• Nedělejte věci tvrdě, dělejte je chytře a efektivně

  Možná se zdá tahle věta až moc profláklá, i tak mi přijde hodně na místě ji s vámi sdílet. Je to v souvislosti s mým víkendovým prožitkem, kdy jsem pomáhal známému na statku. Pro mě relax - vypl jsem hlavu, pro Dina každodenní rutina. Uvědomění si, že přímočarý přístup je tím nejefektivnějším, ve mě vyvolalo jednoduše AHA efekt, nad kterým jsem se musel pousmát a chci jej i s vámi sdílet.


  Venkovský zážitek
  O co šlo? Vozil jsem hnůj. Celý onen nádherně zrekonstruovaný šumavský statek, kam jsem z velkoměsta odjel, prostupovala vůně ovčího hnoje. A bylo toho i množstvím požehnaně.

  Ze stáje na valník. Naložit kolečko, otočit se, vyjet na valník, vysypat, otočit se, sjet po nájezdu dolů a dávat bacha, aby si člověk nenabil čumu a znova naložit, otočit se,.... A kde je ta pointa? Asi po půl hodině ke mě Dino přistoupil a řekl:"Hele, puč mi to a koukej." A já stál a koukal. Po chvíli jsem se začal smát.


  Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě
  Smál jsem se sám sobě, jak jsem celý sofistikovaný proces jízdy s kolečnem hnoje komplikoval. Dino mi jen ukázal to, že to co dělám, mohu dělat s 50% vynaložené energie. Neotáčet se, nabírat více toho ovčího zlata bez větší námahy. Jednoduše pracovat efektivněji. Někomu to přijde asi jen úsměvné. Pro mě tento prožitek mělo AHA efekt. Aha efekt v tom smylsu, že jsem si uvědomil to, že kolikrát dělám věci až moc složitě s vynaložením tolika zbytečné energie a myšlenek. Přitom se věci dají dělat - chytře. A jak nám to pak ocejpalo od ruky.

  Být efektivní a produktivní
  To, co jsem zde popsal  na mém prožitku s hnojem je  ve své podstatě dovednost výkonnosti - tato dovednost stojí i na oné jednoduchosti a efektivním vydávání energie - v myšlení, ve fyzické námaze a intenzitě v dané činnosti. Buďte efektivní a produktivní s minimem vydané energie.


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295