a kapacitu vytvářet, měnit cokoli, na co si vzpomeneme. Máme tu moc zaměřit naši pozornost. Proč zaměřovat svou pozornost na něco, co nás ničí, než spíše na něco, co nás utváří a posouvá o kus dál?

  Odpuštění si je možné!

  Jen vás chci ujistit v tom, že odpustit si , je možné. Je to jen a jen o tom, na co se ve svém srdci a v myšlenkách zaměříte a čemu dáte svou energii. Buď tvoříte a radujete se, nebo se bojíte a nejste spokojení. Každý má možnost odpustit, pokud je sám ochotný nechat odejít ze sebe hořkost

  Pracujte na sobě s koučem, mentorem 

  Není možné vyléčit něco, co si nechcete sami přiznat. Takže pokud se sami necítíte být v pohodě, udělejte si čas na klid, najděte si svého mentora, osobního kouče nebo spirituálního lýdra, který vám pomůže najít cestu ze vzteku a naštvání a z nedostatku usmíření.

  Sám jsem to zažíval též. Není možné ze svého neštěstí obviňovat ostatní. Po čase se to stane totiž silnější než mi sami. Ale pokud budete doopravdy chtít, je možné nechat staré věci odplynout a začít žít šťastně. Všichni děláme chyby, učíme se.


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295