• 4 jednoduché kroky jak si osvojit jakýkoli návyk

  4 Jednoduché kroky, jak si osvojit návyk. Sám přiznávám, že mám své slabé a silné chvilky v osvojování návyků. Takže sám vím, že pro mnohé  to není  též jednoduché a že mnozí lidé mají právě tu zkušenost sestávající se pouze z neustálého začínání znovu a znovu. Což je normální - takže se tím moc netrapte. Důležitým bodem je ZAČÍT znovu.

  Sám jsem si prošel určitým vnitřním bojem, když jsem se poprvé snažil si osvojit nějaký ten nový návyk.  Bojoval jsem a nevzdal to. A myslím, že má cenu se podělit o zkušenost. JAK si tedy lze efektivně osvojit jakoukoli činnost ve 4 jednoduchých krocích natolik, aby se stala Vaším návykem?

  Hlavní problém s návyky

  PROČ má tedy většina lidí trable s nácvikem pravidelných návyků? No, ono je zde několik faktorů, které hrají v osvojování si návyků určitou roli.  Zde jsou nicméně dle mého ty nejdůležitější:

  Příliš složité

  Mnohé nás přepadne nejprve ambiciózní plán a to s nadšením, které bychom v daný moment mohli rozdávat. Úplně záříme, že jsme přišli s něčím, co pro nás bude právě TO, co nám úplně změní život. A my i s naším novým ambiciózním velkým cílem začneme. "Tak a zítra začnu každý den chodit na 30 minut do posilky." Problémem je, že si často stanovujeme cíle, které jsou příliš složité, abychom u nich vytrvali natolik dlouho, aby se z nich stal časem návyk.

  Často si toho jednoduše řečeno předsevzeme až moc naráz. Chceme běhat, shodit pár kilo dolů a jíst zdravě, a přestat jíst sladké, a přestat pít kolu, atd, atd. Tohle všechno jsou "znásobené cíle" a vy nejste schopní se soustředit na všechny natolik, abyste si je všechny začali osvojovat naráz. 

  Nelze naráz řídit dvě auta. To nás i svede z cesty osvojovat si nový návyk. Možná kolikrát i nevědomky odvádíme opakovaně naší pozornost od procvičování si všech těch nových návyků naráz k nepodstatným a méně důležitým aktivitám, ve kterých se cítíme sebejistě a pohodlně (prokrastinace). Pomáhá nám to vyrovnávat se s psychicky náročnými novými situacemi, nicméně to funguje pouze krátkodobě a daleko nás to nedovede.

  Začněte s prvním krokem. Proč nezačít pouze s jedním jediným cílem? Udělat nejprve jeden krok a pak až následně druhý? Soustředit se na jeden jediný náš cíl nám pomůže v tom, že neztrácíme naší koncentraci při vytváření si návyku. Pokud se budeme soustředit na všechno naráz načapáme se kolikrát při tom, že děláme věci, které s naším cílem  - vytvořit si nový návyk - nemají kolikrát mnoho společného.  

  Nedostatek motivace

  Není to nedostatek disciplíny, ale právě nedostatek motivace, která nás odradí od vytvoření si určitého nového návyku. Nejsilnějšími motivátory, z mé vlastní zkušenosti, je ztotožnění se s návykem s pocitem vnitřního  uspokojení a každodenní akce s ohlédnutím se na začátek. Někdo bere jako motivátor tlak okolí. Ale vnější motivace je jako smrad, jak říká Ivo Toman, otevřete okno a vyvětráte ji. Určitě přijdete sami na další motivátory, na to co Vás požene dál a dál.

  4 jednoduché kroky k osvojení nového návyku

  Takže jak se pustit jednoduše do vytváření si nových návyků ve čtyřech krocích? Zde jsou tedy ony čtyři kroky, které můžete začít používat a to opakovaně a u jakéhokoli nového návyku, který si přejete osvojit. 

