• Mám vůbec někdy pravdu?

  Každý občas rád slyší, že "má pravdu". Rádi jsme uznávaní za to, že s námi někdo souhlasí.  Dělá nám to jednoduše dobře. Ale co to vlastně znamená, že máte pravdu? A máte vůbec nějakou nebo lépe řečeno musíte mít vůbec pravdu? Dokážete připustit, že cokoli říkáte, nemusí být pro někoho nikdy pravdou, souhlasem s jeho realitou? Zkuste na chvíli připustit nemožné:  "Odmítněte neodmítnutelné a přijměte nepřijatelné." Alespoň na chvíli.

  Pravda neexistuje
  "Pravda či pravdivost je shoda tvrzení se skutečností." (wikipedia) Ale co je skutečností? Pravda je vždycky jen mojí pravdou, naopak omyl je přijetí pohledu druhých na moji vlastní pravdu. Přijmout stávající můj omyl bez výhrad, bez kritik, výčitek a pomluv je možná trochu něčím objektivním. „Pravdivé je říci o něčem, co je, že to je, a o něčem, co není, že to není.“ (Aristotelés) V tom má Aristotelés jasno. Jinými slovy pouze naše vlastní poznání nám ukazuje cestu pravdy. „Pravda je shoda skutečnosti s naším poznáním. (Tomáš Akvinský)

  Pravda je odpuštění
  Jsou to zvláštní slova? "Pravda je odpuštěním." Co tím myslím? Přijmeme-li pravdu druhých, poznáváme. Pokud dokážeme připustit jiný názor, úplně odlišný od našeho vlastního, nebojíme se názorů druhých a vnějšího okolí. Pepa má rád auta, já zase motorky. Připustili jsme fakt, že odlišný názor může být. Toto je velice důležité. Proč? Čím více dokážeme připouštět fakt, že někdo druh má odlišný názor, se kterým vůbec nemusíme souhlasit, a nemusí být dle našeho názoru ani správný, otevřeli jsme si v nás dvířka k odpuštění. Proč odpuštění? Až moc často se necháváme pravdami druhých zraňovat. Necháme slova druhých do nás vniknout s bolestí, místo toho, abychom viděli jen jiný pohled na svět a nevztahovali si hned věci sami na sebe.

  Pravda je přijetí

  Lidé věří rádi tomu, co si přejí, aby bylo pravda. Bojíme se pravdy víc než čehokoli jiného. Zkuste se zamyslet nad touto myšlenkou o odpuštění při následujícím: Partner mě opustil, protože jsem pro něj nebyl/(a) dost dobrý/(á). Kdo nejlépe ví, jak moc jste pro svého partnera dost dobří? Ti druzí nebo vy sami? "Přítele poznáš podle toho, že tě soudí podle otázek a nikoli dle tvých odpovědí." (Voltaire) Zamyslete se, kdo je ve vašem okolí takový? Kdo vás neodsuzuje za vaše názory? Kdo respektuje i tu vaši pravdu? Takový člověk vás přijímá plně - přijal "Vaši pravdu". Každý vždy uvidí, co bude sám/(a) chtít, to je a bude jen vždy na každém z nás. Člověk, který má pravdu nepotřebuje zvyšovat hlas. Nepotřebuje nic nikomu dokazovat, protože on sám ví své.

  Pravda nic neočekává
  Pokud budeme očekávat cokoli od druhých - že budou takoví nebo makoví - budeme více zklamaní, než šťastní a veselí.  Kdy jsme veselí a šťastní? Právě v momentech a situacích, kdy je vše "podle nás", tak jak si to přejeme, tak jak to my vidíme a cítíme. A proč si neudělat život ještě více šťastnější a příjemnější? Z každé situace, i z té doopravdy nepříjemné se sami můžeme radovat, připustíme- li, že pravda nic neočekává. Lidé nenávidí pravdu, naštěstí pravdě je to úplně jedno. Pravda na nikoho a na nic nečeká.

  Má tedy pravdu on/ona nebo já?
  Pravdu budou mít vždy oba. "Hledáš-li pravdu v druhých, daleko nikdy nedohlédneš, proto se nedívej dál než k svému srdci." Až se vám zase někdy stane, že vás druzí budou chtít přesvěčovat o jejich pravdě, nebo budete chtít druhé přesvědčit o vaší pravdě, mějte na paměti tři jednoduchá pravidla o pravdě:

  1) Objektivní pravda neexistuje

  2) Pravda odpouští
  3) V pravdě nic nehledej


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295