• Je začít být doopravdy efektivní?


  Narážím v poslední době u klientů na to, jak lépe "řídit" sám sebe, své podnikání a své týmy. Téma je jednoznačně "lepší efektivita". Doufám, že bude i pro Vás inspirující a stimulující zároveň. Avšak hned na začátku se ptám, zda to, že "do toho dáme jednoduše více - budeme více efektivní" vyřeší to, co nás vůbec k tomuto uvažování - být více efektivní - přivedlo. Kde je tedy zakopaný pes? Pusťme se do toho!"
  Je to tak trochu nemocí naší doby, že si efektivitu spojujeme spíše více s většími výsledky, s vyššími zisky  a s více stráveným časem, než plným uvědoměním si, co a jak přesně právě v daný okamžik děláme.
  Všichni hledají efektivitu všude okolo sebe - v diářích, "time managementu", knihách a v jiných pomůckách.  To vše Vám pomůže to ano, ale  jak začít být efektivní "nevyřeší". Je to jak s nemocí. Lék na depresi neexistuje, existují psychofarmaka, který potlačí depresivní stav. Diář a kurz "time managementu" je z pohledu efektivity to samé. 

  Kde je to tajemství? V příčině. Začněme nejprve hledat sami u sebe a teprve následně vezměme do ruky pomůcky tohoto typu, které nám vše usnadní. A co přesně myslím tím začít u sebe?

  Rady jak být doopravdy efektivní

  Dejte si závazek dělat rozhodnutí: Často čekáme na moment "AŽ". Jsme bombardovaní medii o perfektním stavu, kterého za každou cenu musíme dosáhnout i my. Opak je pravdou. Nikdo není perfektní. Nikdy nečekejte na perfektní řešení, perfektní čas, okolnosti. Dejte slovu "AŽ" do šuplíku nepoužívaných slov. Rozhodnout se je třeba teď. Vůbec si neuvědomujeme, že jediné momenty, kdy nic nemůžeme ovlivňovat sami je včera a zítra. Udělejte rozhodnutí a jděte dál. Dělejte rozhodnutí za rozhodnutím. Každé rozhodnutí je správné. že máte obavy, že není? Udělejte další rozhodnutí, lepší!

  Ignorujte včas detaily:  Vnímat detaily je důležité. Soustředit se na detaily příliš brzy však znamená nevidět již celý daný obraz dané situace a to nás může kolikrát svézt od toho proč danou věc vlastně děláme.  Jednoduchá rada, jak se tomuto vyhnout: Soustřeďte se nejprve na základy a starejte se o konkrétní věci později.

  Staňte se svým vlastním auditorem: Skvělé muzeum nevytvoříte tím, že všechna ta umělecká díla strčíte do jedné velké haly. To je skladiště. Co dělá fantastické muzeum tak úžasným je to, co není na zdech. Jinými slovy: Jsou to právě ty věci,  které vynecháme, co jsou ty důležité. Neustále hledejte, co vynechat, zjednodušit, racionalizovat a usměrňovat. Upněte se k tomu, co je doopravdy podstatné. Nedávejte čas problémům, když věci přestanou fungovat, i když je daleko přirozenější lpět a přiklánět se k problému samotnému. Donuťte se dělat rázná a rychlá, ale zároveň uvážená rozhodnutí a soustřeďte se na to, na čem doopravdy záleží.

  Méně dá více: Více lidí, více času, - samozřejmě - více peněz. Všechno tohle končí, když problém zveličíme. A je dobré si uvědomit, že spousta věcí, které předpokládáme, že se stane, se nikdy neuskuteční. Tak proč věnovat tolik času domněnkám? Správná cesta - ta doopravdy efektivní - je vydat se v přemýšlení opačným směrem. Omezit obavy a domněnky na minimum. Dělat raději méně, ale mít věc hotovou. Váš projekt utrpí na škodě stejně jako vy, když budete mít obavy. Jednoznačně méně znamená více. Postupně si sami přibírejte více úkolů, zodpovědnosti, atd., pokud se sami cítíte, že to zvládnete.

  A co si o tomto myslíte Vy?  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295