• Přístup kouče ke klientovi

  Koučovací přístup představuje nový typ přístupu k lidem, jejich vedení a řízení. Využít jej můžete zejména jako jednu z manažerských technik.  Vztah k druhým lidem se obvykle odvíjí od toho, jaký vztah máme sami k sobě. Koučovací přístup se tedy týká se ale i vztahu sebe sama k sobě. Jestliže koučování obecně zlepšuje vztah klienta k sobě samému, jeho sebevědomí a sebedůvěru, lze předpokládat, že se změní i jeho vztah k druhým lidem.

  Co koučovací přístup rozhodně není?

  Koučovací přístup nepoužívá přikazování, přesvědčování, ovlivňování ani kontrolu. Koučovaný se jednoduše s pravým koučem nedostane do pozice, kde je manipulován, poučován nebo jinak ovlivňován v názorech druhou stranou. A kouč není rozhodně ani ten, který ze sebe chrlí moudra ve formě přednášky.

  Co koučovací přístup je?

  Koučovací přístup je, jak již bylo řečeno, určitý druh vedení a řízení. Koučovací přístup lze charakterizovat jako přechod od nátlaku k volbě. Je to podpora lidské schopnosti řídit sám sebe. Kouč je dá se říci průvodcem klienta na jeho cestě - na jeho vlastní cestě. Kouč vede klienta formou otázek k předem stanovenému cíli (kontraktu), který si na začátku s koučem stanovil. Ten, kdo pracuje není tedy kouč samotný, ale klient.

  Koučovací přístup a John Whitmore

  Jeho vlivem dochází k lepší komunikaci. Užívání koučovacího přístupu ve stále širším měřítku podle Johna Whitmora přinese změnu naší „západní kultury", která se přemění z autoritativní na „koučovací kulturu".  Pro svou vizi Whitmore nachází podporu v tlaku, kterým na lidi působí informační věk. Kvůli nárůstu informací je nutné, aby lidé v organizacích byli schopni samostatně rozhodovat.


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295