• Jaké jsou vlastnosti leadera a co je to leadership?

  Jaké kvality a hodnoty má pravý leader? Co charakterizuje pravého leadera? A dá se vůbec naučit být leaderem? Kdo je skutečným leadren? Kdo je vůbec takový člověk? Jaké jsou jeho silné vlastnosti? Zde je  pár  bodů, které najdeme u pravých leaderů. S leadershipem je často spojován s byznysem, než s veřejnou sférou. A to je dle mého dost velká škoda. A co je tedy leadership? Co tohle slovo vlastně znamená v praxi?

  16 bodů pravého leadera
  Co dělá člověka skvělým leaderem? Vize. Vize větší než je on sám, než je daný okamžik. Ne jen vize samotná, ale i vášeň. Díky kvalitě jejich vize a mírou jeho /její vášně inspiruje lidi, protože vize je doopravdy větší něž jsou leadrři sami. Tito lidé nemohou ignorovat něco jako je jejich vlastní vize, vášeň, soucit, či hluboká péče. A to vše dohromady je odvaha, flexibilita ke změnám jak zvládat problémy. A hlavně - tito lidé mají výsledky. Nebudou od sebe tolerovat méně, pokud se jich začnete ptát. Neočekávají od druhých, že Ti druzí je dostanou výše a dále. Nepřestávají a vytrvají. 

  1) Leadři říkají pravdu
  Leadeři říkají pravdu. Pravda má obrovskou sílu a i přesto se mezi lidmi vyskytuje tak zřídka. To je to kouzlo, které má kupříkladu Anthony Robbins, když mluví na podiu k lidem, jednoduše hovoří pravdu. Protože pravda bortí hranice a vnikne do vás tak hluboko, že vás otřese až v kořenech, pravda má sílu. Musí to být vyřčená pravda, ne pravda, která zraňuje, ubližuje, ne pravda, která je pouze  vyřčena s tím, že chci  něco od druhého získat. Taková pravda, která v sobě má záměr sloužit druhým.

  2) Leadři slouží druhým
  Leadři slouží druhým, neslouží sami sobě. Jsou hnáni silou ze sebe vydávat, ne pouze něco dělat a "procesovat".  Rozumí procesu, ale nikdy ho neberou jako výsledek a cíl svého konání. 

  3) Leader vyzařuje jistotu
  Z jednání leadrů vyzařuje jistota. Jednají sami jako by jednali jako druzí. Lidé jsou přitahováni jistotou v konání a postoji. Lidé se dožadují jistoty, lidé jistotu vyhledávají. Leader takovýto postoj naopak vyzařuje a dle toho i jedná. Všimněte si, že lidé se sami obracejí na ty, ze kterých vyzařuje jistota a jasný postoj - politici, duchovní vůdci, top byznysmeni.

  4) Probouzejí v druhých tužby a potřeby
  Praví leadeři nacházejí způsoby jak probouzet v druhých hluboké tužby a hluboké potřeby, ne jen jejich přání. Potřeby růst, potřeby podílet se skrze potřebu poslání a nalezení vlastního smyslu cesty - to je cesta leadra. Potřeby ne jen pracovat, ale zachraňovat životy. Leader toto vidí v každém člověku, v každé profesi. Je to proto, že upřímně vnímá hloubku poslání druhých a tudíž i svou - probouzet tuto důležitost v duhých.

  5) Skvělí leadří naslouchají
  Svkělí leadři vnímají zkušenosti druhých živě s prožitkem okamžiku - čerstvě.  Dokáží naslouchat druhým, vnímají jakým způsobem a v jakém kontextu to druzí říkají. Leadři naslouchají druhým se záměrem dozvědět se o druhých něco a porozumnět druhým a ne vnímat kontext  komunikace jen ve svůj prospěch. Leadři jdou hlouběji než ostatní.

  6) Vidí více než ostatní
  Vnímají ne jen své vlastní okolí. Při pozorování se soustředí na víc. Dokáží se zaměřit na detail i na celek. Vidí detail a zároveň se dokáží na něj zaměřit a porozumět mu v souvislosti s okolím. Induktivně i deduktivně.

  Stále dokáží vidět a monitorovat to, co se děje i za hranicemi jich samotných. Dokáží vystoupit ze své pozice a spatřit to silné, slabé (detail a kontext) a přizpůsobit se dané situaci. To jim dává sílu být silnějšími a stát se úspěšnými, tak, aby mohli vést ostatní efektivněji.

  7) Skvělí leadři jsou žáci
  Studují, zkoumají, jdou do hloubky. Vedou, protože jsou připraveni, vedou, protože udělali své domácí úkoly. Jdou do hloubky, nezůstávají jen povrchní.