  Stanovte si JEDEN jednoduchý, měřitelný cíl takto:

  Při stanovení si jednoho cíle je dobré postupovat následovně, tak aby daný cíl byl:. 
  Napsaný: Jak si zaznamenáváte důležité věci a úkoly? Napište si svůj cíl. Vyvěste si jej. Dělejte s ním co uznáte za vhodné, ale napište si ho. Pokud si jej nenapíšete, určitě to není pro Vás tak důležité, abyste tomu věnovali větší pozornost. Důležité věcí si opatrováváme, a tohle je pro Vás teď diamant!

  Jednoduchý: Nestanovujte -NESTANOVUJTE si složitý cíl. Stanovte si jeden, který je ultra, ultra jednoduchý. Pět minut cvičení denně. To zvládnete. Za nějaký čas se vypracujete na 10 minut, 15 minut.  AS můžete postupně přidávat. Vidíte co tím ultra lehkým cílem myslím? Jít krůček po krůčku, osvojit si postupně celý velký cíl - cvičit 30 minut denně. V celku se věci zdají být veliké a složité a zdají se nám být velikým soustem. Ale 5 minut? To stojí skoro až k pousmání, nemyslíte?

  Specifický:  Specifickým myslím tím jakou přesně aktivitu vyvinete, kdy, v jaké části dne a kde ji budete vykonávat. Zaznamenejte si jednoduše schůzku, jako když se chcete sami s někým setkat a kterou nechcete zmeškat. Nepište si jen "cvičení" nebo jenom "začnu chodit". Stanovte si přesný čas a přesné místo. 

  Realistický a reálný: Nezapomínejte na jednu věc. Já sám vím, že nikdy nebudu Arnold Schwarzenegger a s tím i k fitness cvičení přistupuji v rámci mých možností a schopností. Váš cíl by měl být jednoduchý a zároveň reálně a realisticky dosažitelný.

  Měřitelný: Měřitelným myslím, že si můžete říct, že svého cíle dosáhnete dnes, zítra nebo za sedm dní a nebo zda ho nedosáhnete. Vysvětlím na příkladu: Běhat 10 minut denně. Chodit 0,5 km.  Udělat 3 série 5 sklapovaček. Každý z těchto cílů má v sobě nějaké číslo, na které můžete zacílit. 

  Spoušť: Doporučuji mít svou "spoušť" před tím, než budete vždy začínat se samotným návykem. Vytvořte si takovou kotvičku, kterou si připomenete samotný návyk a jeho nácvik. Například si čistíte zuby hned poté, co jste si dali sprchu. Sprcha je pro Vás onou spouští, kotvičkou pro to, abyste si vyčistili zuby. A díky tomu, že si tyto dvě činnosti takto jednoduše spojíte v jednu, nikdy nezapomenete na to, si zuby vyčistit.

  Tedy, co přesně uděláte těsně před tím, než začnete cvičit? Je to těsně po tom, co vstanete? Těsně po kafi? Když se vrátíte domů nebo před jídlem?Je důležité si zvolit takovou spoušť, kterou máte každý den.

