• Odkud pochází náš smích?

  Rádi se smějeme. Souhlasíte? Neexistuje žádná kultura na světě, která by smích vnímala jinak napříč časem a ani kontinenty. Úsměv dokáže otevírat komunikaci, smích dokáže uklidnit rozbouřenou situaci, smích má jednoduše velkou moc. Odkud ale smích pochází? Kde se v nás vzal? 


  Smích v nás vyvolává jednoduše dobrý pocit, který je takříkajíc pozitivní drogou, po které všichni toužíme. Vyprávíme si vtipy, točí se komedie, vytváří se zábavné hry, atd. V ostatních smích vyvolává vřelé a dobré pocity vstřícnosti a otevřenosti v komunikaci. 

  Odkud smích pochází? 

  Zamysleme se nyní nad tím, když se na vás někdo usměje, jak tuto nonverbální projev vnímáme? Usmíváme-li se na druhé, vyjadřujeme tím prvořadě to, že nejsme pro druhou stranou hrozbou. Proč? Protože smích má svůj prapůvod ve strachu. Vraťme se zpátky v čase v naší lidské evoluci pár set tisíc let zpět. Když se tehdy potkaly dvě opice, vyšpulili na sebe zuby, podívali se na sebe, aby si vyjádřili mezi sebou to, že ani jedna není pro druhou žádnou hrozbou. Takto vznikl úsměv a smích. Dává to smysl? 

  Co vyjadřujeme smíchem? 

  Vzpomeňte si na situaci, kdy se bráníte vůči druhé osobě tím, že se usmějete. Zkováte ses za štít vašeho úsměvu.V podtextu toho vyjadřujete to, že nejste pro druhou osobu hrozbou, stejně jako kdysi ony dvě opice. Za vaším smíchem se skrývá pouze váš strach, třeba i podvědomý strach a obavy. Když se tedy na Vás usměji, bude mě brát jako člověka, který vás nechce ohrožovat a přijměte mně daleko snáze, než bez úsměvu. Požívejte smích k otevření komunikace s druhými lidmi. 

  Smích nic nestojí a dělá zázraky. 

  Smích má i svou slabou stránku Výzkumy ukazují, že smích je v nás hluboce zakořeněn. Zajímavým faktem je, že ženy se smějí v průměru čtyřikrát více než muži, což má pro ně paradoxně negativní vliv v byznysu. Proč? Představte si ženu sedící na poradě u kulatého stolu s několika muži v obleku s chladnými obličeji. V momentě, kdy se žena pokusí výrazným úsměvem uvolnit pro ní napjatou situaci, rozhodně ve většině případů nevyvolá slibnou rekci uvolnění vzniklého napětí, naopak jí pro sebe ještě zhorší a oslabí svou vyjednávací pozici. (Jak takovou situaci zvládat? Zrcadlením- -přizpůsobit se drsným mužům u stolu)


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295