• Jak se dobře a efektivně ptát druhých.

  Pokládat správně otázky, dobře se ptát, je umění. Kdo se dobře zeptá, porozumí dané situaci nebo člověku natolik, že ji může využít k čemu potřebuje. Dobře položená otázka nicméně je pouze dveřmi, které nám ukáží cestu kudy, nikoli vlastní cestou. Jak se tedy správně ptát? A co potřebuji znát k tomu, abych se dobře zeptal?

  Dvě cesty kladení otázek 

  Než se začneme bavit o kladení otázek - o ptaní se druhých - je dle mého názoru důležité si uvědomit, čeho chceme kladením otázek vlastně docílit. Každý se ptá. K čemu nám nicméně otázky doopravdy slouží? Otázky samy o sobě mají dvojí charakter. Buď chceme, aby nás někam naše otázka někam dovedla, něco nám ukázala, abychom si něco uvědomili a ujasnili, nebo na druhé straně chceme otázkou určitým způsobem toho druhého někam dotlačit něco mu dokázat, vyčítat mu něco, atd. Otázkou zůstává, co nám a druhým dává více a co obohatí vzájemné naše vztahy. 

  Co potřebuji znát, abych nalezl(a) odpověď?

  Lidé mají tendenci si již před položením samotné otázky odpovědět sami dopředu. Vytváříme si očekávání, domněnky a předsudky.  Abychom nicméně nalezli odpověď, to správné řešení, nemusíme se přeci v naší mysli soustředit na minulost, na to, co nás k předsudkům, domněnkám, výčitkám, srovnáním a předsudkům ještě před vyslovením odpovědi dovedlo. Mohu to co se stalo pozměnit poopravit nebo snad smazat? Nikoli. Jediné s čím mohu pracovat je to, co se stane od tohoto momentu, kdy se ptám. Tak co přesně potřebuji znám k tomu, abych se dobře ptal?

  Kam s danou otázkou chci dojít. Mám dvě možnosti, jak se ptát. Porovnejte si následující páry otázek:
  "Proč to není již hotové?" a nebo "Co potřebuješ ještě k tomu, abys to rychle dokončil?" 
  "Proč jsi to zase udělal!?" a nebo "Co ti to dalo, žes to udělal a co uděláš příště jinak, abys to zvládl správně? Víš to?" 
   "Tohle říkáš nepůjde udělat, jo?" a nebo "Jak to přesně myslíš, že to nepůjde udělat? Že to není vůbec možné nebo k tomu potřebuješ další zdroje, abys to zvládl?"
  Vnímáte rozdíl v otázkách? Na co se soustředí první otázky a no otázky následující? Už víte, v čem je to kouzlo správně položených otázek? Pokud ano, určitě si plně uvědomujete i případnou Vaší rekci na jedné straně na první  typ otázek, a na druhé straně otázek druhých. Která otázka je Vám příjemnější? 

  Možná ještě v této souvislosti jedno rčení: "Co nechcete, aby ostatní činili Vám, nečiňte sami druhým."

  V prostých obvyklých otázkách typu: "Proč jsi to udělal? Proč si to myslíš? Co tě vedlo k takovému rozhodnutí? vnímáme přímost, někdo možná zpochybnění nás samotných, útok, schazování, atd. A přitom nám může jít úplně o obyčejnou věc. Třeba jen chceme na něco druhého upozornit, aby se přeci jen zamyslel nad tím, co udělal. Soustředíme se v takových otázkách na budoucnost nebo na minulost nebo na řešení, jak z dané situace vyjít a problém vyřešit?

  Vnímejme "teď a tady" a soustřeďme se na "co potom"

  Má pozornost na problém (teď a tadyby se měla soustředit na druhou stranu, tedy na dotazovaného a na budoucnost. Samotným dotazem bych měl tedy tázaného směřovat na budoucnost (co potom?), nikoli na minulost (co bylo). Z minulosti se můžeme pouze ponaučit, žijeme nicméně "teď a tady" a probudíme se v "co potom?". Soustřeďme se na to, co nám přinese do života něco pozitivního a co sami můžeme ovlivnit.

  Pokud chceme vést s druhým člověkem příjemný rozhovor, dobře položené otázky nám tu cestu mohou usnadnit. Nemusíte být zrovna odborníkem na komunikaci, stačí si občas uvědomit, co je v danou chvíli skutečně důležité. A věřte tomu, že s Vámi lidé budou chtít mluvit daleko více. Proč? Protože budou cítit a vnímat, že jim nasloucháte, že se o ně doopravdy zajímáte, protože budou mít pocit, že jim skutečně rozumíte.

  80% úsilí v otázce a 20% v odpovědi?

  Lidé vnímají položenou otázku jako něco, co má v jejich slovech váhu, něco vytvoří. Následná odpověď "automaticky" již z dané odpovědi vyplyne, nebo snad ne? Stavíme se kolikrát k dotazování jako k pravidlu 20/80 (Paretův princip). Já vydávám v otázce vynaložené úsilí tázajícího maximum (80%), tak musím obdržet i adekvátní odpověď (20%). "Toto je snad jasně položená otázka, ne?" Vytváříme si sami často domněnky, že druhá strana buď všechno ví, nebo neví vůbec nic. Omyl. Otázka není kolikrát ani 50% našeho úsilí jak se správně  a efektivně ptáme. Jak to myslím?

  Hrajme si s domněnkami

  Připusťme si sami sobě, že neznáme okolnosti dané situace, s daným člověkem jsme v daný moment nebyly, a na to, na co hledáme odpověď, je schované pouze v tom druhém. A nikdo nepřemýšlí úplně stejně jako Vy. Tak jak na to? Hrajme si. Domněnky mohou být i užitečné. Pokud budete příště přistupovat v kladení otázek tak, že budete předpokládat, že daná osoba o dané situaci, o daném problému nic neví, není "zasvěcená", ať už se bude jednat o jakoukoli situaci, budete překvapení, kam se s druhým člověkem v dané debatě dostanete. Položím "chytrou" otázku (50%) a se stejným úsilím naslouchání čekám odpověď (50%). 

  Naslouchejme více druhým, abychom porozuměli sami sobě.
  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295