• Jak jednoduše relaxovat, zbavit se rychle stresu a zvýšit svou pozornost?

  Často se dostáváme do situací, kdy potřebujeme být zklidnění a soustředit se plně na dané jednání nebo na prezentaci. Nervozita a stres mohou zapříčinit neúspěch našeho obchodního jednání, porady, nebo dokonce  i pracovního pohovoru. A vnitřní pohoda udělá hodně. Je jedno zda jste v kanceláři, zda Vás čeká náročné jednání, nebo jen jedete v metru do práce. Hlavu vzhůru. Jak se tedy jednoduše a rychle zklidnit během chvilky a to kdekoli? Jak jednoduše relaxovat?


  Jak jednoduchým způsobem nalézt vnitřní pohodu? Vnitřní rovnováha ("Inner ballance") vám přináší snazší a veselejší způsob jak zvládat každodenní živit jak v práci, tak i na osobní úrovni.

  Uvedeme si zde dvě jednoduché fyzické relaxační techniky, které vám uvolní tenzi ve svalech vašeho těla. Tato cvičení vám dopomohou v situacích, když potřebujete mít jasnou mysl na přemýšlení, i když jste pod stresem. Jednoduše si je vyzkoušejte sami na sobě a uvidíte, která vám nejvíce vyhovuje. Tu techniku následně používejte, kdykoli pocítíte potřebu. Tyto techniky nevyžadují nic zvláštního, jen vaši pozornost. Jedná se o techniky Hluboké dýchání a techniku PSR (progresivní svalová relaxace).

  Technika Hlubokého dýchání

  Hluboké dýchání je jednoduchá a velice efektivní základní metoda relaxace a odpočinku. Je to ve své podstatě součást všech starých starověkých technik cvičení. Je již jedno, zda se chcete zklidnit vy sami, či zda chcete technikou deseti hlubokých dechů přimět někoho, aby se daná osoba uklidnila sama. Samotné Hluboké dýchání je v kombinaci s prvky meditace a jinými fyzickými cvičeními velice efektivní metodou, jak uvolňovat stres a vnitřní napětí.

  Je však velice podstatné i jak hluboké dýchání provádíte. Mě osobně se osvědčilo následující dýchání. Dýchejte v sedě s napřímenými zády nebo i ve stoje.  Můžete si položit ruku nebo obě ruce na břicho, abyste plně vnímali dýchání břichem. S každým nádechem vědomě uvolňujete celé své tělo. 

  Každý nádech vychází z nosu přes plíce, do břicha až ke konečníku. Celý dech tlačíme a vedeme až do tohoto bodu.  Na pár sekund lehce dech zadržíme.

  Sílu výdechu vedeme po páteři, vzhůru přes ledviny, místo mezi lopatkami, krk, na temeno hlavy a až nad ní. Zde plně již vydechneme poslední vzduch, který nám v plicích ještě zbyl. To vše děláme se zavřenýma očima a se zcela uvolněným tělem. Takto to opakujeme několikrát, až v sobě pocítíme uvolnění a klid.

  Během hlubokého dýchání si představujeme, že veškerou únavu, starou energii, neproduktivitu, stres a únavu v nás vypouštíme s naším dechem přímo do země přes nos, krk, srdce, plíce, břicho až k místu konečníku. 

  Mějme na paměti, že výdech je delší než nádech a že dýcháme potichu a to nosem. Dech tedy v nás koluje v kruhu nádechem dolů a výdechem nahoru. Takto hluboké dýchání celé opakujeme do té doby než se cítíme uvolnění a bez napětí v těle.

  Celá technika hlubokého dýchání má prazáklad v aktivaci takzvaných funkčních energetických kanálů v těle, vycházející z tradičních čínských a indických metod cvičení kultivačních technik Qi (Chi) - taoistické cvičení Yogy a Taoistického cvičení Qigong (Chi Kung), Tai Chi Ch’uanu a Neidanu.

  Progresivní svalová relaxace (PSR)

  Samotný název zní možná moc složitě, ale opak je pravdou. "Progresivní svalovou relaxaci" můžete použít v případě, když cítíte tenzi ve svalech, když se cítíte být sevření a ve vypětí nebo nervózní. Podstata PSR techniky je v tom, že pokud napnete několik svalů najednou tak, že se napnou maximálně a několikrát za sebou, dosáhnete následně zároveň i maximálního uvolnění.

  Jak tedy na to? Napjaté svaly držíte v tomto stavu extrémní tenze na pár sekund a pak povolíte a uvolníte. To neustále opakujete pár minut nebo jak dlouho sami uznáte za vhodné. S následujícím napětím a sevřením svalů přidejte na intenzitě tak, aby následné uvolnění bylo maximálně uvolněné. Když budete takto sami testovat vaše svaly, zjistíte, že jste schopni je uvolnit daleko snáze, než když byste se snažili je uvolňovat jakýmkoli způsobem napřímo.

  Začít experimentovat s technikou PSR můžete kupříkladu se zaťatou pěstí. Zatněte pěst na pár sekund a následně ji na pár sekund opět uvolněte do předchozího stavu. Toto následně opakujte. Měli byste následně cítit po pár minutách praktikování progresivní svalové relaxace hluboké uvolnění. Použít tuto relaxační techniku můžete na nohy, břicho i obličej, atd.

  Shrnutí

  Technika "Hlubokého dýchání" a "Progresivní svalové relaxace" jsou dvě dobré techniky, které vám mohou pomoci odbourávat každodenní stres, dát vašemu tělu odpočinek a zvládat napětí ve vašem těle. Obecně vám pomohou odbourávat stres a napětí. Aby byl člověk vyrovnaný, může začít i na tělesné úrovni.

  Fyzické techniky relaxace jsou efektivním způsobem, stejně jako mentální techniky na redukci a odstraňování stresu. Upřímně řečeno je právě kombinace fyzické a mentálních technik na redukci a uvolňování stresu tou nejefektivnější cestou jak se vydat na cestu vnitřní vyrovnanosti a pohody.


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 1 komentář:

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295