• Jsem připraven na změnu?

  Od malinka slýcháváme věty typu: "Na to máš dost času!",  "Tohle Ti ublíží!", "Na tohle Ty nemáš!", "Tohle je pro jiné, ne pro Tebe.", "Sem se nedostaneš.", atd. Slova mají v daný okamžik  a v souvislostech pro nás neskutečnou sílu. Slova dokážou hýbat národy, natož pak jediným člověkem. 


  Tyto vzorce si  životem sbíráme, nosíme je s sebou a řídíme se podle nich. Máme v sobě tato omezení, že existuje hranice, za kterou se nemůžeme dostat s našimi schopnostmi a dovednostmi, které jsme doposavad získali. Ale jak se měníme a posouváme? Právě tím, že tyto naše dohody - zkušenosti, které jsme přijali za své, bortíme, překonáváme a měníme. A tak vyhledáváme cesty změny. Je zde několik věcí, které by si člověk měl na cestě za změnou sám uvědomit. Uvědomění je prvním krokem ke změně. 

  Zkuste si přehrát v sobě následující vnitřní rozhovor:

  Jsem v pořádku, takový, jaký jsem, když chci ve svém životě něco změnit? 
  Ano. Přijímám sebe jako člověka s chybami, jako člověka takového (takovou), který(á) je ve správném čase a na správném místě se vším, co si s sebou doposavad až sem donesl(a) a cestou posbíral(a). Vše, co jsem prožil(a), mě přivedlo až sem. Jsem na rozcestí. Cestu změny v minulosti nehledám, protože ta mě dovedla právě sem, na místo, odkud hledám jinou lepší, spokojenější cestu, na které nebudu pokračovat v tom, co chci změnit.

  Vím, co mě změna bude stát?
  Možná nevím. Pro to, abych v práci dokončil danou věc, musím sám něco udělat. Možná zapojit kolegy, použít počítač, stroje, nářadí, využít tvořivost, plánování, atd. Dokončit danou věc mi zabere čas, úsilí, mé dovednosti. Až bude věc dokončená, vytvořím tím něco nového. 

  Vím tedy, že vše má svou cenu v podobě úsilí, snahy, rozhodnutí, peněz, vynaložené energie, mého času a i  zapojení ostatních okolo mne. A to se týká i mé vnitřní změny. Kolik bude ona vytoužená změna tedy stát, není pro mě důležité, změna samotná má pro mě daleko větší cenu než veškeré vynaložené úsilí a vynaložená energie.

  Jsem tedy připravený(á) na změnu? 
  A kdo jiný by to měl vědět než já sám(sama)?  Ano jsem! Vždy zvolím to, co je v dané chvíli nejlepší dle mých dosavadních schopností, dovedností a mých možností. Pokud vnímám vnitřní  rovnováhu, jsem spokojený s představou změny bez výčitek, vše je v pořádku. I když jen hledám, vím, že i to je správně.

  Kouč může být ta správná cesta, jak najít tu svou správnou změnu v mém životě.

  Video k zamyšlení
  Na závěr vkládám vtipné video o malé housence, která chtěla létat. Přání se jí splnilo, ale...   Pozornější z vás čtou ještě dál. Všimněte si, kde housenka na stéblu seděla? Úplně navrcholu stébla. A co viděla? Oblohu s motýly. A co viděly ostatní housenky? Stébla trávy. Každá z nich měla jednoduše jiné zkušenosti a jiný bod, ze kterého vzešla. 

  A závěr?

  Na každou změnu na nás vždy čeká ten správný okamžik. A je jen na nás, kdy bude.
  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 2 komentáře:

  1. Pripravena na zmenu som vtedy, ked prekonam strach a ked som ochotna opustit svoju zonu konfortu. Az ked som ochotna stratit, aby som mohla ziskat..

   OdpovědětVymazat
  2. Souhlasím, člověk musí být ochoten za změnu zaplatit. Strach, překonání, zóna komfortu, ztráta a získání.

   OdpovědětVymazat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295