  8) Skvělí lídři vedou se záměrem sloužit
  Vedou ostatní se záměrem sloužit, ne se záměrem  něco získat či dostat, ať už se jedná o peníze nebo o pozornost. To získávají jako druhořadý benefit. Jejich poslání je sloužit než cokoli jiného v životě.

  9) Jsou s lidmi, které vedou
  Jsou jednoduše s lidmi které sami vedou, nejsou někde jinde. Jsou s nimi na 110%. Když tráví čas se svými lidmi, neplánují ve své hlavě něco jiného.

  10) Velcí leadři žijí, co učí
  Nikdo není dokonalý. I leadři dělají chyby. Nicméně o čem mluví, vychází z jejich podstaty, z jejich jádra, z jejich zkušeností. Proto mají odvahu a sílu vést s tak silným přessvědčením a postojem.

  11) Skvělí leadři jsou ochotni selhat.
  To že selžou, neuspějí není selháním samo o sobě, sami se z toho ponaučí. Nebojí se udělat ten krok rozhodnutí k akci. Dobrý leader ví, že pokud nic neudělá, nikam se ani neposune on sám, natož jeho tým. Nezdar je jen možnost a příležitost, jak uspět. Arnold Schwarzenegger říká: "No pain, no gain." (Bez bolesti nelze nic očekávat) Leadři mají odvahu bojovat a nevzdávat se po prvním nezdaru.

  12) Leadrem se musíte stát, nenarodíte se tak
  Leadership není něco s čím se narodíte, je to něco, v co věříte, co vám dává sílu, čemu chcete sloužit a dávat více než sami sobě. Toto je ten bod v člověku, z kterého se pravý leader vyvíjí.

  13) Leadership se dá naučit
  Existují základní leadership dovednosti, ano. Charakter leadra nikoli, ten se může pouze žít. Leadři si zaslouží jednoduše vést, protože ten, kdo je do pozice leadra pouze jmenován nebo povýšen, není skutečným leadrem. Takový leadership nevydrží nikdy dlouho.

  14) Velcí leadři inspirují
  Leadři nejsou manažery, což je častý omyl. Leader je člověk, který pouze lidi neúkoluje, naopak je leadrem proto, protože dokáže inspirovat lidi zevnitř. Pokud zde nebude, budou fungovat i bez něj. Leadership nevychází ze strachu ani ze slabosti. Lidé mají energii, která vychází z toho, za čím si sami stojí a kterou v nich probudil a živí právě jejich leader. 

  15) Skvělí leadři přitahují
  Velcí leadři netlačí, táhnou. Vytvářejí a tvoří tím, že věci a úkoly udělají první. Jsou leadry z toho důvodu závazku, ať už musí dělat věci příjemné, nebo i nepříjemné. Zároveň  ale i věci správné. Oni ví, že to musí být udělané. Proto máme v dnešní společnosti takové vakuum v oblastni leadershipu, ať už se jedná o jakoukoli sféru, ne jen byznys nebo politiku. Lidé se bojí zodpovědnosti.

  16) Leader v sebe věří ještě před tím, než se jím stane
  Na čem ale skutečně záleží je, zda věříte v to, že už leadrem jste. Někteří si stále myslí, že leader je manager a také se pouze manažerem nakonec i stávají. Leader je jednoduše někdo, kdo dává a drží věci a lidi pohromadě. Nejlepším tréningem, jak se stát leadrem není si přečíst knihu o leadershipu, zúčastnit se kurzu " Jak se stát leadrem", ale začít konat jako leader, nepřetržite dělat věci jako leader, obzvláště v těch těžkých dobách. Takto se o leadershipu a procesu jak se stát leadrem naučíte daleko víc, než jen z knih , MP3 a seminářů.


  Tři způsoby jak získat leadership
  Z toho předešlého, co jsem zde napsal, vyplývají tři možnosti, jak se stát velkým leadrem:
  1) strachem
  2) odchod a následné povýšení
  3) boj za lepší  prosazení větších potřeb než vlastních  Jak se pozná tedy dobrý leader?
  Dobrý leader dokáže dostát svého předsevzetí, ať už se pohybuje v jakékoli sféře, ať už má své cíle jakékoli. A každý má jiné. A je jedno jaké má zdroje, zda neomezené nebo jen malé, zda je to byznysman nebo rodič, politik nebo duchovní, učitel nebo vedoucí oddělení, kouč fotbalového týmu nebo šéf nemocnice, atd. 

  Leader má jednoduše v sobě vlastnosti a kvality, které v nás ostatních probouzejí to, že ho nebo jí sledujeme a následujeme bez toho, aby byl sám o sobě přítomný a bez toho, aby nás do něčeho tlačil.


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 1 komentář:

  1. Pěkný článek, děkuji. Leader musí dále umět jít za hranice svých možností, musí být odborníkem, jinak nebude respektovaný a dále musí být empatický k lidem a mít velké srdce.

   OdpovědětVymazat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295