  Recept na jeden nový cíl - zažitý nový návyk

  1. Soustřeďte se na osvojení si jednoho návyku. Splnění jednoho jednoduchého cíle po dobu minimálně 40 dní. Pokud to nezvládáte (to není nic špatného) tak po dobu dvou měsíců. Po dobu této doby nezačínejte s žádným jiným novým návykem. Pokud tak uděláte, vzpomeňte si, co jsem psal na začátku o tříštění energie a Vaší koncentrace na plnění cílů.
  2. Každý den si to zaznamenávejte postup u nového návyku. Toto je klíčový návyk sám o sobě. Pokud  si dovedete svou cestu za získáním a zažitím nového návyku zaznamenávat, uvidíte své krůčky a pokroky, které Vám dodají  na Vaší cestě další motivaci pokračovat, jít dál a dál. Neodkládejte zaznamenávání Vašeho pokroku, pokud to myslíte vážně, tak než vlezete do postele, zapište si to. Bez výmluv. Buďte k sobě tvrdí. Nepotřebujete komplikované záznamy, stačí si udělat čárku. Držte se pravidla K.I.S.S. (keep it stupid simple - dělejte věci přiblble jednoduše)
  3. Sdílejte/nesdílejte své cíle s novým návykem s ostatními. V motivační literatuře se dočtete, sdílejte své rozhodnutí, sny a cíle s ostatními. Pomůže Vám to v utvrzování se, nacházení další motivace a inspirace. Docílíte tím, že se daný návyk stane součástí Vašeho světa, toho, co vyzařujete. Já říkám: Tohle je na Vás. Výzkumy prokázali, že tento faktor na dosažení vašeho vytouženého cíle nemá závažnější vliv. Je to 50/50 - sdílet/nesdílet s ostatními. Pokud budete cítit, že Vám to pomůže, jděte do toho, naslouchejte sami sobě. 
  4. Hledejte další motivaci. Inspirujte se i ostatními. Určitě si vystačíte s prvními třemi kroky, to je pravda. Vytrvat u nového návyku není jednoduché, ale nevzdávejte to! Inspirujte se ostatními lidmi, kteří došli na cestě v osvojování si nových návyků právě k Vašemu vytouženému cíli. Další motivaci hledejte i v tom, že odměníte sami sebe (článek: Chcete získat největší dárek?).

  Nečekejte na nic, pusťte se do toho ihned! Přečtěte si tento jednoduchý návod několikrát. Udělejte si svůj 40 test, jak si osvojit nový užitečný návyk. Kdo se bojí nesmí do lesa. Nebojte se toho! Vydejte se na cestu osvojení si nových návyků s koučem!

  Pokud máte sami zkušenost, s něčím, co Vám pomohlo si osvojit nový návyk, podělte se zde v komentářích s ostatními!  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 5 komentářů:

  1. Prosím vás, některé návyky potřebují i víc než 280 dní a přesto zmizí jak pára nad hrncem, jakmile jste nuceni je přerušit. Vidíte to moc jednoduše, takhle to nefunguje.

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    Vymazat
   2. Andreo, děkuji za komentář. Věděcky je dokázáno že na změnu konkrétního návyku stačí 21 dnů. Návyk můžete vždy nahradit pouze jiným návykem, nemizí. A pokud něco někomu trvá změnit déle jak 90 dní, je dle mého chyba ve vůli po případě v soustředění se na špatný návyk. Návyky, které jsme si osvojili na cestě životem, ovlivňují další naše návyky a zvyky. Je důležité přijít k podstatě návyku a proč vůbec takový návyk máte, čím Vás takovýto návyk odměňuje (radost, klid, prožitek, vzrušení, atd) a následně pracovat na novém návyku, který tento špatný návyk nahradí. Je celá řada dobrých knih na toto téma. Osobně doporučuji Síla návyku od Charlese Duhigga. Hodně zdaru při zvládání návyků!

    Vymazat
  2. Trochu doplním. 21 dní nie je nikde vedecky dokázané. Publikuje sa to už asi rok ako sa prišlo na 21 dní. vedecká štúdia sa robila nedávno a dĺžka osvojenia návyku
   záleží od zložitosti návyku ...čiže môže byť 21 a aj 252 dní..Kniha Charlesa Duhigga je výborná. Má záber na mechanizmus návyku. V širšom kontexte sebarozvoja treba brať do úvahy aj "obsah návykov".

   OdpovědětVymazat
  3. Zdenko, děkuji za vědecký vhled. a oněch 21 dní. A vědecký základ má. Jedná se o dobu, kterou potřebovali astronauti NASA v jednom experimentu ve stavu beztíže, aby si vytvořili nový návyk. Lépe řečeno oněch 21 dní je doba, kdy mozek, začne používat nově vytvořené synapse v mozku.

   OdpovědětVymazat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295